Obyčejný muž

Obyčejný muž Originální název: Ordinary Man

Jota - 2007
ISBN: 978-80-7217-483-6

Jota (2007) 978-80-7217-483-6 216

V roce 1994 Rwandu zachvátila vlna neslýchaného násilí. Jen málokdo mu dokázal uniknout a pouze zcela výjimeční jedinci se mu byli schopní postavit. Jedním z nich byl Paul Rusesabagina. Pomocí diplomacie, úplatků a různých lstí se mu podařilo zachránit víc než dvanáct set umírněných Tutsiů a Hutuů, kteří nalezli dočasné útočiště v jeho belgickém hotelu v Kigali. Paul je tu s nasazením vlastního života skrýval před běsnícími gangy vyzbrojenými mačetami, které terorizovaly bezmocné obyvatele jeho milované země. V knize Obyčejný muž, která se stala předlohou slavného filmu Hotel Rwanda, Paul Rusesabagina vypráví svůj životní příběh. Popisuje dětství na malé farmě, život chlapce z kmenově smíšeného manželství v zemi neustále zmítané kmenovým a politickým násilím. Dozvídáme se o jeho pozoruhodné kariéře, která ho vynesla až na místo ředitele luxusního hotelu Mille Collines, kde se seznámil s řadou významných a vlivných lidí. Provází nás osudovými dny z jara roku 1994, kdy se díky své odvaze a výjimečným vyjednávacím schopnostem stal poslední záchranou pro stovky zoufalých mužů a žen prchajících před peklem běsnící genocidy. Velmi živě popisuje pocity bezmoci a vzteku z nečinnosti mezinárodního společenství, zoufalství, které ho zachvacovalo, když musel přihlížet, jak umírají jeho nejbližší. Po ukončení násilností nedokázal v zemi zůstat. Spolu se svou rodinou se přestěhoval do Belgie, kde si začal budovat nový život. Kniha Obyčejný muž je dramatická a navýsost dojemná, i když překvapivě střízlivě podaná zpověď prostého člověka, který se řízením osudu a svým pevným charakterem stal skutečným hrdinou naší doby. (Založil/a: hiroshima)

Paul Rusesabagina Paul Rusesabagina
*15.06.1954

Tom Zoellner Tom Zoellner
*20.09.1968

olla
  2. 11. 2016, 21:04
Tohle je moc dobrá knížka a Paul Rusesabagina byl opravdový hrdina, který zachránil přes tisíc lidí - svých sousedů, dětí, žen. Film Hotel Rwanda byl stejně dobrý jako předloha. Rwandskou genocidu asi nikdy nepochopím, jak se mohou vyvražďovat příslušníci jednoho státu a jednoho národa. Ostatně nebyli první, taková Kambodža by také mohla vyprávět.
mash4077
  12. 1. 2016, 17:08
Hodně dobrý příběh podle skutečné události. Je to drsné, ale pravdivé. Dodnes nepochopitelné jak svět před masakrem ve Rwandě zavřel oči. Zfilmováno ve filmu Hotel Rwanda.