Silmarillion

ISBN: 80-204-0999-8

Argo (2008) 80-204-0999-8 296
Mladá fronta (2003) 80-204-0999-8 288
Mladá fronta (1992) 80-204-0336-1 313

Tolkienův Silmarillion popisuje První věk světa – jeho samozřejmou součástí je tedy vyprávění o vzniku Středozemě, o její mytologii, nejstarší historii a v neposlední řadě také o národech, jež ji obývaly v dobách předcházejících ději trilogie Pán prstenů. Název knihy je odvozen od jména tří vzácných klenotů, silmarilů, které zhotovil nejnadanější z elfů Fëanor. Úkolem těchto klenotů bylo uchovávat vzácné Světlo Dvou stromů blažené říše Valinoru. Všech silmarilů se však zmocnil Morgoth, první Temný pán, a v pevnosti Angband si jimi ozdobil svou železnou korunu. Fëanor a jeho druhové s ním vedli dlouhou válku, jejímž cílem bylo získat cenné klenoty zpět. Quenta Silmarillion (Historie silmarilů), ústřední část knihy odehrávající v Prvním věku, je doplněna Ainulindalë (Hudbou Ainur), úvodním mýtem pojednávajícím o Stvoření světa v Hlubinách času, a Valaquentou (Zprávou o Valar), což je vyprávění o božských mocnostech Valar a Mainar a jejich temných protějšcích Sauronovi a Melkorovi. Součástí knihy jsou ještě další dva oddíly: AkallabéthI (Pád Númenoru) a Vyprávění o Prstenech moci a Třetím věku – zde se děj ostává až k událostem, jimiž vrcholí trilogie Pán prstenů.
Toto vydání nabízí čtenářům navíc šestnáct barevných ilustrací, jejichž autorem je Ted Nasmith.

Richie
  25. 11. 2012, 15:09
Mám rád nejen skutečnou historii, ale i tu vymyšlenou v různých knihách fantasy. Tolkien vymyslel celý svět, jeho tisíciletou historii včetně legend, příběhů i třeba elfí řeči. Tím je pro mě také mistrem, nejen svým příběhem Pána prstenů.
Kdo se chce jen bavit ve smyslu děje PP, ať Silmarillion nečte. Silmarillion je kniha pro skutečné milovníky Hobita a Pána prstenů, pro ty, kdo chtějí znát celou dlouhou historii předcházející Hobita a kdo mají zájem se dočíst o mnoha hrdinech předchozích věků. Je to skvělá, i když občas na čtení složitá kniha.
HPL
  24. 2. 2015, 16:33
Eä! Hleďte, zde se nachází Tolkienův průvodce historií Ardy. Kniha podstatně předčila moje očekávání. Rozhodně není nudná (přestože zde nenajdete žádný přímý děj), historie světa je totiž natolik epická a skýtá mnohá hlubší zamyšlení, že to více než kompenzuje.
K přečtení mě dovedla zvědavost, jak to vlastně s Morgothem a Sauronem na začátku bylo, a říkal jsem si, že klidně i nějakou udnější kapitolu přeskočím - nestalo se však. Za jedinou skutečně nudnou považuji kapitolu věnovanou popisu krajů Beleriandu.
Zas tak náročná četba to vhledem k znalostem Tolkienova světa nebyla, nicméně číst knihu v 15 tak mě z ní trefí. Jestli někdo reptá na příliš postav v Martinově Písni Ledu a Ohně, tady si vyláme zuby - naštěstí ne všechna jména jsou nějak významná a v těch klíčových se posléze vyznat dá.
Po dočtení musím konstatovat, že mi tam pořád pár kapitol tak nák chybí (chtělo to trochu víc Saurona a Morgotha), na druhou stranu některé kapitoly že naprosto nečekaně ohromily.
V neposlední řadě musím pochválit velmi povedený rejstřík na konci, ve kterém jsem vždy našel potřebné osvětlení.
Co ovšem zamrzí, zvlášť vzhledem k celkové míře promyšlenosti a detailů, je absence mapy celého světa (ne, mapa Beleriandu to opravdu nespraví).
Sečteno podtrženo, chvílemi to má větší sílu než kterýkoli díl Pána Prstenů, srovnání zde ovšem není na místě. Jestliže je Hobit pohádka ze základní školy a Pán Prstenů je fantasy pro mládež ze střední, Silmarillion spíše připomíná akademickou práci. Vlastně by jeden skoro věřil, že nejsme z opice a vymyslel si nás Ilúvatar - určitá absurdní pohádkovost, které jsou Tolkienovy knihy plné, zde totiž mizí (v rámci možností) a všemu je dán větší smysl.
