Čarodějnice a déšť

Čarodějnice a déšť Originální název: Ragana ir lietus

Mezera - 2006
ISBN: 80-903259-7-1

Mezera (2006) 80-903259-7-1 306

Román litevské spisovatelky, výtvarnice a cestovatelky. Jde o vzájemně se prolínající milostné příběhy tří k tragédii odsouzených žen, z nichž jedna žije v současnosti, druhá ve středověku a třetí (Máří Magdaléna) v době Ježíše Krista. (Založil/a: skjaninka)

Jurga Ivanauskaite Jurga Ivanauskaite
*14.11.1961 - †17.02.2007

lusk_lusk
  25. 12. 2013, 21:50
Velmi zdařilá kniha. I kdyby námět nebyl kvalitní (a to tu rozhodně neplatí), tak jeho literární zpracování by vše vynahradlo. Popisované tři ženy je vlastně na snadě vnímat jako jednu osobu, která v proměnné době prožívá těžké citové a životní proměny poháněné nejsilnějším ženským citem - touhou (jak autorka sice trochu nadsazeně, zřejmě ne však chybně popisuje). Ať už sí z počátku své pohnutky vysvětlují více či méňě jako součást víry, vždy jejich přitozená touha po lásce zvítězí. Jsem přesvědčena že spíše než občasné lehce pornografické prvky bylo právě toto hlavním důvodem negativní odezvy povním vydání knihy.
Vraťmě se však k formě. Autorka použila k přechodům v čase a mezi alteregy duplikaci myšlenkových pochodů (tedy žena i přes proměny doby zůstává stále stejná). K doplnění použíla i uplně stejné pasáže vždy do těchto příběhů zapracované vždy na jiném místě a to aniž by působily uměle. Přesto že kniha obsahuje poměrně dost náboženské tématiky a je slilně genderově zabarvená je díky nápaditému zpracování čtivá i pro čtenáře tyto žánry nevyhledávající. Jedna z nejoriginálnějších knih na které jsem v poslední době narazila.