Něžná náruč rodičů

Něžná náruč rodičů Originální název: Něžná náruč rodičů

Grada - 2007
ISBN: 80-247-1210-5

Grada (2007) 80-247-1210-5 304

Moderní poznatky o významu správné manipulace s novorozencem a malým dítětem
Tato publikace s filmem je určena všem, kteří chtějí porozumět nejmenším dětem a nabídnout jim kvalitní péči. Vzhledem k tomu, že největší vliv na rozvoj dítěte v nejranějším věku mají rodiče, je kniha věnována zejména jim. (Založil/a: slide)

Eva Kiedroňová Eva Kiedroňová
*1963

jatox
  21. 4. 2016, 19:17
Nevim o publikaci, která by byla o daným tématu lepší. Kniha je poměrně stručná a výstižná, přehledná, rychle se čte. Nenechte se odradit počtem stránek, většinu knihy totiž zabíraj obrázky. Jako velký plus taky shledávám video, který je součástí knihy. Je to určitě jednodušší a efektivnější, než podrobnej slovní popis s fotkama. Není tam teda všechno, co v knize, ale ty zásadní věci asi jo. Jakožto naprostej laik nemůžu nijak zpochybňovat metody, způsoby a prostě všechno, o čem autorka píše. Zdá se mi, že to celkem dává smysl, respektive, snad dítěti neuškodim, když s ním budu zacházet podle poznatků z knihy, zatímco naopak to hrozí víc, takže to hodlám dělat. Přesto bych si dovolila trochu kritiky tohohle knižního počinu.

Normálně to neřešim, ale když jsem si prohlížela tiráž, nebo jak se to jmenuje, vlastně mě docela překvapila cena knihy (500,-), což se mi zdá teda zbytečně moc. Grada to taky mohla vydat trochu míň barevný a roztahaný (no, spíš o hodně míň) a pak taky o dost levnější:D Sice je k tomu i to DVD.... no ale stejně.

Začátek knihy o tom, co dítě ovlivňuje ve vývoji a tak, byly takový kecičky, že bych to asi hodně zestručnila. Nic moc zajímavýho se tam nedozvíte. Nějak vypovídající je až kapitola novorozenec, i když o manipulaci se tu ještě moc nedočtete. Pokud to chcete je prolistovat a vytěžit nejvíc zásadního, postačí vám kapitoly Dítě do čtvrtého měsíce věku a následující. Musim říct, že jsem tak nějak uvěřila, jak autorka neustále upozorňuje na nevhodnost vzpříměný polohy mimin. Ale když jsem četla tu část, kde autorka vysvětluje proč, tak mě to tak nějak nepřesvědčilo. Jako jo, přílišná zátěž na krk a záda, fajn. Jenže dítěti totálně padá hlava jen prvních pár měsíců. A když s ním budete manipulovat, jako se dělalo za předešlejch generací, dítě ty svaly posílí. No a tak nějak... sme taky všichni vyrostli, žejo:D A záda bolej skoro každýho, ale že by to bylo zrovna o tom, pochybuju. Ale tohle se prostě nedá nijak dokázat ani na jednu ani na druhou stranu. Bohužel ale vim o případech, kde se s dítětem manipulovalo po tomhle způsobu, a i tak rozhodně nebyli zrovna "tabulkový" ve svým psychomotorickým vývoji. No, co už.

Hodně mě zklamala část o nošení dítěte v pomůckách. Chtěla bych vidět, jak dítě začnu uvazovat do šátku až v devátým měsíci, a normálně se nechá a ještě se mu to bude líbit. Tohle je trochu problém. Autorka píše, že jako je dobrej baby vak. Ale není ani tak moc jasný proč, a jaký jsou teda dobrý úvazy v šátku, aby tam záda dítěte trpěly co nejmíň. Myslim si, že nejčastější úvazy jsou právě takový, že tam dítě v podstatě sedí a pokud vim, dělaly se na to výzkumy, jestli to děti nějak špatně ovlivňuje, co se týče fyzickýho vývoje, no a prej ne. Takže jako babo raď. Myslela jsem si, že to vylepšim, když si pustim díl Sama doma (haha), kde Kiedroňová měla mluvit právě o nošení v pomůckách. Panebože, to byl teda zážitek. Paní tam neskutečně sladce a poooomaaaaaaluuuuuu vysvětlovala úplný kikotiny, ale k tomu hlavnímu se vůbec nedostala. A fakt nechápu, jak může zcela vážně autorka psát, jak je baby vak šikovná pomůcka na krátkodobý nošení, když si fakt nedokážu představit, jak by tam dítě mohlo nebejt zkroucený jak paragraf a nestabilní. To jako sakra zlatej šátek! Jakožto člověku, kterej chce dítě nosit v šátku a přitom mu neškodit, mi to teda moc nestačilo. No nevim. Pár vět textu navíc by se tam fakt vešlo:D Trochu škoda. Možná by stačilo pár zásad, když je teda autorka proti tomu tak zaujatá, tak může napsat, no tak aspoň, abyste děti kurvili co nejmíň, tak jim podepírejte hlavu, tak a tak, hlídejte kulatý záda a podsazenej zadek... Tak nějak si myslim, že by to mělo fungovat. Páč narozdíl od babyvaku tam ty děti, pokud sou přikurtovaný správně, sou spíš v předklonu, než ve svislý poloze úplně.

Určitě je dost fajn popis poloh dítěte třeba k soc. kontaktu, kojení apod. S "polohama" při koupání je to už horší:D Vim, že autorka napsala o tom celou knihu, takže se tomu tam asi věnuje až moc podrobně, ale překvapilo mě, že sem nenapsala nějaký zásadní rady, poznatky, co a jak. Pokud teda něco takovýho existuje. Místo toho, aby popsala polohy, nebo cokoliv důležitýho, tak vám tam představí takovej postup koupání, že jsem se tomu fakt musela smát. Položte na podložku nepropustnou podložku, pak osušku, pak zase nepropustnou podložku a pak zase osušku a pak další igelit a plenu... :D No, asi je něco na tom, že když se děcku nelíbí koupání, může tomu pomoct, když ho zabalíme do pleny a v ní ho dáme do vany. No ale jinak prostě..... nevim, no. Ani jsem se nedozvěděla, proč bych jako měla dělat zrovna takovej postup, jakej sem autorka napsala.

Přijde mi trochu na hovno, že jsem třeba pozdějc zjistila, že moje dítě fakt zrovna nemiluje polohy tygříka nebo klokánka. který autorka tolik prosazuje od 3 měsíců, a jak sou strašně super a vůbec nepíše, že by některý děti v tom taky mohly bejt nerady a co s tím třeba dělat. A nemyslim si, že by to bylo tím, že bych ho tak nosila blbě. No a teď co s tím žejo? Klubíčko už je nevhodný (proč vlastně?) svislá poloha zakázaná a zbejvaj 3 polohy v předklonu, téměř stejný, kde je to dítě držený dost nestabilně a když máte doma takový kroutidlo jako já, tak fakt celkem na hovno.

Potom, co jsem přečetla i Rozvíjej se děťátko, musim konstatovat, že ta kniha je trochu zbytečná. Respektive, dobrý tam jsou ty fotky a tak, ale vlastně se tam nedozvíte nic moc navíc, oproti tý druhý knize. Někde je tam paradoxně toho snad i míň i o tý manipulaci.