Originální název: Písně kosmické

Československý spisovatel - 1959

Československý spisovatel (1959) 81

V této básnické sbírce z roku 1878 Neruda opět objevuje smysl svého života, snaží se být optimistou, reaguje na rozvoj vědy a techniky. Oslavuje kosmická tělesa a lidskou touhu po poznání. Objevuje se tu materialistické chápání světa, polidšťuje vesmír. Vlastenecké verše spojuje s vesmírnými tělesy. Toto dílo vyjadřuje pocity všech Májovců. (Založil/a: MrVogler)

Jan Neruda Jan Neruda
*09.07.1834 - †22.08.1891

nevermore
  14. 11. 2012, 14:35
Každý, kdo tady ohodnotil Nerudovy Kosmické písně méně než třemi hvězdičkami, je u mě ignorant nebo tupec. Bez výjimek.
soniaf
  1. 8. 2012, 1:29
Písně kosmické se mi líbili o něco méně než Hřbitovní kvítí, nicméně je to nadprůměrné dílo a těch 80% si rozhodně zaslouží. Kniha obsahuje i známou-ve filmu Marečku, podejte mi pero dost pokroucenou- báseň, začínající slovy Jak lvové bijem o mříže... :-)
Nerudův styl psaní mi dosti sedne i přes občasné zbytečné zdrobněliny typu Měsíček, které v daném kontextu působí trochu pateticky.
VerenaLord
  1. 2. 2013, 1:23
Jedno z klasických děl tohoto skvělého autora! Ač se nevyžívám v poezii, tu klasickou (tedy od našich českých autorů) se pokouším přečíst. Je škoda, že Neruda nebyl ve své době dostatečně oceněn a doceněn!
Paity
  9. 9. 2013, 11:22
Už jen kvůli památné básničce z legendárního Marečku, podejte mi pero se to vyplatí přečít. I kdyby se měl čtenář naučit jen tu báseň.