Po sezoně

Po sezoně Originální název: Erzählungen

Brána - 1996

Brána (1996) 168

Lion Feuchtwanger je u nás znám především jako autor objemných historických románů. V jejich stínu neprávem zůstávají autorovy kratší prózy.

Feuchtwangerovy povídky jsou svým obsahem velmi subtilní. Za prvním dějovým plánem je teprve skryta jejich skutečná podstata, psychologické, filozofické a etické jádro. Často jsou zašifrovanou parabolou pojednávající o morálních konfliktech mezi lidmi i v člověku. Příznačný je pro ně autorův pronikavý pohled na člověka, na jeho slabosti a nedostatky. Feuchtwanger však není soudcem, ale citlivým a chápavým pozorovatelem.

I v drobném žánru povídky je patrné spisovatelovo vypravěčské mistrovství, které dokáže čtenáře zaujmout.

Výbor představuje reprezentativní ukázku Feuchtwangerovy povídkové tvorby. (Založil/a: Martinia)

Peetuliska
  3. 5. 2014, 6:00
Soubor 8 povídek, které spojuje to, že hlavní postavou jsou neobyčejní lidé jako třeba vědci, spisovatelé nebo sběratelé. Autor poukazuje na problémy společnosti, jako byl fašismus. Nejvíce se mi líbila povídka Dům na zelené cestě, autor dokázal, že umí psát i výborné povídky, ale stejně si myslím, že jeho hlavní místo je u historických románů.