Originální název: Eclipse

Egmont - 2015
ISBN: 978-80-252-1333-9

Egmont (2015) 978-80-252-1333-9 480
Egmont (2008) 978-80-252-0834-2 480

Třetí díl romantické čtyřdílné ságy s prvky fantasy a hororu.
Isabella se stěhuje k otci do městečka Forks ve státě Washington. Zdá se jí, že na světě neexistuje nudnější a beznadějnější místo – až dokud nepotká tajuplného a přitažlivého Edwarda, který doslova obrátí její život vzhůru nohama. Do Isabellina příjezdu Edward úspěšně tajil před obyvateli městečka svou upírskou osobnost. Později však do Isabellina života vstoupí také Jacob, chlapec s vlkodlačími předky. Vlkodlaci a upíři jsou však nesmiřitelní nepřátelé a Edward s Jacobem toto nepřátelství nedokáží odložit ani z náklonnosti k Isabelle. A tak se Isabella musí mezi nimi rozhodnout…

Na knihu navazuje doplňující novela Krátký druhý život Bree Tannerové.

Anael
  1. 9. 2012, 13:24
Lepší než druhý díl, ale slabší než první a poslední. Belle bych občas nejradši nafackovala, a místy je kniha moc zdlouhavá. Ale jako odpočinkové čtení je to ideální.
anishta
  24. 6. 2013, 12:49
S odstupem času už si vlastně ani nepamatuju o čem to bylo takže už asi ani radši nic dál psát nebudu..:D
VerenaLord
  29. 1. 2013, 11:56
Další z kniha série, která vyvolává rozporuplné pocity. Mě se osobně líbila, dokonce velice moc, a myslím, že ani nemám žádné připomínky. Příběh se rozvádí předpokládaným směrem, přesto je napsaný příjemně, hezky se čte.
Bloodym
  3. 12. 2013, 14:03
Knížka je zábavná, ale bohužel některé věci jsou úděsné. IQ hlavní hrdince pokud možno kleslo. A její postoj: Edwarde-miluji-tě-udělej-ze-mě-upíra-ať-jsme-spolu-na-věčnost-ale-nevezmu-si-tě-protože-na-to-jsem-moc-mladá je tak neskutečně hloupý, že jsem málem mlátila hlavou do stolu. A film, no tak o tom se nebudu vyjadřovat.
Tojaheva
  15. 2. 2016, 12:05
Zjišťuji, že se mi sem tam plete druhý a třetí díl :) Asi to bude tím, že oba jsou slabším článkem, ale na odreagování dobré.
Miss Utahraptor
  8. 9. 2011, 13:49
"Zaprvé, protože na upíra jsi nechutně ctnostný."

Tak tohle už se mi moc nelíbilo. Bylo to takový "Jak dostat upíra do postele/zakomplexovanou holčinu pod pantofel." + obohacení o milostný trojúhelník. Nějak mě to nezaujalo. Co zůstává je čtivost a slušný sloh. Jo, a dávám bod za "poodhalení" Jasperovy minulosti (jedna z oblíbených postav :D).
Nantong
  12. 2. 2013, 19:52
Tento díl mě po zklamání z dvojky vrátil k původnímu nadšení dále číst Ságu stmívání. Opět jsem četla několikrát, kniha se mi líbila.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 18:11
Ze čtyřdílné ságy se u mně zařadí na druhé místo. Konečně došlo k tomu, že Bella řekne Edwardovi "ano" na žádost o ruku a nevymlouvá se. Samozřejmě ta bitva, která zabírá místo je důležitá, protože vyřešila situaci s Bellou a Viktorií. Nemělo by smysl, zatahovat ji i do dalšího dílu, kde je situace a příběh povznesen na zhola jinou úroveň.
ribička
  9. 9. 2010, 8:03
Mně se zatmění z celé ságy líbí nejméně. Už když jsem to poprvé četla v ebooku, dostala jsem chuť Belle vlepit pár facek už jen proto, že se tam chová jako blbá kráva. Je mi to líto. Celou ságu mám opravdu moc ráda, ale tohle bylo pro mě krom pár skvělých částí slabota.
Seňorita Eskimo
  5. 1. 2014, 19:56
Jasně, jasně, jsou chvíle, kdy by si každá z nás přála mít svého Edwarda =) A není divu, že tenhle typ knih a filmů slečny přitahuje, když se zdá, že hlavní náplní jsou otázky typu: "Jak se cítíš?" a "Jsi v pořádku?"- no vážně, kdy se naposledy někdo takhle zajímal o vaše pocity? A všimli jste si, jak často se na to ptají Belly? O tom každá tajně sní a kdyby na to došlo, nepohrdla by ani upírem, natož pak takhle sličným.

