SPQR V. - Saturnálie

Poprvé vydáno celosvětově: 1994

Dokořán - 2008
ISBN: 978-80-7363-157-1

Dokořán (2008) 978-80-7363-157-1 256

Končí se rok 61 před Kristem a Řím se chystá na největší svátek roku - Saturnálie. Oslavy slunovratu se nesou v duchu bujarého veselí, ulice jsou plné lidí ze všech koutů říše a morálka uvolněná. Do této atmosféry přijíždí náš známý detektiv Decius Caecilius Metellus mladší následován svým věrným, leč prostořekým otrokem Hermem. Otec povolal Decia zpět z vyhnanství na Rhodu - ne proto, aby s rodinou slavil konec roku, ale aby se ujal vyšetřování vraždy Kvinta Celera Metella, vlivného politika a nejvýznamnějšího příslušníka rodiny. Celer byl zřejmě otráven a všechny stopy vedou k jeho manželce Klodii - jedné z nejskandálnějších žen v Římě a navíc sestře Deciova úhlavního nepřítele Publia Klodia. Navzdory všem a všemu je Decius přesvědčen o její nevině a pouští se do hledání skutečného vraha. To ho zavádí do římského podsvětí, mezi venkovské bylinkářky, věštkyně a čarodějnice... (Založil/a: Smouk)

Richie
  3. 2. 2013, 23:27
Decius Metellus opět řeší detektivní případ, tentokrát v samotném Římě a opět se setkává s mnoha známými i mocnými osobnostmi. Roberts znovu výborně vykreslil život ve starověkém Římě a zároveň napsal skutečně napínavý příběh.
janeicka
  5. 7. 2014, 9:01
Po každém dalším příběhu Decia Caecilia Metella sahám vždy s větším a větším zájmem. Těším se především na Deciovy glosy ohledně soudobého římského života, v tomto díle mne nejvíc pobavil konzulát Julia a Caesara :-D Dále následovaly zajímavé popisy římských zvyků a svátků, včetně popisů různých římských úřadů a odměn po skončení služby. Už nyní se těším na další díl, na Deciovo dobrodružství v Galii :-)
Gallienus
  13. 6. 2016, 13:24
Další nebezpečný případ, který musí Decius vyřešit, tentokrát jej povolá do Říma z jeho nedobrovolného exilu samotná rodinná rada, která si přeje vyšetřit smrt důležitého člena klanu Metellů. A Decius jako správný syn neváhá, znovu je vystaven nebezpečí, dokonce jej jeden z jeho nepřátel chce obětovat v Římě zakázanému božstvu... Naštěstí kněžka kultu našeho hrdinu obětovat odmítne, jeho tělesná schránka je již velmi poškozená a jejího boha by tato oběť mohla urazit, tak nařídí aby mu byly pouze vypíchnuty obě oči...
Opět velmi dobré, díky tomuto autorovi přicházím na chuť detektivkám, což je pro mě samotného dost překvapující.
p.a.
  30. 6. 2013, 0:02
Decius znovu v Římě. Jeden z jeho příbuzných je otráven. Proto je, i přes jeho neoblíbenost v rodině, povolán z Rhodu. Kniha je čtivá, vrahem není zahradník. Doporučuji.