V Brooklynu roste strom

V Brooklynu roste strom
Originální název: A Tree Grows in Brooklyn

Práce - 1970

Práce (1970) 420

Autorka se pokusila citlivě a současně i taktně vykreslit osudy jedné rodiny irských vystěhovalců, která se usídlila v americkém průmyslovém středisku - Brooklynu. Jednu stránku tvoří osudy jednotlivců, např. příběh číšníka Jana Nolana, propadlého alkoholismu, nebo jeho ženy Katy, která většinu života tráví u kbelíku a hadru na chodbách obrovských činžáků, či smutný osud pologramotné babičky Rommelyové. Hlavní postavou románu je mladičká Fanny, která alespoň svým vzděláním se chce povznést nad úroveň vlastní rodiny. Druhá stránka vyvstává čtenáři před očima zásluhou mistrovského vyprávění autorky. Její postoj je prodchnut optimismem, pramenícím z víry, že všichni tito lidé, potácející se na rozhraní lidského bytí a nebytí, si jedou proklestí cestu ke šťastnějšímu a naplněnějšímu životu. (Založil/a: Redhead)

Betty Smith Betty Smith
*15.12.1896 - †17.01.1972

Buřinka
  17. 9. 2016, 19:42
Tuto úžasnou knihu jsem četla před hodně dlouhou dobou a hrozně mě tenkrát vzala za srdce. Není to žádná červená knihovna, ale velice citlivě popsané osudy několika lidí. Hlavní postavou je Fanny, která pochopí, že vzdělání ji může dostat někam dále. Dále než celou její rodinu... Kniha nám nepopisuje jen surovou bídu a nelehkou budoucnost irských přistěhovalců, ale i cestu ke šťastnější budoucnosti. V tom vidím její poslání - optimismus do budoucnosti. Brečela jsem u ní jako želva, ale nevím jak bych reagovala dnes - takřka 25 let od jejího prvního přečtení.
yannize
  23. 8. 2012, 10:07
knihu zrovna čtu. dneska ji plánuju dočíst, ale už teď vím, že hodnotím 100%. vážně úžasně citlivé vyprávění "malého dítěte" o dětském i dospělém světě chudých lidí různých povah. každá postava ve čtenáři vyvolá svým osobitým kouzlem sympatie. ještě neznám děj posledních 40 stran, ale snad by stálo za to, kdyby knížka měla tak 800 stran místo 400.