Pominu-li trochu chabě vykonstruovanou bitvu na mýtině, musím se aspoň pozastavit nad opakováním slov. Četla jsem to v cizím jazyce, abych se přiučila, a slovíčka, co mi nevíc utkvěla, jsou:

svraštit čelo, otřást se, zkousnout si ret, obejmout, šeptat či mumlat

V češtině bych si toho třeba ani nevšimla, ale takhle se mi zdá, že Bella musí mít ty rty úplně okousané.
Ailees
  1. 7. 2011, 18:11
Bella je trapná a přehnaně hysterická, děj se zbytečně táhne, a vrchol knihy se odehraje na cca 20 stránkách a čtenářovi je ještě ke všemu podáván zprostředkovaně. Vážně nevěřím tomu, že jsem si tuhle věc koupila (už kvůli naprosto odpornému přebalu). Proč jsem dala 2*? No, pořád se to ještě nevyrovná Rozbřesku (asi jediné knize, kterou bych byla ochotná dát na podpal do kamen).
Claire27
  4. 7. 2016, 22:23
Twilight sága už jde docela mimo mě. Každopádně je to pořád pohodová knížka, která nikoho neurazí. V době poblázněnosti bratry Cullenovými se mi Zatmění z celé ságy líbilo asi nejvíce.
Samael
  31. 3. 2013, 15:51
Určitě lepší než druhý díl a na scénu přichazejí vlkodlaci,kteří to trochu oživí.Edward nebo Jackob atd...
ronynka
  28. 10. 2011, 12:03
Neni to spatny dil. Libil se mi asi stejne jako druhy. Je to hezka serie ale dnes az moc b***e hlavu mladsi generaci.
ideal_alien
  12. 2. 2016, 19:53
Tento díl mi je z celé ságy nejméně sympatický. Jinak na tuto ságu nedám dopustit. Mimochodem, jsem tým Edward :D
honzik10
  4. 1. 2014, 9:47
Tento díl se mi líbil nejvíc, protože je to podle mě tak: V prvním díle Stmívání se v díle ukazovali jen upíři, v druhém Novém měsíci se neukazoval nikdo jiný než vlkdlaci, protože upíři odjeli, no a v tomto díle to bylo naprosto vyrovnané a do knihy se vešli všichni. Byli tam upíři i vlkodlaci, nikdo víc nikdo mmíň. Jinak i příběhěm se mi líbil nejvíc, hlavně u konce byl plný akce. A z té filmové stránky určitě Zatmění také nejlepší, takže tohle je prostě unikát z této série.
ilon-a
  20. 2. 2013, 8:41
Z celé ságy Twilight si myslim, že je trojka nejlepší. Ale z Belly autorka už větší naivku a káču udělat nemohla...
kajas1993
  24. 8. 2012, 14:52
Tajemné vraždy v Seattlu, které má na svědomí upíří armáda staré známé Victorie, jsou zajímavým zpestřením po docela nudném druhém dílu ságy.
Kulekunka
  4. 8. 2012, 20:52
Když odhlédnu od stále rušivější naivity až stupidity hlavní hrdiny, je kniha průměrná fantasy romantika. Po předchozích dílech už moc nepřekvapí, ale děj má spád, čte se pěkně a napětí ani romantika a problémy zaláskovaných nechybí. Bezva nenáročné počtení.
Dee-Dee
  9. 9. 2013, 20:13
Přijde mi, že v tomhle díle se toho moc neděje. Konečně něco málo o Jasperovi, kterého mám ráda a je mi líto Jacoba, protože ho Bella odmitá. Knížce však zůstává čtivost, která je u tohoto žánru dost podstatná.
yanniss
  28. 9. 2012, 18:39
Tento díl se mi z celé série líbil asi nejvíc. To samé můžu říct o filmu (i když nás čeká ještě 2.část 4dílu, tak uvidíme jestli změním názor). Kniha mi přišla napínavá a já jsem jí zhltla během pár hodin. Nemohla jsem se dočkat jak to dopadne. Novorozené upírky Nelly mi bylo líto :(
tomdra
  28. 1. 2012, 16:10
Bohatě by stačili tři díly. Je to moc roztahané, ale čte se to dobře. Jsem zvědavej na ten závěr. Už se nemůžu dočkat.
LadyEsik
  24. 4. 2011, 10:20
Žánr naprosto typický: Romantický. Když jsme se učili o romantismu, učitelka dala příklad této knihy – že i v současnosti někdo píše jako lidé v romantismu, protože je tam jasně daný kladný hrdina, který je dokonalý a má skvělé vlastnosti a přitom je tajemný, žije v ústraní a víceméně vyvržený a zachraňuje svoji dívku a pro to udělá cokoliv. A záporné postavy jsou záporné nadoraz.

