Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Pod Severkou 1

80%
4 3
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Pod Severkou 1
Autor:


Nejnovější vydání:
Odeon - 1969
Počet stránek: 524
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Odeon (1969) 524

V Linnově trilogii se našim čtenářům dostává do ruky nejslavnější dílo poválečně finské literatury, monumentální epos moderní historie Finska, který na příbězích obyvatel prosté vesničky Pentikulmy zachycuje nejzávažnější dějinné události, jež otřásly zemí v první polovině tohoto století. Od prvního dílu, jehož děj se začíná odvíjet kolem přelomu století, sledujeme život chalupnické rodiny Koskelových, otce Jussiho, průkopníka práce na neúrodném močálu, a jeho synů, zejména nejstaršího Akseliho, v jejich boji proti otročení na statcích. Sledujeme osudy lidi spjaté s politickým vývojem v zemi, jež hlavně v době kolem obou světových válek krvavě doplácela na zcestné vedení politiků. Kritika přitom zvlášt vyzdvihuje skvěle zvládnutou šíři autorova záběru a vedle přímo klasicky podaného toku děje i nenápadnou ironii v líčení postav, jíž Linna velmi účinně vládne. Všechny tři díly románové trilogie vzbudily ihned po svém vyjití neobyčejný ohlas, a to jak pro zajímavost a palčivost témat, tak pro vynikající umělecké zpracování. V roce 1963 se za ně autorovi oficiálně dostalo uznání udělením ceny Severské rady, nejvyššího literárního vyznamenání ve Skandinávii. (Založil/a: 6pavel9)

(více)  

Štítky

více  
Vaino Linna Vaino Linna
*20.12.1920 - †21.04.1992

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

BobEdel
100% 100% 100% 100% 100%
  19. 2. 2011, 18:46
Opus maximus finské literatury. Skutečně ojedinělé dílo psané v rámci žánru severských ság ale na moderní téma. Linna popisuje syrovou realitu finské historie od konce 19. století až do poválečného období padesátých let. Činí tak pohledem členů rodu Koskelů, potomků husmana, který dokázal doslova vydupat ze země budoucnost pro své děti.
Román doporučuji, je to velmi dlouhé, ale poučné a emocionální čtení zejména pro ty, kteří mají vztah k melancholické severské literatuře a k historii obou světových válek. Pro ostatní je asi relevantní spíše hodnocení 60%.
6pavel9
  29. 12. 2010, 20:12
Finský venkov na konci 19.století a pořátku 20.století. Krutá realita s předzvěstí krvavé občanské války. To je ovšem pouhý začátek, již tak zdevastovaný národ čeká nepřítel mnohem horší, nově vznikající Sovětský svaz. Obsáhlý román o třech dílech v rozsahu cca 1600 stran.
filmová ukázka nově natočeného snímku na:you tube - Täällä Pohjantähden alla- dvd & blu-ray kaupoissa
nebo:Täällä Pohjantähden alla 2 - dvd & blu-ray
6pavel9