Bojoval jsem u Stalingradu

Bojoval jsem u Stalingradu

Baronet - 2003
ISBN: 80-7214-537-1

Baronet (2003) 80-7214-537-1 231

Kariéra německého vojáka od mládí v Hitlerjugend až po boje u Stalingradu. Inteligentně a čtivě sepsané vzpomínky.
Pokud jde skutečně o autentický text bez zásadnějších redakčních úprav a "vylepšení", všechna čest. Poručík wehrmachtu vzpomíná na válku s nadhledem a zároveň pokorou, předkládá téměř archetypální příběh své generace. Doznívající hrdost "starého" Německa kombinovaná s čerstvým pocitem "versailleské křivdy", to vše nalito do hlav, okysličovaných pravou árijskou krví, zrodilo masy fanatiků, jimž se oči otevřely až v blátě stalingradských předměstí či na podobných místech, kde se léta opakované pravdy náhle zjevily ve zcela jiném světle. Mnohé prozíravé vývody, prognózy a postřehy, jimiž autor svého čtenáře průběžně ohromuje a přesvědčuje o své jasnozřivosti, jsou velmi pravděpodobně ve skutečnosti plody právě těchto pozdních a bolestných prozření. Nic to však nemění na tom, že kniha patří v současné nadprodukci tzv. "pohledů z druhé strany barikády" mezi ty, které za přečtení určitě stojí. Mimo jiné i pro to, že autor byl přímým aktérem obsazování Sudet a věnuje i této tématice stručnou, ale vpravdě "výživnou" vzpomínku... (Založil/a: Květuš)

bratr_jezek
  12. 12. 2014, 11:43
Místo válečné kritiky či válečných zápisků dává hlavní hrdina nahlédnout do svých vzpomínek, když si léčí zranění právě od Stalingradu. Pokud vás zajímá číst o pubertálních láskách, touhách a zmatcích, tak přihoďte hvězdu, jinak zklamání.
xpeldax
  17. 8. 2016, 17:49
Dle mého názoru se jedná o vykrádačku knihy Voják od Siegfrieda Knappeho. Rád bych si přečetl nebo poslechl vyádření autora (bohužel již zemřel).