Příběh opravdového člověka
Originální název: Povesť o nastojaščem čeloveke
Poprvé vydáno celosvětově: 1947

Státní nakladatelství dětské knihy (1951) 385
Svoboda (1950) 280
Svoboda (1949) 401
Svoboda (1948) 405

1946, Příběh opravdového člověka, toto klíčové dílo napsal Polevoj v době norimberského procesu. Jde o příběh letce Alexeje Meresjeva, který byl za války sestřelen. Osmnáct dní se s těžkým zranění plazil lesem, až byl zachráněn dvěma chlapci z vesnice. Život Meresjeva byl zachráněn, letci však museli lékaři amputovat obě nohy. Dokázal se všal postavit k této tragédii přímo a pevnou vůlí dosáhl návratu k letectvu. Román byl velmi populární, vyšel v nákladu více než dvou miliónů výtisků. S. Prokofjev složil na jeho základě operu.

Databáze knih:
Koncem března 1942 byl sestřel stíhač Alexej Petrovič Meresjev a dopadl do centra fašisty ovládaného území v Děmjanském okruhu. Havaroval v neprostupném lese a při pádu se těžce zranil. Každý den uskutečnil za obrovských bolestí s rozdrcenými nárty a snětí v chodidlech 10 tisíc kroků, kterého ho nakonec po dlouhých 18
dnech dovedly až na svobodu. Svobodu, vykoupenou ztrátou obou končetin a obrovskou beznadějí. Opravdový Sovět Alexej Petrovič Meresjev se ale ani na okamžik nevzdal. Silou vůle překonal nástrahy osudu, aby nakonec opět usedl do kokpitu svého milovaného bojového letounu a dál bránil svou rodnou vlast.

Přeložila Julie Heřmanová
Verše přeložila Hana Vrbová (Založil/a: blancap)

prkali
  3. 2. 2013, 10:00
Musím se přiznat, že jsem to četla, když jsem bylo dítě, dobrovolně a opakovaně... Hrozně mě to bavilo...
Archangel_P
  28. 8. 2015, 18:27
Nechápu proč, ale tato kniha už nebývá řazena do povinné četby. Rodiče mi ještě vyprávěli, že ji v povinné četbě měli. Skutečně nerozumím tomu, proč tomu už tak není, protože kniha určitě za přečtení stojí. Sovětské propagandy se v knize nachází minimum, jestli tam vůbec nějaká je (což mě vzhledem k době jejího vydání trochu překvapuje).
Nepodlehl jsem pokušení a knihu si půjčil a začal číst. Neskutečně mě to zaujalo. Příběh o neporazitelném lidském duchu, neuvěřitelné statečnosti a úžasně silné vůli, se kterou Alexej překonává všechny překážky, které mu svět nachystá a nastraží. Během nocí tiše trpí, přes den tvrdě pracuje na tom, aby si splnil svůj sen a vrátil se zpět "do vzduchu".
Alexej Meresjev je skutečný hrdina a Opravdový člověk.
Tahle knížka mi přirostla k srdci a já si na ni už nenechám sáhnout. Dávám naprosto bez přemýšlení pět hvězd a řadím do svých nejoblíbenějších knih. Rozhodně se nechystám smířit jen s jedním přečtením.
maurarita
  26. 3. 2016, 17:47
Úžasná kniha ze školních dob s neuvěřitelným a zajímavým příběhem . Dobře se čte i když patřila k povinné četbě.
ilon-a
  17. 2. 2013, 11:58
Úžasná kniha s neuvěřitelným příběhem. Knihu jsem četla jedním dechem a určitě se k ní hodlám ještě někdy vrátit.
spitfirehaga
  5. 7. 2013, 19:17
Úžasný příběh.
A pozitivní na knize je i to, že obsahuje opravdu minimum propagandy a to i přes dobu, ve které vznikla. Jediná opravdu propagandistická pasáž je setkání s komisařem v nemocnici, nicméně tato scéna je popsána tak, že víceméně zapadá do reálií sovětského Ruska čtyřicátých let a nepůsobí nikterak rušivě. Jedná se čistě o příběh člověka, který se odmítl smířit se svým postižením a navzdory okolnostem toužil stát se hrdinou, což se mu díky nepředstavitelnému vypětí všech sil povedlo.
Gwaihir
  22. 2. 2015, 17:51
Vyprávění o strastiplném osudu kapitána Alexeje Maresjeva je skutečně příběhem opravdového člověka, ale je také něčím jiným, a sice vyjádřením veliké úcty k nezlomnosti lidského ducha, jíž muselo, tváří v tvář bezvýchodnosti, ve Velké vlastenecké válce prokázat mnoho mužů i žen, kteří často jen pouhou silou své vůle přežili a nakonec zvítězili, nad krutým nepřítelem i nad sebou samými. 85 %
Scarlett
  3. 1. 2014, 20:03
Tenhle nesmrtelný příběh jsme četli v 9.třídě v hodinách ČJ. Bylo to sice dávno po revoluci, ale byla to zřejmě jediná knížka v naší školní knihovně, která svým počtem výtisků dosahovala kapacit žáků průměrné školní třídy. Byla jsem asi jediná, komu se knížka líbila, ale před spolužáky bych to nikdy nepřiznala:-)
wendel
  7. 4. 2016, 18:10
Tuhle knihu jsem si přečetl z hecu. Příběh je tak známý, že jsem věděl o čem to bude a právě z toho jsem měl obavu, že hrdinný sovětský člověk překoná vše, prostě něco ve stylu: myslíte,že to přežil?....no přežil,protože mu to politicky myslelo! Těhle pasáží jsem si při čtení užil dost, ale když jsem si této propagandy přestal všímat, nebylo to zas tak hrozné jak jsem si původně myslel. Nakonec jsem to přečetl celkem v pohodě a to jsem si na začátku myslel, že to ani nedokážu dočíst a pošlu knihu do propadliště dějin. Takže nakonec hodnotím pro mne překvapivými 3 z 5ti.