Vykoupení Kryštofa Kolumba

Vykoupení Kryštofa Kolumba Originální název: Pastwatch: The Redemption of Christopher Columbus
Poprvé vydáno celosvětově: 1996

Laser-books - 2011
ISBN: 978-80-7193-324-3

Laser-books (2011) 978-80-7193-324-3 416

Vykoupení Kryštofa Kolumba sice není nejznámějším Cardovým dílem, ale mnozí ho pokládají za jeho nejvyzrálejší a možná i nejlepší román. Každý ví, jak zničující účinek mělo objevení Ameriky na tamní domorodé obyvatelstvo. Představte si tedy, že vědci z budoucnosti tuto tragédii pečlivě prostudovali a rozhodli se tok dějin změnit. Nejdříve je však nutné zjistit, co vlastně pohánělo Kolumba tak silně v jeho objevitelské snaze...
A to je úkol pro dvojici pozorovatelů, manželský pár a později i pro jejich dceru. Kolumbus se v jejich očích proměňuje z dobře známé historické postavy v charismatického vůdce, hluboce věřícího člověka a muže mnoha předností i slabostí, které korespondují s dobovým chápáním světa. Zcela samostatný román Vykoupení Kryštofa Kolumba patří díky pečlivě a věrohodně vystavěným charakterům k vrcholným dílům science fiction s motivem cest v čase. (Založil/a: hiro666)

illy
  5. 2. 2015, 19:27
Výborné čteníčko, doporučuji každému milovníkovi sci-fi a historie. Card nás protáhne z budoucnosti minulostí, načrtne možné varianty dějin lidstva, nutí nás přemýšlet a navíc perfektně vykreslí charaktery i dobu. A i když ho mohu obvinit z možná přílišného optimismu (i když je člověk věřící a tak se není co divit), tahle knížka mi určitě zůstane dlouho v palici a to je u mě co říct.
HELLBOY-DB
  31. 12. 2015, 17:30
Je sice pravda, že na co jsem celou dobu nejvíc těšil, cesta do minulosti a změna budoucnosti, se musí chvilku čekat a obnáší podrobný popis institutu a Kolumbova života, ale zas na druhou stranu, jak velkou část knihy toto připravování pro osudovou cestu zabírá, vystačí si zde kniha jen s pár zásadními momenty, a přesto tato část nenudí. Když pak dojde na měnění minulosti, dostává se příběh na úplně jiný level, tady jsem už hltal každé slovo a s odporem sledoval, jak se blížím na poslední stránky, které tuto výborně rozjetou misi tak rychle ukončovaly. ===100%
Childe
  1. 1. 2016, 15:24
Nazačínal jsem to číst s nadšením ale ve finále je to čtivé a v rámci tématu i napínavé sci-fi. O Kolumbovi toho vlastně moc nevím a pokud budu brát informace v knize jako reálné tak se mi jeho životní příběh líbil.
Civilizační teorie popsané v knize jsou vskutku věcně zajímavé a nadčasové. A v těchto dnech invaze islámu do Evropy i vyzývající k zamyšlení cože je na světě ten primární destruktivní prvek.
Nejlepší postava: Kryštof Kolumbus
Ponaučení z knihy: to "vyspělí" Evropané a křesťané celou svoji historii ničí všechny civilizace kolem sebe, je to naše obrana nebo útok