Kde končí pustina?

Kde končí pustina? Originální název: Where the wasteland ends

Prostor - 2005
ISBN: 80-7260-146-6

Prostor (2005) 80-7260-146-6 441

Ve svém díle Roszak provází čtenáře dějinami západní kultury a snaží se mu ukázat, jak "pradávnou gnózi" (magickou a svátostní vizi přírody) nahradila v západní společnosti koncepce "jediné vize", představující dominantní světonázor ve všem všudy materialistické společnosti. Pokouší se o znovunalezení duchovního rozměru života, ale také o hledání vyváženého vztahu člověka k přírodě. Roszak vlastně předjímá nástup nové ekologické vnímavosti, ústící ve zrod rozličných ekologických snah a hnutí. Obrací se v prvé řadě na zástupce nejširší vědecké obce a doufá, že právě ona by mohla podpořit duchovní regeneraci, jejíž potřebu naléhavě pociťuje. Když svou knihu končí slovy: "Myslím, že budoucí nová politika, a možná i radikalizace celé naší společnosti vzejde právě z energie duchovní a ekologické obnovy," nelze v něm přeslechnout jednoho z prvních hlasatelů "zelené politiky", která od osmdesátých let 20. století začala získávat (především v západoevropských demokraciích) nepřehlédnutelnou pozici. Přestože radikální odklon od materialistické "jediné vize" naši kulturu zřejmě teprve čeká, neztrácí Roszakova studie nic na své naléhavosti ani na počátku třetího tisíciletí. Vývoj dal totiž mnoha jeho kritickým i podnětným úvahám za pravdu. (Založil/a: skjaninka)

#kritika
Theodore Roszak Theodore Roszak