Potvrzení geniality.
LeaLea
  8. 3. 2012, 14:05
Tohle je ovšem těžké čtení. Poprvé jsem si musela psát všechna jména s vysvětlivkami na papír, a stejně jsem musela číst první kapitolu na několikrát. Krásné, složité, Tolkienovské.
marta-b
  25. 5. 2010, 22:28
Tohle jsem bohužel nedočetla, protože jak tu o něco níž zmiňuje Mifeet, že jí/mu vyhovovala ta přesnost popisu dějin Středozemě, tak to mě na tom absolutně nebavilo a odradilo od pokračování. Přijde mi, že toho Tolkien nenechal moc pro fantazii a bylo to spíš jako učebnice dějepisu - i když smyšlené země ...
Melian
  6. 8. 2013, 17:08
Tato kniha je klenot. Odpovídá mi na všechny otázky, kterých se mi po přečtení Hobita a Pána prstenů nedostávalo. Když jsem to dočetla, měla jsem pocit obrovského uspokojení, že už konečně znám to, co mi nikdy nebylo pořádně jasné.
moonchild
  8. 10. 2013, 15:35
Skvělá kniha.Bohužel čtenář musí dávat velký pozor na děj,rody atd.jinak se vní opravdu stratí a nebude vědět co před chvílí četl.
Peter.Melon
  25. 5. 2013, 12:40
Tato kniha mě zaujala.Je dobrá,ale také jsem ji nepřečetl celou.Zvláště mě zaujala elfština na konci této knihy...
Samael
  31. 3. 2013, 13:47
Kniha která je určená vyloženě pro fanoušky Pna Prstenů.Kdo chce vědět co bylo X let před,může začít,ale ať je připravený na složité čtení.Nicméně je tam plno zajímavých a vyjasňujících věcí.
VaclavB
  21. 1. 2015, 14:26
Přiznám se, že zpočátku to pro mě bylo nestravitelné čtení. Po Pánovi Prstenů jsem čekal další román a ne Bibli světa Ardy. Tato kniha ale NENÍ román a neslouží ke kratochvilnému čtení. Když jsem se k ní po letech vrátil, měl jsem již jiná očekávání. A tentokrát to byla trefa - obdivuji, že si Tolkien dal takovou práci, pro podložení světa, ve kterém se jeho příběhy odehrávají. Vlastně to bible je a jsem zatraceně rád, že ji napsal.
Alduin
  20. 4. 2014, 13:18
Silmarillion je jedna z nejnudnějších knih, jakou jsem kdy četl. Určitě je z hlediska pochopení kořenů Pána prstenů zajímavá, ale podání je opravdu velice nefeektivní. Na pár stránkách, kde jste se v Pánovi Prstenů nudili a nedávali jste pozor, se v Silmarillionu budete nudit ještě víc a to v celých kapitolách. Přesto si této knihy cením, protože obsah v ní je zajímavý, ale musíte si to zajímavé najít, což je velice těžké, když musíte přelouskat tolik nudného textu.
pratoriax
  22. 7. 2012, 6:20
Knížka je sice těžká na čtení kvůli velkému počtu jmen at už geografických mist nebo postav, ale pro milovníka Pána prstenů je to k nezaplacení. A po těžkých začítcích s papírem a seznamem jmen se v tom už budete krásně orientovat, navíc vám pomůže i bohatý rejstřík nejdůležitějších věcí. V knize se dozvíte spoutu věcí, které sice k Pánovi prstenů přímo nepotřebujete, ale já jsem za ně byl velice rád. PP jsem viděl jen ve filmové podobě a tak jsem se rozhodl přečíst si kompletně Tolkiena a čím jiným začít než počátkem věků a tedy Sillmarillionem. První kapitola je sice utrpení, ale když se jí prokoušete, tak máte vyhráno. Jinak musím souhlasit s tím, že Sillmarillion předčívá PP a jeho příběh me bavil víc. Jediné co mi na knize vadilo bylo to, že vám autor často napoví nebo přímo řekne jak příběh skončí. Naprosto jsem si zamiloval Huana a Glaurunga.
Babsi
  18. 5. 2012, 21:12
Tohle je kniha pro znalce. Nic pro ty, kteří neznají LOTRA a nezajímají se o Středozemi, ale pro fanoušky je to lahůdka.
