Originální název: Útěk

Albatros - 1983

Albatros (1983) 91
Albatros (1966) 80

Příběh novely se odehrává během tří listopadových dní. Desetiletý Saša je podezřelý z toho, že vinou jeho i kamarádů vyhořela kůlna. Po vyšetřování ve škole se bojí vrátit domů. Za deštivého večera se chce schovat v zahrádkářské kolonii za městem, kde ve tmě narazí na ukrývajícího se tam mladíka, v němž vytuší skutečného žháře. Rozhodne se ho pronásledovat a přispět tak k jeho zajištění. Poznává v něm asi sedmnáctiletého ustrašeného kluka s ovázanou rukou, jehož idolem je automobilový závodník Fangio. Tímto jménem je také nadále v příběhu označován. V noční honičce se oba hoši několikrát střetávají a mizí, aby posléze společně prchali před odpovědností. Hlad, strach, osamění a poznávání v mezních situacích však oba chlapce sbližuje. Pocit sounáležitosti a touhy po domově je nakonec dovede k porozumění a přátelství. Starší Rudla, řečený Fangio, pomáhá Sašovi a spolu s ním se vrací do normálního života „moudřejší o jeden útěk". (Založil/a: blancap)

Broza
  8. 12. 2014, 18:43
Knihu jsem již jednou četla, asi na základní škole. Ale poznala jsem to až asi v půlce knihy. To vypovídá o tom, jak je lehko zapomenutelná. Nevím, je to spíš taková kniha na relax, kdy člověk nechce přemýšlet a má chvilku na oddych. :)
JohankaD'Arc
  24. 9. 2015, 21:20
Ke knize jsem se dostala čistě náhodou v antikvariátu za pět kaček někde v Praze. Ve slovenštině.
A musím říct, že jsem závěr nečekala a jako celek mě to překvapilo. Mé vydání je ukázkou krásné grafiky z konce 60. let, sloh je skvělý a celková ponurost příběhu z poněkud omezeného a přitom vědoucího pohledu dítěte byla okouzlující.
Řadí se mezi oblíbené.