Krev na paletě

Originální název: Krev na paletě

Knižní klub - 2010
ISBN: 978-80-242-2643-9

Knižní klub (2010) 978-80-242-2643-9 432
Veduta - Pavel Ševčík (1996)
Práce (1975)

Poutavé dílo Krev na paletě s podtitulem Caravaggio – román malíře přibližuje životní osudy Michelangela Merisiho, který později proslul jako mimořádně nadaný malíř Caravaggio (1571–1610) a do výtvarného umění vnesl zcela nové inspirace. Pocházel z Milána, ale umělecké jméno získal podle městečka, kde vyrůstal. Za papeže Sixta V. přišel z Milána do Říma, v tu dobu obrovského staveniště. Věčné město představovalo v bouřlivých časech na přelomu šestnáctého a sedmnáctého století cíl i naději pro začínající i zkušené umělce. A právě mezi nimi zaujal osobitý a tvrdohlavý mladík s neobyčejným pozorovacím talentem a nezkrotnou povahou, schopný vytvořit nadčasová díla. Vynikající vypravěč Miloš Kočka si svým strhujícím románem o malíři, jehož divoké životní osudy zavály z Říma na Maltu a do Neapole, dávno získal srdce čtenářů – nejen ctitelů výtvarného umění, ale i milovníků výborné četby. (Založil/a: Marghe)

#baroko
Miloš Kočka Miloš Kočka
*12.04.1910 - †11.03.2010

vladislaus
  29. 4. 2013, 15:10
Co se týče malířství, jsem úplný laik, a proto mne překvapilo, jak autor i mně laikovi dokázal malířství přiblížit. Zajímavé výklady obrazů jsem ihned konzultoval na googlu, kde jsem si jednotlivé obrazy prohlížel a mohl obrazy pomocí výkladu obdivovat a blíže pochopit.
Ariko
  13. 9. 2014, 0:18
Kniha je nejen čtivá, ale dost věrná skutečnému malířovu pojetí. Dokonce jsem díky tomuto románu sepsala semestrální práci, která byla přijata velmi pozitivně za nestandartní výběr a dobré uchopení :) Děkuji vám pane Kočko :)
ROB33
  29. 7. 2015, 22:08
Michelangelo Merisi zvaný Caravaggio byl ve své době vskutku kontroverzní postava, tohoto talentovaného génia nazývali pro jeho výbušnou povahu nevypočitatelný mozek. Autor v této knize zachycuje nejen malířův vzestup a pád, ale také podrobně popisuje vznik jednotlivých děl. Kniha je nejen čtivá, ale i v tomto směru naučná.
Mivla
  19. 10. 2012, 23:38
Po této knize jsem sáhl nedlouho po přečtení knihy Kámen a bolest. Není to tak monumentální dílo, ale rozhodně také není hodno zatracení. Je to jiným stylem (a nutno podotknout, že dobře) znázorněn život dalšího Michelangela - malíře Caravaggia.