Niaro
  25. 11. 2012, 14:07
Tak pro milovníky Středozemě určitě výborná kniha, avšak dosti těžké čtení. Obsah je psán převážně encyklopedickou (chcete-li spíše "kronikální") formou, snad až na několik vyjímek, jakou jsou Húrinovi děti (které vyšly i jako samostatná kniha). Dokážete si tedy už teď udělat obrázek, jak moc záživný děj této knihy je. Tohle je jedna z mála knih, které si nedovolím hodnotit hvězdami. Kdybych byl ale nucen, tak po obsahové stránce 5* ale po zábavné 2-3*.
Paity
  3. 9. 2013, 12:59
J.R.R. Tolkien se Silmarillionem skutečně vytáhnul. Z jeho obsahu je totiž vidět, jak hluboce měl vše promyšlené a to až do těch nejmenších detailů. Celý jeho svět je pak jedna veliká skládačka, která do sebe ohromě zapada. A proto má asi také ve světě i po těch letech tak famózní úspěch.
Vera Silent
  28. 5. 2011, 15:09
Silmarillion neni myslen jako beletrie na dlouhe zimni vecery (to zvolte spise Mr.Pottera). Tohle doplnujici kniha pro Tolkienovi fanousky, pro ty, co se zajimaji o svet elfu a bohu, ktery vymyslel. Ne, ze by tu nebyly pribehy, ale pokud se netouzite rejpat v historii Stredozeme (jak ja chtela tehdy byt elf), tak to nectete, je to pro vas ztrata casu. Silmarillion vysvetluje narazky, filozofii a pribehy, ktere stoji v Panu prstenu a v Hobitovi v pozadi...
Srna
  15. 7. 2014, 12:34
Zkoušel jsem číst Silmarillion kdysi na druhém stupni a bylo to strašné. Po deseti letech jsem to zkusil znovu a neskutečně jsem si čtení užil. Je to nádherné, poetické, krásné. Už první kapitola mě úplně odzbrojila. Líbila se mi tolik, že jsem ji musel číst několikrát. A to nemluvím o příběhu O Berenovi a Lúthien. Množství fantazie, která byla do té knížky vložená, je neuvěřitelná. Nelze než obdivovat.
Kaiella
  6. 10. 2013, 16:18
Četla jsem to natřikrát a dokázala jsem to ;) Snadné to ale nebylo achce to číst opravdu pozorně, jinak se člověk ve jménech, rodech a generacích snadno ztratí...
Jormont
  5. 5. 2013, 15:08
Je to náročné, ale některé legendy jsou až dech beroucí. Např. legenda o Turínu Turambarovi je jedna z mých srdcovek :).
Mifeet
  10. 2. 2010, 23:01
Trochu těžší čtení než Pán prstenů (neřkuli Hobit), ale pokud se vám tyto knihy líbili, můžete zkusit i Silmarillion. Děj je poměrně zhuštěný, na poměrně málo stranách se odehraje veliký kus dějin. Matoucí je hlavně záplava různých jmen, i když u druhého čtení je to trochu lepší.

Ale dovolím si sem zkopírovat část svého příspěvku k Společenstvu prstenu: U jiných fantazijních světů mě někdy vadí, že některé postavy mají otevřenou minulost a čtenář musí spíš hádat, jaká je a proč je vývoj postavy zrovna takový. Nebo se zmíní nějaká dávná bitva/výprava/historická událost..., ale když vás o ní zajímá víc, můžete zase jen hádat. Ale Středozem žádným z těchto nedostatků netrpí. V Hobitovi, Pánu prstenů i Silmarillionu je vždy popsáno to, co patří k ději, ale dohromady tvoří krásný ucelený svět, kde nemusíte tápat a přitom vaší představivost neomezuje přespříliš.
Dořešené je vše od vzniku světa, přes mytologii, lingvistiku až po politiku. Středozem si prostě říká o to, aby se stala kultovní záležitostí.
Arktos
  4. 11. 2015, 16:49
„ a pro Eldar nastal konec příběhu a písně."
Knihu bych doporučil hlavně lidem, které bavil Pán prstenů a Hobit. Vcelku stručně autor popisuje události před dějem těchto knih, od stvoření země přes příchod prvních elfů a lidí, k zasetí prvního zla, až se na konci dostává (velmi stručně) k těmto příběhům.
Díky bohu za šikovný rejstřík na konci knihy, kde najdete naprosto všechna jména, názvy a rasy (budete do něj listovat na každé druhé straně, jelikož se v knize objevuje spousta jmen).
