Hitlerův bastard

Hitlerův bastard Originální název: Hitler’s Bastard

Naše vojsko - 2005
ISBN: 80-206-0769-2

Naše vojsko (2005) 80-206-0769-2 333

Ze všech výjimečných osudů, jež se odehrály v letech druhé světové války a v období bezprostředně po ní, jen málo snese srovnání s životem Erica Pleasantse, příslušníka Britského svobodného sboru, který tvořil britskou jednotku Hitlerových SS. Pleasants popisuje ve svých vzpomínkách bizarní a traumatizující roky, které z valné části strávil jako vězeň dvou největších diktátorských režimů dvacátého století. Dlouholetý pacifista Eric Pleasants prožil začátek druhé světové války na Němci okupovaném britském ostrově Jersey. Za malý kriminální čin byl uvězněn Němci, což v jeho životě odstartovalo vír neuvěřitelných událostí. Na útěku živořil v troskách okupované Paříže, byl znovu zatčen a uvězněn, posléze se nechal naverbovat do Britského svobodného sboru příslušejícího k dobrovolnickým zahraničním jednotkám Waffen SS, zamiloval se do mladé Němky a oženil se s ní, byl svědkem spojeneckého bombardování Drážďan a během dobývání Berlína ruskými vojsky se skrýval v městské kanalizační síti. Na konci války se Pleasants ocitl na komunisty ovládané straně Železné opony. (Založil/a: skjaninka)

Eric Pleasants Eric Pleasants
*1911 - †1998

bohemica
  17. 3. 2014, 14:54
Malý velký muž ?
Je s podivem, že člověk s tak zajímavým osudem žil donedávna nenápadně
v jedné britské vesnici, aniž by sousedé tušili, co má tento nevelký chlapík všechno
za sebou. Považovali ho prostě za šikovného řezbáře( zručnost získaná v gulagu), sportovce
(s vynikající kondicí i ve vyšším věku), pedagoga a manžela.
Po jeho smrti byly vydány zpracované paměti. A zírají nejen sousedé, ale i tisíce čtenářů po celém světě.
V každém případě mi kniha ukázala II.světovou válku, osvobození Berlína Rusy, život
v pracovním lágru v SSSR, ale i britskou roli z jiného pohledu.
Myslím, že je jen otázkou času, kdy se knižní předlohy chytí filmaři. A já se rozhodně na filmové zpracování těším, protože téma a rozmanitost životních osudů vypravěče za to určitě stojí a hlavně... ta kniha je napsaná tak nějak těžkopádně.