Falešný asistent na křídlech parlamentu

Falešný asistent na křídlech parlamentu Originální název: Falešný asistent na křídlech parlamentu

Ikar - 2006
ISBN: 80-249-0769-0

Ikar (2006) 80-249-0769-0 183

Dnes již mediálně známý příběh Lukáše Kohouta alias falešného asistenta poslance ČSSD Jana Kavana, který pod hlavičkou sněmovny zdarma procestoval značnou část světa, není jen karikaturním obrazem mazaného podvodníčka a recesisty, kterému kdekdo naletěl, ale především pokřiveným zrcadlem naší společnosti i české politické scény. Poukazuje na neuvěřitelnou lhostejnost lidí a očividné nedostatky v systému státní správy. Vypovídá do jisté míry i o neuspokojivých výsledcích současného systému náhradní rodinné péče a základního školství u nás. Je důkazem toho, čeho se můžeme nadít s dnešními dětskými domovy a zvláštními školami: Lukáš Kohout je totiž adoptované dítě, kterého společnost, místo aby mu pomohla, strčila do zvláštní školy. Jen díky nezměrné oběti a lásky jeho adoptivní matky, se dnes stát nemusí s výsledky svého "pedagogického úsilí" v případě Lukáše Kohouta vypořádávat se závažnou trestnou činností, ale pouze tak, jak je popsáno v této knize - způsobem, který nepostrádá jisté satirické aspekty. Dne 7. 4. 2006 byl nad "létajícím falešným asistentem sněmovny" vynesen definitivní verdikt. Za cestování po světě na útraty parlamentu mu Městský soud v Praze vyměřil 28 měsíců s pětiletou podmínkou. Odvolací soud tak o čtyři měsíce zpřísnil původní rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 1. Zároveň Lukáši Kohoutovi přidal povinné návštěvy u kurátora. Firmě, na které podvodně vylákal letenky, musí podle rozhodnutí soudu uhradit škodu přes 470 000 korun. O případných dalších finančních nárocích vznesených touto firmou má podle soudu rozhodnout civilní řízení. (Založil/a: skjaninka)