Takže pokud máte rádi Tolkiena, rozhodně doporučuji. V Silmarillionu najdete odpovědi na spoustu otázek, které vás u Pána prstenů napadly (i na ty, které vás nenapadly) a mnohem lépe pochopíte celé dění ve Středozemi.
teddy
  4. 12. 2013, 17:50
Rozsáhlý bonus pro fanoušky Tolkiena. Pro všechny ostatní, obtížně čitelná historie. Prostě taková bible Středozemě. Hodnotím jako samostatné dílo a bohužel mě zklamal styl vyprávění, který je spíše výčet faktů. Šel z toho vytřískat čtivější celek.
NiennaTasartir
  18. 10. 2013, 17:27
Ano, je to hodně obsáhlé a jména si taky nepamatuju. Ano, měla jsem v tom trochu zmatek. Když ale přemýšlím nad přínosem díla, nejsou to ty příběhy. Dle mého názoru je hlavní kvalitou díla to, že si člověk pak uvědomí, že pan profesor Tolkien nenapsal prostě "nějaký příběh-Pána Prstenů", ale že vytvořil celý svět s kompletní historií a Pán Prstenů je pouze jedna jeho část. Taky jsem měla zmatek, když jsem četla některé z obsáhlejších historických knih, popř. učebnic dějepisu. Navíc jsem pak lépe pochopila, kdo je to vlastně Sauron, Gandalf etc. a také jaký vliv mělo křesťanství na Tolkiena.
RajAthen
  18. 2. 2012, 21:39
Silmarillion nabízí temnější příběhy z počátků Středozemě. Na rozdíl od autorových nejznámějších počinů je dospělejší a pro mě navíc má i emocionální hloubku. U řady scén zkrátka s hrdiny musíte soucítit a ano, většinou to dobře nedopadne...
Emma06
  28. 1. 2012, 20:19
Hobita a Pána prstenů mám opravdu moc ráda, výborně se čtou, ale Silmarillion se mi strašně těžce louskal. Četla jsem ho sice už dávno, ale moc dobře si to pamatuju. Navíc mi tam chyběl nějaký ten dobrodružný děj, ale i přesto jsem ráda, že jsem si ho přečetla. J. R. R. Tolkien je pro mě genius, neboť dokázal stvořit na papíře úplně nový, pohádkový, jedinečný svět. Čtivost sice obtížná, ale svět, který stvořil, je geniální.
EndrjuS
  3. 10. 2011, 21:17
Dle mého názoru nejlepší kniha J.R.R. Tolkiena. Rozhodně není pro každého, není se co divit, jelikož se dá považovat za knihu Historickou. Pro mě však uchovává kouzlo, že i po mnoha přečteních je každá strana nová. Nemohu nic jiného než doporučit.
ACDC
  11. 9. 2016, 10:27
Mytologie a různé příběhy před Pánem Prstenů. Fanoušek Tolkiena jásá, pro nefanouška může být kniha trochu chaotická, avšak po druhém přečtení jsem se již plně orientoval v postavách.
Jiřinax26
  21. 6. 2016, 13:52
Tak to bylo něco, úžásnější knihu jsem nikdy nečetla, byla sice hodně náročná, ale ten svět byl neuvěřitelný a člověk toho i hodně pochopí. Je to jako Bible Středozemě.
Polaris
  24. 5. 2015, 11:33
Nesmírně komplexní dílo z pera profesora Tolkiena, kde se o ději Pána prstenů dočtete v hrubé synopsi na posledních třech stránkách . Navzdory přebírání funkce kroniky však prezentuje údaje poutavou cestou. Nezastírám, jde do velké míry o záležitost pro Tolkienofily par excellence. Ti jsou na pedantsky detailní vykreslení toho nejpropracovanějšího univerza v dějinách už navyklí a budou se laskat s každou stránkou, která jim nemilosrdně představí další desítku pojmů ke vstřebání. Vy ostatní ji alespoň zkuste. Buď od ní v Chorvatsku na pláži dáte po první kapitole znechuceně ruce pryč anebo jí propadnete. Jiná cesta není. Namárië, tenn' enomentielva.
