Originální název: SPQR III. - The Sacrilege
Poprvé vydáno celosvětově: 1992

Dokořán - 2012
ISBN: 978-80-7363-398-1
Vyšlo jako e-kniha

Dokořán (2012) 978-80-7363-398-1 264 Vyšlo jako e-kniha.
Dokořán (2006) 80-7363-058-3 264

Strhující detektivní příběh nás zavede do Říma v roce 61 před Kristem. Daecius Cecilius Metellus se vrací z války v Galii do Říma. Otec mu mezitím zařídil jmenování senátorem a pověří jej, aby pomáhal Metellovi Celerovi v konzulských volbách. Daecius tedy jde vyjednávat spojenectví, ale jeho hostitel je během večeře zvláštním způsobem zavražděn. V ohrožení života se ocitá i sám Daecius - někdo se ho pokusí otrávit. Při oslavě kultu Dobré bohyně v Caesarově domě vypukne skandál. Uprostřed obřadu, které se nesmí účastnit nikdo mužského pohlaví, je na místě odhalen Klodius převlečený do ženských šatů. Metellus Celer soukromě pověří Daecia, aby zjistil, co se přesně stalo. Během vyšetřování se stane řada dalších, rituálně provedených vražd. Jedna z nich přímo před Daeciovým domem. Stopy vedou k Caesarovi... (Založil/a: Smouk)

Richie
  3. 2. 2013, 23:16
Další příhody Decia Metella z antického Říma, tentokrát v době nechvalně známého skandálu při oslavách kultu Dobré bohyně. Samotný nejvyšší pontifex - Gaius Julius Caesar, jehož kariéra je ohrožena, má zájem, aby Decius vyřešil co nejlépe všechny záhady nejen okolo skandálu, ale i okolo následných záhadných vražd.
Roberts opět používá známé události republikánského Říma jako kulisu pro dobrodružně laděný příběh jeho hrdiny Decia.
janeicka
  26. 3. 2014, 10:41
Teprve třetím dílem si mě autor dokázal naplno získat, především díky popisu povah tří tehdy nejvýznamnějších mužů Říma - Caesara, Pompeia a Crassa - kteří se dokáží nakonec společně domluvit a rozdělit si moc i přes vzájemné antipatie. Počínající spiknutí proti republice opět jako první odhalí nově jmenovaný senátor Decius, ale není mu to nic platné, opět jsou jeho zjištění díky daleko mocnějším a vlivnějším osobám zadupány do země.
Gallienus
  31. 5. 2016, 15:40
Tentokrát Decius stane proti zatím nejmocnějšímu nepříteli - samotný římský Cerberus jej vyzve na souboj..., jedna jeho hlava se ho pokouší zabít, druhá ho chrání a třetí se tváří neutrálně... Tento souboj mu nejen změní život, ale i směřování samotného Říma. Decius potká již svou třetí životní fanfatal, tentokrát se to prozatím obejde bez zklamání z jeho strany, naopak je zde možný příslib lepších zítřků.
Tento díl nebyl tak vtipný, ne že by Decius občas nezaperlil a nerozesmál mě, ale zde však autor sází především na hodně dobrý příběh, udržel si mou pozornost, byl jsem velmi spokojený.
p.a.
  28. 6. 2013, 11:28
Od posledního dobrodružství Daecia Metella uběhl další rok. Ten postupně stoupá v žebříčku důležitosti antického Říma. Znovu se zde setkáme se starými přáteli i nepřáteli. Přibude jedna další důležitá postava, vlastně dvě. Čtivé, zábavné. 95 %.