Psychodynamická psychoterapie

Originální název: Psychodynamic Counselling in a Nutschell

Portál - 2008
ISBN: 978-80-7367-455-7

Portál (2008) 978-80-7367-455-7 152

Kniha představuje jasně a přehledně základní koncepty psychodynamického přístupu. Autorka čtenáři nabízí stručný pohled na historický vývoj tohoto přístupu, základní témata, která tvoří jeho jádro, i v praxi použitelné techniky. V první kapitole je představen klient, jehož případ pak průběžně ilustruje popisované myšlenky. (Založil/a: Květuš)

ssuva
  7. 11. 2013, 18:34
Psychodynamická psychoterapie je odvozena původně z Freudovy psychoanalýzy, nejvlivnějšího psychodynamického modelu. Zabývá se především nevědomými procesy, které se snaží zpřístupnit vědomí, abychom získali více svobody a možnosti volby ve svém jednání. Přičemž nevědomí je pojato dynamicky - jako zdroj motivací našeho chování, pocitů a fantazií, ovlivňuje způsoby prožívání světa kolem nás. Hraje významnou roli i při řešení konfliktů vznikajících z napětí mezi vnějším a naším vnitřním světem, kdy si vytváříme psychické obrany (vytěsnění, popření, projekce, štěpení). Kniha vysvětluje podstatu psychodynamického přístupu, základní pojmy a témata, s nimiž pracuje. Nastiňuje vývoj psychodynamického myšlení (koncepce S. Freuda, M. Kleinové, D. Winnicotta, J. Bowlbyho) a popisuje psychodynamickou psychoterapii v praxi (včetně popisu vztahu terapeuta či poradce a klienta).
Seznámení se základními koncepty psychodynamického přístupu v psychoterapii - hlavními pojmy a tématy, historickým vývojem psychodynamického myšlení i jeho využitím v terapeutické praxi.
Biodynamik
  5. 11. 2013, 19:46