Originální název: SPQR IV. - The Temple of the Muses
Poprvé vydáno celosvětově: 1992

Dokořán - 2012
ISBN: 978-80-7363-454-4
Vyšlo jako e-kniha

Dokořán (2012) 978-80-7363-454-4 240 Vyšlo jako e-kniha.
Dokořán (2007) 80-7363-069-9 240

Čtvrtý díl úspěšné série detektivních příběhů se odehrává v Alexandrii v Egyptě, kde vládne dynastie Ptolemaiovců, poživačných, zadlužených, proradných a navíc neschopných potomků Alexandra Makedonského. Vládnou pod římským protektorátem, který se ale nelíbí ani domorodým Egypťanům, ani Makedoncům z královské gardy. Makedonská královská stráž tedy plánuje proti Římu spiknutí. Alexandrijský učenec, který jim staví válečné stroje, je zavražděn obřadní sekyrou. A do hry se tak dostává Decius, který je králem Ptolemaiem XI. pověřen vraždu vyšetřit... (Založil/a: Smouk)

Richie
  3. 2. 2013, 23:22
V dalším díle řady SPQR se s Deciem dostaneme do Egypta - ještě v době před Kleopatrou. Decius opět řeší detektivní zápletku a během ní se dozvíme také velmi mnoho poznatků o starověkém světě, do jehož kulis autor svého hrdinu začleňuje.
Robertsova série knih SPQR se mi líbí stále více - je to perfektní popularizace úžasného antického Říma.
janeicka
  24. 5. 2014, 7:53
Z dalšího Deciova dobrodružství v egyptské Alexandrii jsem měla trochu obavy, jak bude asi příběh vypadat, když se nebude odehrávat v Římě. A autor mne teda opravdu velmi překvapil, když podal úžasný popis celého města společně s hrobkou Alexandra Makedonského, jako bych starověkou Alexandrií opravdu procházela :-) K tomu ještě napínavý detektivní příběh z prostředí místních filosofů, tato série se mi rovněž líbí víc a víc ;-)
Gallienus
  9. 6. 2016, 17:56
Decius jako člen diplomatické mise zavítá do Egypta, jeho rodina jej tam raději uklidí, aby v Římě nevířil vody a neprovokoval Klodia. Metellus Kretikus má tak krom řešení složitých vztahů na dvoře Ptolemaiovců ještě další starost - svého synovce... A ten jej nezklame, rozvíří společenské klima i v Alexandrii. S neústupností sobě vlastní Decius začne vyšetřovat jednu neobyčejně zajímavou vraždu, která je vše, jen ne nedůležitá...
p.a.
  29. 6. 2013, 18:19
Jak je psáno Daecius opustil Řím a děj se odehrává v Alexandrii a okolí. Našemu hrdinovi přibudou noví nepřátelé. Sbližuje se s Julii Minor. Děj je svižný, pachatelé zákeřní. Doporučuji.