Duchovní situace doby

Duchovní situace doby

Academia - 2008
ISBN: 978-80-200-1646-1

Academia (2008) 978-80-200-1646-1 192

Karl Jaspers (1883–1969), filozof a psychiatr, jeden z největších německých myslitelů, byl představitelem existencialismu. Jeho slavná habilitační práce Duchovní situace doby vyšla poprvé roku 1931, bez nadsázky bychom však mohli tvrdit, že je výstižným popisem i duchovní situace naší současné doby. Proč vůbec Jaspers volí tento titul? Člověk podle něj nejen je, ale i svobodně rozhoduje, co je; je tedy duchem a duchovní situace je situací člověka. V této situaci člověku pomáhají a zároveň jej ohrožují technika, masový řád společnosti, práce, reklama, sport. Člověk je nejvíce ohrožen ve své svébytnosti, v práci i ve společnosti dostává zelenou bezohledné šplhání výš a výš, znalost průměru a schopnost jím manipulovat, jedinec se stává lhostejným, za peníze lze koupit vše. Kromě pocitu životní úzkosti se dostáváme třeba i k analýze závisti a k problémům, jež přináší masové sportovní fanouškovství, zaměřené na vybití násilných lidských pudů. S Jaspersovými návrhy na řešení tehdy i dnes povážlivé situace člověka sice nemusíme vždy souhlasit, podstatné však je, že nás stále nutí k přemýšlení a ke snaze, abychom se k ní postavili jako svébytní, odpovědní lidé. Už jen to svědčí o časem nepominutelné kvalitě Jaspersova díla, jehož potenciál může plně zaujmout a oslovit i dnešního čtenáře. (Založil/a: Maftík)