Originální název: SPQR I. - The King's Gambit
Poprvé vydáno celosvětově: 1990

Dokořán - 2012
ISBN: 978-80-7363-375-2
Vyšlo jako e-kniha

Dokořán (2012) 978-80-7363-375-2 248 Vyšlo jako e-kniha.
Dokořán (2004) 80-86569-97-7 247

Píše se rok 70 před Kristem. Římské legie už dobyly půlku světa, ale nikdo se nestará o pořádek a právo v samotném Římě. Ten se stal nebezpečným městem plným násilí a jeho ulicím vládnou gangy, které olupují plebeje i patricije. Uškrcení propuštěného otroka, požár a vražda cihího obchodníka v neklidné čtvrti Subura proto připadají římským hodnostářům jako bezvýznamné zločiny. Daecius Ceacilius Metellus mladší, urozený velitel místních vigilů, který vyšetřování vede, má však pocit, že se ho kdosi snaží zastavit. A ne bez důvodu - záhy totiž odhalí svět korupce v nejvyšších vládních kruzích. Ten představuje hrozbu, jež může zničit nejen samotného Daecia, ale i vládu, jíž Daecius slouží. (Založil/a: Smouk)

Richie
  3. 2. 2013, 22:56
Miluji historii a antiku zvlášť. Když vyšel první díl SPQR - Královský gambit, byl jsem překvapen. J.M. Robertse jsem znal jako spisovatele fantasy knih o Conanovi. Čekal jsem, že tato kniha bude nějaká historická fantasy. Mýlil jsem se, ta kniha je historický román se vším všudy a navíc zpracován velmi věrně podle zdokumentovaných historických skutečností.
Roberts svého hrdinu Decia začlenil do nejpřekotnější doby antického Říma - do doby, kdy se staré republikánské zřízení již pomalu hroutilo a kdy mocní římští vojevůdci směřovali k trvalé diktatuře, k císařství. Decius je inteligentní mladý patricij, člen významného rodu Metellů a hned od počátku své kariéry se začne zaplétat do osudů mocných. Spolu s ním poznáme starověký Řím, kdy jeho legie ještě tehdy dobývaly většinu známého světa, ale ty nejdůležitější události se nakonec vždy odehrávaly v samotném Římu.
Kniha mě skutečně velmi příjemně překvapila a já se začal těšit na další díly.
janeicka
  14. 1. 2014, 11:51
Historická detektivka z antického Říma, kdy Gaius Julius Caesar byl ještě mladým prostopášníkem :-D Decius je sympatický vypravěč (a pravděpodobně jeden z mála čestných a spravedlivých mužů Říma), jen mi jeho obsáhlé historické vsuvky občas narušovaly tok samotného příběhu. Další výhrady jsem měla k přepisu a skloňování římských jmen, ale za to rozhodně autor nemůže. I přes mé výhrady budu určitě ve čtení této série pokračovat a těšit se na další zajímavé příběhy z římské doby :-)
Gallienus
  11. 5. 2016, 19:36
Decius Ceacilius Metellus mladší, je patricij, který bere svou práci vyšetřovatele vážně a když se stane v jeho obvodu vražda, jež mu připadá jako pouhá rutina, je přesto rozhodnutý ji vyřešit... Zpočátku se nevědomky, posléze vědomě dostává do střetu s vládnoucí politickou elitou a tato cesta jej pak vede nejen ke ztrátě jeho politické budoucnosti, ale i ohrožení života...
Možná to mé resumé zní jako klišé, ale mě se Královský gambit velmi líbil, je sice pravda, že mě konec moc nepřekvapil, přesto, je to velmi dobré. Při čtení se mi vybavovalo Impérium a Lustrum od Roberta Harrise, potkat zde Cicera, Hortensiuse, Pulchera aj. bylo příjemné, oba autoři si totiž tak trochu notují a snaží se držet známých historických faktů.
Přesto malou výtku ke knize mám, vadilo mi počešťování římských jmen a názvů, např. ta výměna k za c mi moc nesedla, byl to nezvyk.
Knihomolka
  13. 10. 2011, 15:23
Přidávám se k pozitivnímu hodnocení. Jde o poutavou detektivku ze starého Říma. Hlavní hrdina sympatický Daecius navíc velmi trefně glosuje tehdejší politickou situaci. Doporučuji!
p.a.
  27. 6. 2013, 12:25
Celkem svižná detektivka z doby antického Říma. Autor celkem dbá na faktickou přesnost a kniha je zaplněna historickými postavami. Pro fandy antiky 100 % (ostatní tak 90 %).
Smouk
  4. 12. 2010, 21:21
U nás málo známé, toť velká škoda. Série SPQR mi přijde opravdu vydařená, perfektně vykreslený život v antickém Římě. Milovníci historických detektivek, doporučuji.