Originální název: Before I Die

Eroika - 2016
ISBN: 978-80-87409-32-9

Eroika (2016) 978-80-87409-32-9 244
Eroika (2010) 978-80-87409-05-3 244

Sedmnáctiletá Tessa má stejné pocity, touhy a plány jako její vrstevníci. Na jejich uskutečnění má ovšem podstatně méně času. Trpí leukémií v pokročilém stadiu a v takovém rozsahu, že není možná žádná další léčba. Tessa se smiřuje s neodvratným osudem svérázným způsobem: sepíše si seznam věcí, které by ještě chtěla stihnout, dokázat, zažít, a pokud jí zdravotní stav dovolí, pustí se bezhlavě do jejich plnění.

Hluboká a pochopitelná lidská touha chovat se někdy jinak, než je běžné, porušit zákony, prožít skutečné dobrodružství, bláznivě se zamilovat, uniknout ze všednosti a konvencí se v kulisách umírání a omezeného času mění v napínavý a překotný boj o holé přežití, o samou podstatu lidské existence. Intenzivní příběh
odkrývající pozadí zamotaných rodinných vztahů, skrytých bolestí, příběh o rodičovské, sourozenecké a partnerské lásce, příběh o smíření a pomíjivosti všedních problémů promlouvá svou neúprosností, nesentimentalitou a jednoduchostí ke všem generacím čtenářů. (Založil/a: slide)

Jenny Downham Jenny Downham
*1964

Introvert
  7. 4. 2014, 22:23
Nádherně napsaná kniha. O pocitech skoro sedmnáctileté dívky, která má před sebou pár týdnů života. O její touze stačit prožít co nejvíce během ohraničeného časového úseku.
Nevím, odkud autorka čerpala při popisu vlastních pocitů a emocí Tessy, její rodiny a přátel. Vše je naprosto zralé, střízlivé a bez patosu, působící naprosto reálně.

,,Život je sled okamžiků a každý z nich je krokem na cestě ke konci."

Co dodat...
Lecter
  21. 10. 2015, 21:36
Vím,že to není veselá kniha a ještě jsem ji neměla v plánu.Než jsem ji otevřela,opravdu dlouho jsem přemýšlela jestli se do ní pouštět.Nakonec jsem ji za ten den přečetla a co říct?Kdo má kousek citu v těle,porozumí.Musím přiznat,že ten smutek,který ve mně vyvolává,je především z toho,jak reálně autorka zachytila postup nemoci jak po fyzické,tak i psychické stránce.Četla jsem různé názory naTessu,rozdílné povahy otce a matky.Můžeme být sebevíc empatičtí,ale pokud nezažijeme něco podobného,nikdy úplně nepochopíme chování,sny a jakou sílu může mít takový seznam.
Oceňuji tu skutečnost příběhu,je spousta knih,kde se hraje na city a na konci na povel - plačte!Tady to tak není a proto se mi líbila daleko víc,než ta s Hvězdnou reklamou.
psychoklara
  17. 8. 2016, 16:19
Vžít se do pocitů umírající 17tileté dívky dá člověku zabrat, ale v případě Tessy to za to stojí. Je to jedna z těch knih, která Vás naprosto pohltí, donutí k zamyšlení a přehodnocení vlastního života. A po pár dnech od přečtení se v duši rozhostí mír...
Jsem ráda, že jí mám doma, jediný pohled na ni mi připomene, že je potřeba neustále hlídat svůj žebříček priorit.
Daniel_852
  2. 10. 2016, 12:13
Krásná kniha. Celou knihu mě doprovázel pocit, že jsem k ničemu. Bylo to, jakoby jsem si četl vlastní život (i když s tím nemám nic společného).
Každopádně kniha na pět hvězd.
MolkoZuzka
  26. 9. 2013, 9:41
Upřímná kniha. Není to úplné hraní na city, jak jsem se z počátku bála. Nádherně naapsaná kniha i když na konci slzička ukápla.
včelka
  20. 8. 2015, 19:37
Tahle kniha je jiná. Jiná než ostatní.
Čte se vám špatně a stránky neubývají jako normálně. Protože pro Tessu jsou to poslední měsíce života, její nejdůležitější měsíce života, a ona nechce, aby uplynuly jako voda.
Tahle kniha se neměří na stránky a kapitoly. Měří se na slova a věty. Každá z vět by klidně mohla být poslední...
Tahle kniha ve vás opravdu něco zanechá.
silvaren
  27. 7. 2012, 8:28
V příběhu nenajdete ani zrníčko patosu a autorka je upřímná a věcná (ale ne krutá) až do samého konce. Knížka každou větou hlásá, jak je důležité radovat se z maličkostí a užívat si dne a života, protože nevíte, kolik času vám zbývá. Tessin zbytek života je podáván jako příběh úplně obyčejný a běžný, a kvůli tomu mě dostal.
Kvůli trochu odlišnému životnímu názoru dávám 70%, ale knížka určitě stojí za přečtení.
W
  31. 10. 2014, 19:15
Celou dobu jsem se držela, nebrečela jsem. Ale ty poslední stránky jsou strašně emotivní.
Děj je upřímný a nemusíte se bát, že by byl nějak přehnaně pesimistický. Nebo aspoň mě to tak nepřišlo.
Asi ještě dlouho mě budou strašit poslední dva řádky.

Okamžiky.

Hromadí se až po tenhle.
Wajny
  10. 9. 2014, 19:15
Když jsem začínala číst tuto knihu - myslela jsem si, že to bude něco jako Hvězdy nám nepřály. V obou knihách je hlavní téma - rakovina. Spletla jsem se, tato kniha je jiná než Hvězdy nám nepřály, neříkám, že lepší nebo horší prostě jiná. Hned na začátku mého čtení jsem se do této knihy úplně ponořila. Líbil se mi styl psaní a psychika všech postav. I přesto, že hlavní hrdinka je Tessa, nejvíce jsem měla pochopení pro jejího tátu, který to v knize zvládal na jedničku. Teď mám dilema zda se kouknout na film, abych si neporušila celý pohled na tuto knihu, ve které bylo krásně a něžně popsáno umírání.
Petr Kocourek
  28. 5. 2014, 21:59
Jak píše hanjana DK, pro nezasvěcené to může připadat zbrklé zvláštní, nepochopitelné jednání. Ten humor je opravdu zvláštně pěkný a sedí mi do toho.
All
  4. 7. 2013, 18:59
Od knížky jsem měla velká očekávání a popravdě, začátek se mi nelíbil. Musela jsem se přemlouvat, ale jsem za to velmi ráda, protože druhá polovina knihy je prostě skvělá
JIRKKA
  20. 1. 2013, 2:03
Knížku jsem nečetl, ale film ,,Now is good,, už je ke stažení. Tessu hraje Dakota Fanning a zdá se, že se povedl. Podle komentářů na csfd a hodnocení. Teď když píšu tenhle text, tak ho dosud hodnotilo zatím 160 lidí a hodnocení se pohybovalo mezi 76 až 79 procenty. Já ho ještě neviděl, čekám na české titulky http://tinyurl.com/b5lst7e
, http://tinyurl.com/au72l76