Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Totem vlka

97%
5 14
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Totem vlka
Autor:
Originální název: Lang tchu-tcheng

Nejnovější vydání:
Rybka Publishers - 2010
ISBN: 978-80-87067-55-0
Počet stránek: 584
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 7x v oblíbených
v přečtených 19x v přečtených
v knihovně 15x v knihovně
k přečtení 31x k přečtení
právě čte 5x právě čte
si přeje 0x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Rybka Publishers (2010) 978-80-87067-55-0 584

Kniha vypráví autobiografický příběh čínského studenta, který odchází z Pekingu zmítaného politickými bouřemi v době Kulturní revoluce do severočínské mongolské stepi za poznáním prastaré civilizace. Na své pouti se seznamuje se starým moudrým Mongolem, který mu odhaluje tajemství síly a bohatství kultury (Založil/a: slide)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

jamalka
100% 100% 100% 100% 100%
  15. 2. 2011, 22:01
Kniha o konci jedné prastaré civilizace, jejich tradicích a především o životě v silném sepětí s přírodou, které dnešní moderní člověk dokáže jen ničit a ignorovat.
Sedmikráska
100% 100% 100% 100% 100%
  26. 5. 2015, 20:30
Obsahuje spoiler spoiler O této úžasné knize je hodně těžké napsat komentář, který by ji plně vystihoval, protože ač je zajímavá, svým způsobem krásná a poučná, je také hodně drsná - o to víc, že popisuje skutečné události, včetně činů vysloveně barbarských, a obsahuje zároveň mnoho politicko-antropologických názorů a úvah, a v nich hned několik kontroverzních míst.
Podle známého rčení, že sousedův trávník je vždycky zelenější, má i autor pocit, že západní civilizace je vyspělejší, hodná obdivu a zřejmě i následování, a zásluhu na tom přičítá vlkům, od kterých podle něho národy na západ od Číny přejaly mnohé své charakterové rysy a chování. Na druhou stranu popisuje vyhlazení vlků i dalších druhů původní fauny v mongolské stepi, a tím i její neodvratný zánik jakožto křehkého fungujícího ekosystému a jeho přeměnu v poušť. V tomto pociťuju hlavní rozpor knihy - "západní lidé" totiž také přeměnili k nepoznání původní krajinu, do které přišli, a také vpodstatě vyhladili mnoho volně žijících živočišných druhů. Proto mi autorovy závěry nepřijdou relevantní k tomu, co se v západním světě reálně děje.
Dalším velmi kontroverzním bodem je - přesně ve smyslu vlčího totemu - výzva Číňanům k větší bojovnosti se zmínkami o různých válečných a bojových taktikách (převzatých od vlků samozřejmě :) a vyjadřování neskrývaného obdivu k nim. Myslím si, že speciálně v tomto bodě se ukazuje, o jak obrovský kus se posunulo západní myšlení, hlavně evropské, ve kterém se na rozdíl od amerického neprojevuje onen obrovský rozpor mezi slovy a reálnými činy. Věřím, že až na malé extremistické ostrůvky, je Evropa silně pacifistickým kontinentem a její obyvatelstvo si nepřeje válku ani na svém území, ale ani jinde ve světě. Proto podobné bojové výzvy mohou snadno vést k domněnce, že čínskému myšlení je cizí jakýkoliv humanismus. Jakoby autor vyzýval k něčemu, co Západ (nebo alespoň jeho podstatná část) už dávno opustil. Je však třeba vzít v úvahu, že názory vyjádřené v této knize, nemusí v Číně převládat, a nejspíš ani nepřevládají. Číňané tradičně usilují spíše o harmonické vztahy - a to i za cenu mnoha ústupků a dočasných proher - a nabádání ke změně tohoto chování mi nepřijde zrovna šťastné.

Když odhlédnu od této politicko-válečné vrstvy obsažené v knize, zůstává v ní stále mnoho dalšího, proč rozhodně stojí za to si ji přečíst.
DeeDee
100% 100% 100% 100% 100%
  15. 7. 2015, 19:52
Fantastická kniha, která napomáhá pochopit zajímavé kultury - číňanů, mongolů, vlků a jejich způsob soužití. Vřele doporučuji, i když místy je hodně brutální...
Já jí dostala darem pro moji lásku k vlkům, ale tato kniha mi dala mnohem víc...