Tento díl mě bavil asi nejmíň, protože neukázal nic nového, žádné pokračování, spíš se hodně vracel do minulosti. Tím pádem je to skvělé po stránce zjištění informací o historii rodiny Cullenů a celém tom Twilight světě, takže taky není na škodu si to přečíst. Ale vážně, mě se zdá tento díl zbytečný.

Ale kniha je napsána moc pěkně – tedy...já četla amatérský překlad, který byl fakt krásný. Vyjadřovací prostředky, složitost, popis, vše dokonalé, ale když jsem četla kousek z knihy prodávané, zdálo se mi to napsáno dost lehce, jen jak pro malý puberťačky. Takže v tomto směru nevím, ty knihy bych si nekoupila. I pro to, jak byla kniha přeložena, se mi moc líbila. A ten nápad a jeho propracovanost, skvěle promyšlená historie. Všechny postavy jsou propracované se skvělými (i záporně myšleno u záporáků) charaktery. Celkově se mi začal líbit i film – spíše postavy, dá se tím hodně žít :) Určitě doporučuji tuto knihu :) (ale pozor, NEDÁ se od toho odtrhnout)
Yggdrasil
  16. 3. 2015, 8:14
V konečném důsledku bych řekla, že to bylo stejně dobré, jako druhý díl, ovšem musím říct, že mě bavil méně. Asi mě celkově v tomto případě než samotný děj více zajímaly pohnutky a pocity postav. Což mi bylo bližší v druhém díle.
romualko
  30. 11. 2012, 23:04
Třetí díl ságy mi zatím připadá jako nejlepší. Autorka přidala více akce a to jen knize prospěje. Už jen čekám jak to vše dopadne.
Luciferka
  30. 9. 2012, 10:37
Tento díl je takový zlatý střed. První díl byl rozhodně dle mého názoru společně se čtvrtým nejlepší. Samotné zatmění nebylo nejlepší:)
monsulka
  10. 3. 2012, 21:34
Tento díl sídlí na třetím místě v mém žebříčku této ságy. Přijde mi to takové docela o ničem stejně jako Nový měsíc, ale má to prostě svůj důvod k tomu, aby to došlo až k Rozbřesku.
Honey0105
  14. 11. 2010, 18:07
Tak tahle kniha se mi tedy moc nelíbila. Nemám moc ráda milostné trojúhelníky a když už, tak jen ty, které za něco stojí, ale tohle bylo takové plácání do větru. Ale na to, jaká byla tato kniha, musím přiznat, že jsem byla velice spokojena s filmem. A musím říct, že třeba Belly chování bylo ffakt v nějakých okamžicích velice trapné.
racice3
  29. 3. 2013, 22:58
I tento díl série mě strhl a to dost a opět jinak - byla jsem překvapená, protože narozdíl od předchozích 2 dílů knihy, jsem před tímto shlédla, mimo jiné, i 3. část filmového zpracování, kterou považuji za nejslabší z celého toho počinu. Předpokládala jsem, že i knižním podání už nedokáže to, co dokázaly předchozí 2 díly, natolik mě zaujmout, ale bylo tomu právě naopak.
Jan_Makula
  2. 1. 2012, 11:45
Třetí díl byl lepší než druhý, to musím uznat určitě, ale ne natolik aby si zasloužil všech pět hvězdiček. Opět autorka popisuje, jak Bella bojuje s láskou, mezi Edwardem a Jacobem a nastává chvíle rozhodnutí, s kým jen žít... Je tam hodně akce než v druhém a prvním díle a proto si to zaslouží čtyři hvězdičky...
eormis
  10. 8. 2011, 21:10
První díl celkem ušel, druhý jsem viděla jen v kině a to jsem se smála až jsem se za břicho popadala. Ale tohle?? Nechápu jak někdo dokážal napsat knihu o tolika stránkách s úplně průhlednou zápletkou a to ještě po 300stranách ničeho?