Liweryl
  28. 11. 2014, 16:48
Neuvěřitelně neuvěřitelná knížka, Tolkien vše popisuje krásným jazykem, příběh je spletitý a velice náročný na pozornost čtenáře. Ale pokud se dočtete konce a vnímáte všechny dějové linie (a nejlépe přečtete i trilogii Pána Prstenů či Hobita) zjistíte jak úžasně je celý příběh protkaný a pevně spojený dohromady, každá myšlenka má nějaký původ v předcházejících událostech a tak se vám postupně odkrývá historie Středozemně v celé své úchvatné kráse.
linhe
  26. 5. 2014, 21:38
Líbí se mi toto Tolkienovo dílo nejen jako nápaditou ukázku deismu, ale i jako příjemné počtení. Při čtení téhle knihy se mi osvědčily mé znalosti Tolkienova života, protože jsem tak mohla vnímat všechny věci, které ho během psaní Silmarillionu ovlivnily. Zalíbila se mi postava Túrinova přítele Belega. Mrzí mě, že celkový konec je takový uspěchaný, kéž by nikdy neskončil.
Lily1995
  5. 1. 2014, 17:46
Bylo to hodně těžké čtení, ale díky tomu, že sem chvíli předtím přečetla Pána prstenů se to dalo zvládnou. Chtěla sem si ucelit představu o celém tom světě a to se mi určitě podařilo.
sheatfish
  12. 10. 2013, 14:29
Nejlepší dílo Tolkiena ever. Propracovaná historie a mytologie, která zasazuje příběh Pána Prstenů do mnohem většího obrazu. Tragické příběhy z Beleriandu jsou epické. Vznik Světa, bohů, démonů i jednotlivých ras bere dech. (Přečteno alespoň 5x)
Eusébius
  22. 5. 2013, 15:23
Osobně doporučuji pro všechny fanoušky Tolkiena, ale rozhodně číst vícekrát než jednou. Poprvé nikdy nejde pochopit všechno. To u Tolkiena platí dvojnásob. Jeho sloh je složitý, ale krásný. I když jsem se napoprvé nemohl vyhnout občasnému listování zpět v ději, nebo nakonec knihy do vysvětlivek, podruhé jsem se bez toho téměř obešel. Kromě toho bych chtěl podotknout, že je to kompletní a ucelené, a i to hraje svou roli - celá kniha byla převážně složena z Tolkienových poznámek (útržkovitých až heslovitých) a několika větších příběhů. Klobouk dolů před oběma Tolkieny - jak tím, který to vymyslel, tak i před tím, který to všechno složil dohromady.
michaela38
  12. 5. 2013, 22:29
Tohle nepokládám za knihu, kterou by si přečetl někdo, kde není zcela odevzdán Tolkienovi a jeho světu. Nikdo jiný by na to neměl nervy, protože jen ti, kteří se o Středozem doopravdy zajímají a milují ji, jsou ochotni Silmarillion přečíst. Knížka se mi četla těžce, co si tady budeme nalhávat, do jednoduchého čtení to má sakra daleko, ale hrozně mě oslovila. A co si budeme povídat, když se teď v Hobitovi zmíní o králi z Gondolinu, jsem vážně ráda, že vím, o koho jde :D podle mě je to mistrovské dílo, protože sepsat něco tak rozsáhlého, vymyslet historii světa, který vlastně ani neexistuje, a napsat to tak, že by člověk uvěřil, že existuje, to dokáže prostě jedině Tolkien :)
Buddy
  19. 3. 2013, 18:30
Dovedu si představit, že tato kniha příliš běžných čtenářů nezaujme. Pokud se však řadíte mezi milovníky severské nebo antických mytologií tak jako já, pak knihu přečtete jedním dechem.
ares89
  10. 9. 2012, 19:21
Tolkien bol génius. Len vymyslieť dej Hobbita, by iného spisovateľa dohnalo do blázinca. On však k tomu pridal Pána Prsteňov a ešte aj túto bibliu Stredozeme. Niektoré príbehy zo Silmarillionu sú výborne, iné menej, ale spolu tvoria pekný celok.
JB
  4. 4. 2012, 11:55
V této knize se plně ukazuje Tolkienovo mistrovství. Je jeho největším dílem. I po letech si v ní rád pročítám, je to dokonalé dílo.
Zgorboid
  29. 2. 2012, 12:19
Jednoznačně mistrovský kousek, který předčí jak trilogii, tak Hobita, jak už dole poznamenal třeba The_Second. Kniha je sice náročnější, ale myslím, že opravdu pohltí.
