Jen dál!

Jen dál!
Originální název: Jen dál!

Státní nakladatelství dětské knihy - 1950

Státní nakladatelství dětské knihy (1950) 535

Neruda, "náš největší básník, vidící ještě i daleko přes nás do budoucnosti" (J. Fučík, Reportáž psaná na oprátce), Neruda, jehož básnickým credem bylo: "Studovat český lid, nechť na venkově, nechť v městě, toť úkol našeho spisovatele!" Neruda, bojovník za pravdu, pokrok, svobodu národa a celého lidstva, mluví k nám ze všech básní, feuilletonů a povídek výboru, který je ve svém 3. vyd. značně rozšířen a rozhojněn o mnohé další ukázky, charakterisující Nerudovo dílo a život, dobu ve které básník žil. Od vzpomínek na proletářské dětství malostranského chlapce (část I.: Mne osud do kolébky tvrdé dal) přes povídky, feuilletony a básně o utrpení a bídě lidu (část II.: Zpívám o chudobě), Písně kosmické, Balady a romance, Prosté motivy (ukázky z těchto sbírek v III. části: Volím slovo prosté) až k boji za práva lidu (část IV.: Za národ i lidstvo celé - ukázky ze Zpěvů pátečních, arabesek, studií a portrétů, povídek a slavný feuilleton Máj 1890, v němž se Neruda tak nekompromisně postavil do řad dělnictva, bojujícího za svá práva), poznáváme v knize tohoto velkého básníka, novináře, spisovatele a bojovníka. (Založil/a: MrVogler)

Jan Neruda Jan Neruda
*09.07.1834 - †22.08.1891