Management a trendy jeho vývoje

Management a trendy jeho vývoje

Nezjištěno / Jiné - 1990

Nezjištěno / Jiné (1990) 165

Management ve své teorii i praxi má za sebou určité vývojové období, z kterého právě posledních sto let stojí za pozornost a studium. První polovina tohoto století je poznamenána mechanickými přístupy k řízení. Převládal ovládací charakter řídící práce. Padesátá léta akcentovala procesní stránku managementu (plánování, rozhodování, organizování, ovlivňování, kontrolování) a užití exaktních metod. Ke kvalitativnímu zlomu ve vývoji řízení dochází nástupem vědecko-technické revoluce. Vývoj světového managementu je pro naše podniky právě tím žádoucím zdrojem impulsů. Moderní management už se v našich podnicích nemohl uplatnit a rozvíjet, neboť je nespojitelný s administrativně direktivním řízením: Publikace proto věnuje pozornost zásadním posunům managementu, jako je globální charakter řízení, nový model role státu, konkurenční spolupráce, dynamická organizace, strategické řízení, podniková kultura a tvořivost, humanizace řízení ap. (Založil/a: Naiad)