Vzhůru, tesaři, do výše střechu zvedněte!; Seymour: Úvod
Originální název: Raise high the roof beam, carpenters /Seymour: an Introduction

Knižní klub - 2006
ISBN: 80-242-1716-3

Knižní klub (2006) 80-242-1716-3 142
Odeon (1987) 187

Další ze Salingerových příběhů pojednávající o rodině Glassových. Ústřední postavou je Seymour, nejstarší z pěti sourozenců, který spáchal v roce 1948 sebevraždu. Vypravěčem je Seymourův mladší bratr Buddy, provázející čtenáře složitou osobností svého staršího bratra, aniž by nabízel odpovědi např. na otázku, proč se Seymour zabil. Text obsahuje velké množství odkazů na východní filosofii, náboženství a japonské haiku. (Založil/a: cabestany)

Ronnie
  29. 1. 2016, 20:02
Z četby mám hodně smíšené pocity. Začátek byl úžasný (až do konce knihy jsem doufala, že Salinger nějak znovu naváže na začátek a dovypráví to). Popis Seymourovy osobnosti a jeho vzhledu sice byl taky zajímavý, ale kvůli jeho složitosti jsem si v závěru knihy uvědomila, že si Buddyho bratra prostě nedovedu představit. Kdyby možná dál vyprávěl příběh o Saymourovy a do toho vložil ten jeho popis, ocenila bych to víc.
Dávám ale plný počet hvězdiček. Kdo chytá v žitě a Franny a Zooey se mi sice líbilo víc, tady ale oceňuji to, že je to právě jiné, než předchozí dílka a pak také složitost a bohatost popisu.
centos
  14. 11. 2012, 10:51
První povídka je podobná těm z Franny a Zooey, takže nic nového, což je jen dobře. Se Seymourem jsem měl ze začátku trochu problém - přece jen to nemá děj; jde o asi 90stránkový popis 'jeho' bratra s mnoha odbočkami jako z Cimrmanova neudržení myšlenky. Nakonec ale i tak velmi dobré, hlavně proto, že Salinger je spisovatelský génius. Velká škoda, že toho napsal tak málo.
elenče
  21. 1. 2012, 23:21
Svatba, která nebyla, sourozenci, kteří se jako malí stali rozhlasovými hvězdami a k tomu spousta metafyzických otázek. Přesto všechno se jedná o srozumitelné a často i vtipné čtení. Pro mě pochopitelnější než Salingerovo slavnější Kdo chytá v žitě.