Lomeril
  8. 3. 2011, 0:09
"Nothing happens, yet Bella manages to bitch about it." citace jedné internetoé diskuze.
Na ostatních dílech jsem dokázala najít něco dobrého. Na Zatmění to asi nepůjde. Jacob definitivně přešel na temnou stranu Síly a je z něj další patetický panák, který udělá cokoliv, aby dosáhl svého. Bella se ze sebe snaží udělat hrdinku, kterou není. Edward je... prostě Edward. To, co by se dala označit (na Stmívání) decentní zápletkou je zoufale upozaděno mnohastránkovými citovými výlevy, kde, aspoň co si pamatuji, hrají hlavní roli magnety, Švýcarsko a třetí žena. Dobrá, tak jsem se aspoň těšila na pořádnou bitku ve velkém, něco, co by ospravedlnilo přízvisko "sága" a ono se to všechno stane mimo, člověk nic nevidí.
Marné je plakat nad rozlitým mlékem, Zatmění se opravdu nepovedlo.
Wiktoria
  12. 1. 2011, 21:48
Souhlasím s předchozími komentáři.
Ale aspoň to už mělo lepší děj než Nový měsíc, teda připadalo mi to tak =). Jacoba je mi líto, ale nakonec dopadne líp než Edward ;-).
A chudák Viky. Jako jediná postava tomu dodávala šmrnc.
Matěj
  21. 1. 2013, 11:59
Tak tedy literární kastrace díl třetí. Všechno se vyvíjí celkem slibně. Hlavní postava nekňourá, že dostala košem. Edý se nám vrátil. Indián je na ocet. Dokonce i zápletka v podobě hrozby kindergangu upírů s úmyslem vyhladit nepřátelský gang je zajímavá. Jen kdyby...Kdyby tam nebyla ta naprosto, ale naprosto otravná kapitola v posteli. Kdyby čtenář z té bitvy opravdu něco měl. Malé (opravdu malé) plus za scénu ve stanu, která působí vážně komicky. Rád bych to ohodnotil nějak pozitivněji, ale to vážně nejde. Budiš tím největším pozitivem, že to není taková hrůza, jako díl předchozí.
zichisek
  12. 10. 2011, 11:41
Kniha se čte dobře,není tak napínavá jako předchozí díly a je hodně popisová,ale alespoň si uděláte pořádek v postavách a o celém rodu Cullenů.Doporučuju jako nanáročné čtení.
Adys
  31. 7. 2011, 22:09
ne prostě ne-e...ano jednomu dílu jsem nedokázala přijít na chuť..Stmívání jsem začala číst na popud kamarádky,ale užna prvních stránkách jsem věděla,že tudy cesta nevede...ale kdybych měla říci,který díl byl nejlepší (v rámci možností) je to zatmění a to jen kvůli příběhu Rose...
martinka28
  28. 8. 2010, 19:17
Jasně nejlepší filmové i knižní zpracování z celé ságy. Příběh nemá chybu a děj je podstatně lepší než ve čtyřce a napínavější než v jedničce a dvojce.
Petko92
  18. 7. 2010, 17:20
Já si zas myslím, že Zatmenie je jedna z najlepších kníh z tejto ságy ..(konkrétnejšie druhá najlepšia po Breaking Dawn ) ...ako tak sa zamyslím, čím ďalej tým sa táto sága viac vyvíja a tým je lepšia ...čoho sa v Stmívaní autorka zľahka dotkla, to podrobnejšie rozvinula v ostatných dielach.
Ivana Sobotková
  25. 9. 2016, 10:19
