Masa a moc

Originální název: Masse und Macht

Academia - 2007
ISBN: 978-80-200-1512-9

Academia (2007) 978-80-200-1512-9 624

Rozsáhlý esej o davové psychologii. Dvacet let psaná úvaha spisovatele, teoretika společenských věd a humanisty původem z Bulharska a nositele Nobelovy ceny za literaturu z roku 1981 Eliase Canettiho Masa a moc (1960) pojednává o tom, jak v mase jedinec ztrácí své úzkosti a zábrany, až se slastně rozplyne v davu. Masa je mu přírodní úkaz, nebezpečný živel a dravý živočich. A moc pak nástroj jejího ovládání. (Založil/a: cmax)

Elias Canetti Elias Canetti
*25.07.1905 - †14.08.1994

Ursulus
  13. 11. 2016, 12:01
Náročné, ale přesto velmi poutavé a čtivé dílo, které stojí na pomezí mezi sociologicko-politologickou sondou a beletrií. V řadě dlouhých pasážích, ve kterých autor líčí a interpretuje etnografické záznamy z života přírodních národu se mi nezřídka stávalo, že jsem se pouze nechával unášet příběhem a nesoustředil se na skryté významy. V jiných obecnějších částech jsem se zase nechával okouzlit zvláštní poetikou Canettiho vyjadřování. Nejsem s to objektivně hodnotit akademický obsah díla, samotná podoba mě totiž naprosto uchvátila.