Originální název: Brooklyn

Mladá fronta - 2016
ISBN: 978-80-204-2227-9

Mladá fronta (2016) 978-80-204-2227-9 304
Mladá fronta (2010) 978-80-204-2227-9 298

Román cenami ověnčeného irského autora vypráví prostý příběh obyčejné mladé ženy, která na popud rodiny odejde za prací do New Yorku. Dobrý úmysl sestry a matky vede k tomu, že dívka nastoupí cestu do neznáma, do světa, který s ní nemá (alespoň zpočátku) nic společného, do života, který si sama nevybrala. Eilisina ztráta je tím palčivější, že se jí bolestně stýská po něčem tak žalostně omezeném, jako bylo její dosavadní živoření v rodném Enniscorthy.
Brooklyn však není jen naléhavým příběhem jednoho smutného osudu. Tóibínova tichá, vyrovnaná a přesto bezprostřední próza podává detailně prokreslený obraz minulosti, irského maloměsta a několika málo ulic ve starém Brooklynu první poloviny padesátých let minulého století. Samozřejmým kořením tohoto obrazu je humor. Humor bezděčný, nucený i bláznivý, ale vždy nevtíravý, tak jak jej přináší sám život. (Založil/a: slide)

Colm Toibin Colm Toibin
*30.05.1955

ivka
  4. 5. 2016, 15:51
Knížku jsem přečetla a nedokážu ji nějak příznivě hodnotit. Hlavní hrdinka Eilis mi byla docela sympatická, ale o to víc mě šokoval závěr knihy. Asi jsem stále moc naivní a věřím na lásku, ale ne takhle. A pokud se v anotaci uvádí, že kořením této knihy je humor, tak nevím zda tu knihu někdo četl, ani náznakem v této knize není nic humorného, ani černý humor prostě žádný.
Iwíček
  15. 5. 2016, 20:25
Bohužel vcelku zklamání, po tom, co jsem na tuto knihu četla samé pochvalné recenze. Očekávala jsem od ní mnohem více, ale bohužel jsem se nedočkala. Třeba někdy příště.
Illaa
  25. 9. 2016, 12:54
Kniha byla velice příjemná na čtení, celkově se četla jedním dechem. Bohužel musím přiznat, že závěr knihy mě zklamal. Rychle a zbrkle ukončené. Rozhřešení, na které čekáte, se utne během dvou posledních stránek.
Wajny
  8. 1. 2017, 14:56
Obsahuje spoiler spoiler Ze začátku mi kniha připadala nudná - neustále popisy postav a okolí, které z povzdálí pozoruje nejistá Eilis. Příjezdem do Ameriky se Eilis začíná konečně otevírat světu a seznámení s Tonym z ní konečně dělá sebevědomou dívku. Jediným problémem Eilis je, že pořád dělá to co jí ostatní řeknou a i přestože si není stoprocentně jistá. Návrat do Irska nám vykresluje Eilis jako nevyzrálou ženu, která ani neví, jaké to je opravdu milovat. Konec knihy, který je hodně kritizovaný, se mi líbil, protože si myslím, že takový se ke knize (i k Eilis hodí) - uspěchaný a nejistý, přesně taková totiž Eilis je.

Kniha mě potěšila tím, že se nejednalo o čistě romantickou knihu, ale spíš o psychologický pohled do hlavy mladé ženy. Další plus vidím v popisu situací z pohledu přistěhovalců.
Bohužel celková formální úprava knihy byla dost špatná (zejména uvozovky), dále mi vadilo, že vedlejší postavy nedostaly prostor projevit se. A i přestože se kniha odehrává během téměř dvou let nedošlo k žádným výrazným změnám charakterů u postav. Vše pořád plynulo, tak nějak stejně a kniha tak působí povrchně.