Tak další přečtená kniha ze série Stmívání,je to i poslední díl,který jsem viděla zfilmovaný a teď se vrhnu a poslední knihu:)Zatmění jsem sice četla nejdéle,protože s malým prckem to jinak nejde.),ale celkově se mi děj líbil a určitě bych vypíchla i dobře napsané dějové příběhy Rosalie a Jaspera,a jak stále říkám,knihy jsou lepší než film,protože zase jako u téhle knihy musím říct,že se mi víc líbila kniha než film,protože mi tam zase některé pasáže,které byli v knize,a chyběli ve filmu
janazu
  31. 8. 2016, 16:54
Tento díl nebyl podle mého názoru vůbec špatný, i když mně přjíde, že je místy zdlouhavý, ale i tak se mi kniha líbila.
SarkaD
  10. 7. 2015, 14:25
Doporučuji.kniha se četla stejně dobře jako předchozí díly.Opět napínavá...Stojí za to si přečíst.Když máte přečtene první dva díly a bavilo vás to ,určitě vás to bude nutit tuto knížní sérii dočíst...
Molja
  4. 3. 2014, 7:59
Z těch tří dílů se mi tento líbil nejvíc. Jelikož časem čtenáře začne nudit neustále číst o dokonalosti Edwarda, o Belle raději nemluvím... přivítala jsem, když se autorka rozepsala o ostatních členech rodiny a stále více jsem fandila Jacobovi, neboť on je právě ten nedokolaný - nám tak blízký. Ale jinak fajn čtení, u kterého člověk nemusí moc přemýšlet a jen tak pluje dějem.
runaway
  26. 11. 2013, 21:51
Twilight saga mě celkově pohltila a četla jsem si od začátku až dokonce zachumlaná v teple a nemohla jsem knihu ani odložit.. :) Takže za mě dobré... :D
iheartbooks
  13. 10. 2013, 13:31
Nejhorší díl ságy, dokonce jsem ani neviděla film. Nemám ráda nucené milostné trojúhelníky, kde je jasné kdo vyhraje, ale hlavní hrdinka si to musí stejně kazit tím, že se toho druhého nemůže vzdát.
lucieturcekova
  5. 10. 2012, 15:59
Některé scény mě až příšerně nudily ( např. legenda o těch vlkodlacích, kterou tam vyprávěli, nebo to jak J. popisoval ( 754567 stránek )jeho život před a po proměně atddd... Zatím nejslabší díl.
Jitulka88
  24. 7. 2012, 12:41
Třetí díl mi vadil asi nejvíc ze všeho kvůli Belliným pochybnostem, jak to s Jacobem vlastně má. V tu chvíli mi připadala úplně blbá, naivní. Samozřejmě to zachránil boj o její život s Victorií a novorozenými :) Svatba ke všemu patří, další happy end.
Hacune
  17. 10. 2011, 14:56
A přece jsem se pročetla až sem (děkuji za to pouze své angíně). Ovšem je to o ničem, Už z druhého dílu bylo jasné, jak to všechno dopadne, a proto jsem tímto dílem skončila (už mi začalo být příliš dobře na to, abych si svůj zdravotní stav neustále zhoršovala :-D).
Lucievach
  8. 10. 2011, 9:53
Stmívání se mi líbilo, Nový měsíc byl zajímavý s nádechem přehnanosti, u Zatmění mně šla Bella už trochu na nervy, bylo to prostě trochu víc hysterické než se dá unést. Přes to všechno si přečtu i poslední díl, třeba je Zatmění jen slabá chvilka.
Appolona
  27. 2. 2011, 10:58
Zatmění je skvělé pokračování twilight ságy. Milostný trojúhelník je klasické milostné téma, které zaujme spoustu čtenářů! A film byl skvěle zpracovaný, oproti prvnímu dílu je třetí film skvělej.
eleonen
  20. 9. 2010, 1:16
Na postavě Belly Swanové mě celou dobu neuvěřitelně štvala jedna věc- šílená naivita! Nechci tím říct, že postyvy jsou kdoví jak propracované, ale ta naivní holčička mi to celé znechutila