Dlouhá cesta za svobodou

Dlouhá cesta za svobodou

Práh - 2010
ISBN: 978-80-7252-290-3

Práh (2010) 978-80-7252-290-3 600

Strhující autobiografie prvního černošského prezidenta Jihoafrické republiky, bojovníka proti rasové segregaci a držitele Nobelovy ceny míru Nelsona Mandely, zachycující období od jeho narození v roce 1918 až po první všerasové volby roku 1994. (Založil/a: slide)

Nelson Mandela Nelson Mandela
*18.07.1918 - †05.12.2013

vladislaus
  22. 5. 2016, 18:54
Dost jsem se obával, že reálie JAR budou pro mne dost složité a budu se těžko orientovat. Mandela je ale vynikající vypravěč a dokáže vtáhnout do děje i evropského čtenáře. Jsou to opravdu jedny z nejlepších memoárů, které jsem četl. Škoda, že končí rokem 1994, výsledkem prvních svobodných voleb. I po svobodných volbách byla a dosud je situace v JAR složitá, ale myslím, že je zřejmé, že vládnutí černošské většiny k Africe patří a zato, že toho JAR dosáhla patří obrovský dík právě Mandelovi.
achilles
  9. 11. 2013, 20:35
Pokud bychom měli srovnávat našeho "hrdinu" Václava Havla a Mandelu, tak vyhrává na celé čáře Nelson Mandela. Podmínky, ve kterých bojoval, byly mnohem těžší a jeho startovní pozice daleko za Havlovou. Mnohem bolestnější a krvavější, na kontinentu, kde neexistovaly zákony,právo či lidská práva. Příběh člověka s velkým Č. Jeho úloha a odkaz v dějinách nejenom Afriky je obrovský. Tato kniha je skutečným memoárem s velkým M.
MsAndy
  16. 11. 2016, 20:56
Tato knížka se pro mě stala jakousi srdeční záležitostí. Je napsána velmi poutavým stylem, kdy se autor snaží velmi věrně zachytit situaci v zemi. Ačkoli je autor opravdovým hrdinou, který své vlasti věnoval všechno své úsilí a život, tak v knize nelze najít nějaké vychloubání či egoismus, což velmi obdivuji. Činnost Nelsona Mandely a vlastně i celý jeho život je až neuvěřitelný, když se zamyslíme nad tím, co všechno stihl za svého života zvládnout. Knihu velice vřele doporučuji k přečtení!!!

Nyní ještě musím zareagovat na příspěvek uživatele k této knize, který se snaží porovnávat Nelsona Mandelu a Václava Havla. Tyto dvě osoby nelze nijak porovnávat, protože každý z těchto pánů usiloval o něco úplně jiného. Jistě oba bojovali za svobodu, ale úplně jiným způsobem, za odlišných podmínek a různými zbraněmi. Jedná se o to, že Havel bojoval proti režimu - tedy konkrétně socialismu, zatímco Mandela řešil rasový problém a útlak ze strany bělošské menšiny. Mandela se ve svém boji za svobodou nezdráhá použít násilných prostředků, silně sympatizuje se socialismem a úzce spolupracuje s komunisty, což samozřejmě vedlo k úspěchu, ale v JAR. Podmínky v Československu byly úplně jiné a tudíž tyto dvě velké osobnosti, podle mého názoru stejně významné, nemůžeme adekvátně porovnávat.