Jsem zkrátka Sudeťák

Jsem zkrátka Sudeťák Originální název: Jsem zkrátka Sudeťák

H&H - 2006
ISBN: 80-7319-045-1

H&H (2006) 80-7319-045-1 191

Sugestivní a ojediněle otevřená zpověď sudetského Němce, rodáka z Bruntálu, který se dosud nesmířil s "odsunem" či "vyhnáním" původního německého obyvatelstva z českého pohraničí. Rudolf Schnittner, jehož mateřským jazykem je němčina, se až do ilegálního odchodu z Československa v roce 1965 cítil být mnoha kořeny spojen s českým národem a jeho kulturou, kterou si v imaginárních dopisech svému českému příteli Jendovi evokuje, ale k níž je zároveň i kritický (zejména k současnosti) z pohledu člověka, který sice nenašel v Německu svůj nový domov, ale přinejmenším zázemí, nadhled a odstup od české reality. Schnittnerův konfesijní text je dílem několikanásobně zklamaného a zraněného člověka, vyhnaného z rodného Rumburska, vypovězeného z česko-německé kultury, která ještě kvetla v předválečných letech a již druhá světová válka i Benešovy dekrety těžce postihly nebo dokonce rozvrátily. Schnittnerovy epistolární texty mají občas až dramatikcý a románový charakter, mimo jiné daný tím, jak se v nich prolíná minulost s přítomností, návraty do prostoru vzpomínek a nostalgie se současnými autorovými návštěvami Prahy a Čech, kde si lidé doposud nevyjasnili vztah k německému živlu, jeho historii a kultuře. Schnittnerova kniha je autentickým svědectvím a cenným vkladem do obnovovaného česko-německého dialogu. (Založil/a: skjaninka)

huttershofen
  8. 1. 2016, 22:32
Dekrety mnoha nevinným ublížily a po válce docházelo k mnoha krutým, i bestiálním činům. Ano, bezesporu. Ale tato kniha adresovaná „českému Jendovi“ není tak humanistická, jak chce znít. Spíše naopak (možná si to sám autor ani neuvědomuje). Mimo jiné říká, že vznik státu v roce 1918 bylo umělé převzetí vlády hrstky Čechů nad ostatními zde žijícími národy. A že by si to Češi měli uvědomit a pokorně splynout s evropským národem. Dnes autor může napsat evropským, máme EU, s jakým by psal před rokem 1993? A to je přesně ten bod, milý Rudlo ;-)