Cairo
  8. 1. 2012, 8:33
můj první Tolkien a dodnes nejmilejší... asi ne pro každého, ale... já byl prostě nadšený a mohu jen a jen doporučit :-)
Mordred
  5. 11. 2011, 19:57
Presne, jeho nejlepsi kniha. Doporucuji si psat ruzna jmena a udelat si v tom system v prubehu cteni, pomuze to a zkvalitni prozitek. Na konci me prekvapil vlastnik tretiho prstenu a myslim, ze jsem nebyl sam ;)
finduilas
  30. 9. 2011, 15:19
Je to jedna z úplně nejlepších knih, co kdy byla, ale musíte na ni být ten správný člověk. Hodně lidí, kterým se líbí Pán prstenů, to přečíst nedokázali. Pokud nemáte hodně dobrou paměť jste v pytli.
kiros
  21. 7. 2011, 21:19
naprosty souhlas. hobit a pan prstenu jsou uzasne, ale podle me Silmarillion je jeste o neco predci. prome mozna jedna z nejzasadnejsich fantasy ktere kdy byly sepsany. je to neco jako literatura faktu pro vsechny fanousky nejen pana prstenu a celeho tolkienova sveta ale fantasy jako celku. je jen opradu malo knizek, ktere se vyrovnaji zazitku pri (a i po) cteni tohoto klenotu , jeste neznam nic co by me oslovilo vice.
Roty
  28. 6. 2011, 13:50
Silmarillion je pro mě BIBLE! Nevím kolikrát sem ho četl, ale určitě je to dvouciferné číslo. Poprvé jsem z toho byl docela jelen, ale jak si ho člověk přečte víckrát, nestačí žasnou, jak autor může něco tak propracovaného a dokonalého stvořit. Arda a vše kolem ní je jasně můj nejoblíbenější fantasy svět, který nemá pro mě konkurenta a ještě dnes po 150tém přečtení mě příběhy dokážou dojmout.
Neferit
  10. 5. 2011, 17:52
Docela nůďa. Chápu, že od něčeho, co je de facto učebnice dějepisu nemůžu čekat kdovíjakou zábavu, ale nebýt příběhu o Berenovi a Lúthien, který byl opravdu krásný, tak tuhle knihu založím tak, abych na ni nejlépe už vůbec neviděla. Takhle z ní aspoň jednou za rok setřu vrstvu prachu.
acepts
  31. 3. 2011, 14:53
Lidí zaujmuli mě vaše komentaře rad si tuto knihu prečtu(četl jsem zatim jenom hobita a hurinovy děti od tolkiena ale myslim si že by to tez mohly byt fajn kniha kdyz to tu pišete) jo NAMO ty nezbanaš bibly ?:D
knihkupec
  18. 2. 2011, 22:19
Pro mě snad nejlepší Tolkienova kniha, kniha o zrodu Středozemě dávno před všemi těmi krvavými bitvami obsahuje opravdu krásné báje a legendy, přičemž ta o Berenovi a Lúthien je přímo nádherná.
Namo
  15. 12. 2010, 23:11
Absolutní kult, definitivní a nepřekonatelné dílo hloubkou i rozsahem, nejmladší a zřejmě poslední skutečná mytologie starého střihu, neexistuje pro mne svatejší knihy!
-Melkor-
  1. 12. 2010, 19:00
Moje nejoblíbenější kniha! Po přečtení Pána prstenů a Hobita jsem si přečetl tohle a od té doby, jsem tuto knihu četl již 12 krát! :) Bylo by dobré jako byly Húrinovy děti, kdyby i ostatní povídky byly předělány do samostatných knih. Ale to asi po synáčkovi Tolkiena nemůžeme chtít.
Smouk
  23. 11. 2010, 16:21
Tohle je pro obyčejného smrtelníka na hranici čitelnosti. Nechci se opakovat, viz komentáře níže, ale opravdu spíše pro skalní fanoušky světa J.R.R. Tolkiena. Ostatní budou mít asi problém orientovat se v nesčetných vlastních jménech a souvislostech.
Jirika
  7. 8. 2010, 14:39
Před časem jsem na dovolené, kde bylo plno fanoušků Pána prstenů byla na hudebním vystoupení Falešného společenstva - Fëanor a jeho synové. Na úvod se vypravěč zeptal kdo četl Silmarillion. Přihlásili se všichni. Pak se zeptal kdo si pamatuje o čem je. Nepřihlásil se skoro nikdo. Před každou písničkou pak vypravěč řekl o čem se vlastně zpívá. Přimělo mě to přečíst si Silmarillion ještě jednou a uvědomit si jak je to úžasný příběh.