Chůze

Chůze

Paseka - 2010
ISBN: 978-80-7363-317-2

Paseka (2010) 978-80-7363-317-2 104

Chůze existuje od počátku, stejně jako divoká příroda, do níž se Henry David Thoreau vracel při svých procházkách. Trávil chůzí denně několik hodin a vyhýbal se civilizaci. Ve své eseji apeluje na své současníky i na nás, abychom se stali jeho bratry řeholníky, chodci. Je s podivem, že již tehdy – Chůzi napsal v roce 1861 – kolem sebe spatřoval problémy, s jakými se potýkáme dnes: lidé se vzdalují přírodě, upřednostňují pohodlí za každou cenu. Thoreau hovoří o krajině, o jejím utváření člověkem a naopak, o utváření člověka krajinou. Vypráví o cestách v doslovném i přeneseném významu. Vznáší mnoho otázek, a na řadu z nich také odpovídá. Thoreauova esej Chůze vyšla samostatně v brněnském nakladatelství Zvláštní vydání v roce 1995 v původním překladu Zdeňka Franty z roku 1925. Naše knížka vychází v novém překladu Jaroslavy Kočové. (Založil/a: xDirtyFrankx)

soniaf
  21. 3. 2012, 17:13
Plný počet hvězdiček nedávám proto, že některé Thoreauovi názory byli až moc radikální a nedali se uskutečnit tehdy ani dnes v souladu se společností. Také do svých úvah o člověku a přírodě příliš pletl náboženství. Ostatní jeho výroky jsou ale zapamatováníhodné a celkově se mi dílo líbilo. Chystám se na Walden.