Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Útěk

67%
3 19
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Útěk
 Všechny obaly
Útěk
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: Útěk

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Albatros - 1983
Počet stránek: 91
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Albatros (1983) 91
Albatros (1966) 80

Příběh novely se odehrává během tří listopadových dní. Desetiletý Saša je podezřelý z toho, že vinou jeho i kamarádů vyhořela kůlna. Po vyšetřování ve škole se bojí vrátit domů. Za deštivého večera se chce schovat v zahrádkářské kolonii za městem, kde ve tmě narazí na ukrývajícího se tam mladíka, v němž vytuší skutečného žháře. Rozhodne se ho pronásledovat a přispět tak k jeho zajištění. Poznává v něm asi sedmnáctiletého ustrašeného kluka s ovázanou rukou, jehož idolem je automobilový závodník Fangio. Tímto jménem je také nadále v příběhu označován. V noční honičce se oba hoši několikrát střetávají a mizí, aby posléze společně prchali před odpovědností. Hlad, strach, osamění a poznávání v mezních situacích však oba chlapce sbližuje. Pocit sounáležitosti a touhy po domově je nakonec dovede k porozumění a přátelství. Starší Rudla, řečený Fangio, pomáhá Sašovi a spolu s ním se vrací do normálního života „moudřejší o jeden útěk". (Založil/a: blancap)

(více)  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Broza
60% 60% 60% 60% 60%
  8. 12. 2014, 18:43
Knihu jsem již jednou četla, asi na základní škole. Ale poznala jsem to až asi v půlce knihy. To vypovídá o tom, jak je lehko zapomenutelná. Nevím, je to spíš taková kniha na relax, kdy člověk nechce přemýšlet a má chvilku na oddych. :)
JohankaD'Arc
80% 80% 80% 80% 80%
  24. 9. 2015, 21:20
Ke knize jsem se dostala čistě náhodou v antikvariátu za pět kaček někde v Praze. Ve slovenštině.
A musím říct, že jsem závěr nečekala a jako celek mě to překvapilo. Mé vydání je ukázkou krásné grafiky z konce 60. let, sloh je skvělý a celková ponurost příběhu z poněkud omezeného a přitom vědoucího pohledu dítěte byla okouzlující.
Řadí se mezi oblíbené.