Originální název: SPQR II. - The Catiline Conspiracy
Poprvé vydáno celosvětově: 1991

Dokořán - 2012
ISBN: 978-80-7363-377-6
Vyšlo jako e-kniha

Dokořán (2012) 978-80-7363-377-6 250 Vyšlo jako e-kniha.
Dokořán (2005) 80-86569-98-5 250

Píše se rok 63 před Kristem, je léto slavného triumfu mocné římské republiky. Její neporazitelné legie srazily na Východě na kolena všechny nepřátele a na světě již není nikoho, kdo by se jim mohl postavit. V Římě samotném je však klidu méně než kdy jindy. Množí se záhadné vraždy zámožných obchodníků, objevují se zakázané zbraně, chystá se protistání spiknutí... Daecius Ceacilius Metellus mladší, který již v předchozím díle prokázal neobvyklé analytické schopnosti i odvahu a schopnost přežít ve světě intrik, pouličních bojů a brutálního násilí, vidí jedinou cestu, jak spiknutí zabránit: musí se stát jedním ze spiklenců a rozvrátit jejich řady zevnitř. (Založil/a: Smouk)

Richie
  3. 2. 2013, 23:06
Ve druhém dílu SPQR Robertsův hrdina Decius Metellus prožívá další dobrodružství, tentokrát během dobře známého Catilinova spiknutí. Opět se potkáme s řadou známých osobností, včetně Cicerona, který v té době zrovna zastával konsulský úřad.
Roberts opět velmi pěkně a historicky věrně vykresluje život v antickém Římě i konkrétní události.
janeicka
  3. 2. 2014, 11:37
Ve druhém díle se Decius nepřiplete k ničemu menšímu, než je právě Catilinovo spiknutí :-) Děj měl spád, autor již toho nemusel tolik z římských dějin vysvětlovat a i skloňování vlastních jmen se zlepšilo, ale ještě zůstaly některé drobné chyby (bůh se dvěma tvářemi se jmenoval Janus a ne Jan atd.), které trochu snižují výsledný dojem a opět je za tím spíš práce překladatele než autora.
Gallienus
  16. 5. 2016, 12:51
První díl byl velmi dobrý, ten druhý skvělý, v první třetině knihy, ještě než začne Decius rozplétat ty vraždy, jsem se bavil, protože to nebyla detektivka, ale humoreska na téma antický Řím. Doslova co stránka to nějaká slovní perla, John Maddox Roberts nechává Decia popisovat dobu a lidi tak trefně, vtipně, především však sarkasticky, že je velmi jednoduché nechat se vtáhnout do děje a knihou se nadchnout.
p.a.
  27. 6. 2013, 12:27
Děj knihy se odehrává 7 let po událostech z první knihy. Stejná zábava jako první díl. Objevujeme zde nové postavy z římských dějin, i staré známé z prvního dílu. Já jako fanda antiky a antického Říma mám velkou radost z publikování této série a děkuju Jupiterovi za to, že jsem jí objevil v městské knihovně. 95 %.