Batman: návrat Temného rytíře

Netopejr - 2003
ISBN: 80-86321-32

Netopejr (2003) 80-86321-32 224
Crew (2003)

Batman: Návrat temného rytíře je comics, který udělal z Franka Millera hvězdu. Miller v příběhu stárnoucího temného rytíře totiž totálně přeformátoval původní image veselého atleta a vydestiloval z kostýmovaného superhrdiny ponurého křižáka. Starý a zahořklý Batman je pronásledovaný lidmi, kteří mají strach z čehokoliv většího než jsou oni sami. Je označen za nebezpečného psychopata a speciální jednotky na jeho stopě si dávno vyškrtli první část z možnosti 'živého nebo mrtvého'.
Batmanovi největší protivníci jsou zatím propuštěni z bran Arkhamu jako vyléčení a okolí neškodní lidé. Two-Face na svobodě, Joker na svobodě, štvanice na Batmana vrcholí a do toho hodinky odtikávají poslední minuty zbývající do atomové války.
Proti Batmanovi se nakonec postaví i pragmatický Superman, který pro své přežití v nové době obětoval svou svobodu a stal se přizpůsobivým služebníkem systému.
Batman jde po posledního boje. Do boje, který nemůže vyhrát... (Založil/a: spartik)

antoniana
  3. 2. 2015, 9:45
Tak jo už se nedivím, že Návrat temného rytíře je považován za jeden z nejlepších komiksů všech dob. Je to skvělé, lidské a úplně jiné než ostatní komiksy o Batmanovi. U ostatních mi většinou vadí, že zápletka se zaplétá do nekonečna a nemá to žádné rozuzlení, žádnou logiku a je víc otázek než odpovědí. Miller to však zvládl na jedničku s hvězdičkou. Ke skvělému scénáři se přidává i úžasná kresba a barva, je za tím vidět poctivá práce. Alternativní scénáře jsou už jenom třešničkou na vynikajícím dortu. Co se mi na tomto komiksu v bodech líbilo: * pohlaví Robin (byla roztomilá), * to, že Batman zestárl, * Alfredovy hlášky, * boj se Supermanem, * to jak to dopadlo s Jokerem, * to jak to dopadlo s Batmanem.
Desmond
  13. 11. 2013, 21:18
Superhrdinským komiksům obyčejně neholduju, ale Batman mě mile překvapil. Především pak ukázáním jeho lidské stránky a limitů, s nimiž musí bojovat i tak velká persona jako Temný rytíř.
M. S.
  3. 1. 2014, 11:20
Návrat temného rytíře dostal Franka Millera na vrchol a není divu. Svůj um nám autor předvedl již v komiksu: Batman - Rok jedna, avšak nejenom lepší návrat Batmana, ale snad ještě více Franka Millera.
Říká se, že podle toho jak je dobrý záporák, je dobrý komiks. Pokud jsou tato slova pravdivá, nedá se Návrat temného rytíře ničím trumfnout. Frank Miller zde totiž snoubil několik úhlavních nepřátel, tak aby každý nastražil na povstalého hrdinu nějakou zkoušku. Ať už mluvíme o veliteli mutantů, který připravil na Batmana souboj, Jokerovi jenž zaútočil na psychiku, či o Harvey Dentovi který podkopal základy naděje. A Temný rytíř všemi zkouškami nakonec prošel. Avšak rád bych se u tohoto ještě na chvíli zastavil a připomněl další jedinečnost tohoto komiksu – Batman ve svém prvním souboji s velitelem mutantů prodělal svůj pád. A to je myslím velmi význačný fakt tohoto díla, protože prohra takového rozsahu v komisech o tomto superhrdinovi zaklédneme jen zřídka, zda vůbec a v ostatních superhrdinských komisech je to zase souboj superschopností a ne odhodlání a ducha, jako je tomu zde.
Ovšem u všeho je velice důležitý konec. Jakmile má něco nepovedené zakončení, zkazí mi to dojem z celku. Díky Bohu zde jde o pravý opak, konce je naprosto geniální. Přestože atomová bomba vybuchla, nikdo nezemřel, i když každý, kdo komiks četl, ví, že to má jiné následky - vychýlení magnetického pole, což například způsobí naprostou ztrátu elektrického proudu. Jak řekl Stehen Amell: „Vždy je tak trochu zklamání, když bomba nevybuchne.“ To nejlepší však přichází – souboj Supermana s Batmanem, který logicky nemá náš hrdina šanci vyhrát, avšak nesmíme zapomínat na velice chytrou stránku Bruce Waynea a ten nikdy nedělá nic bez důkladného promyšlení. Všechno má svůj důvod i Barmanův pád. Jako poslední fakt, který mě na konci příjemně překvapl, bylo předání města Green Arrowi, který se v několika komisech objevil po boku Batmana, aby společně zachránili Gotham city.
Mezi další velmi úspěšný, chválený a úžasný komiks byly, v době tohoto komiksu, považováni Strážci (Watchmen) od Alana Moorea. Je velmi překvapující, že obě díla se zabývají hrdiny, kteří již odešli do důchodu a nyní po dlouhé době se vrací na scénu, aby naposled zachránili svět. Zde můžeme nalézt další společný bod obou komiksů – hrozící jaderná válka mezi Amerikou a Ruskem. Tento fakt je o to působivější tím, že byl reálný. Ve skutečnosti však k žádné zkáze nedošlo, na rozdíl od komiksového světa Moorea a Millera. A v tom, jak výsledek sporu pojali autoři, se mi zdá Millerova cesta (ať je lepší nebo horší, to nechám na posouzení každého z vás) zajímavější působivější epičtější. Někomu se může zdát, že tento komiks končí pádem Batmana a hrdiny. Ano, je možné, že zde Batman skončil, ale hrdina teprve povstal.
To tedy ke scénáristické stránce věci, avšak dojem i pohled na celé dílo velice záleží na kresbě, která je naprosto úžasná a myslím, že nikdy nezestárne. Samozřejmě v sekci „Batman“ nalezneme i výtvarnické skvosty jako například Arkham – pochmurný dům v pochmurném světe za jehož neuvěřitelné výtvarné pojetí nese todpovědnostDave McKean. Ovšem nesmíme zapomínat, že tento komiks byl vytvořen v roce 1986. A i kdyby ho Frank Miller nakreslil dnes, myslím, že i tak by byla jeho kresba obdivována, protože je velice osobitá na rozdíl od jiných tuctových (které můžeme dost často vidět zejména u stáje Marvel) a také umí vystihnout atmosféru. Zde nesmíme zapomenout přiznat velkou zásluhu za kolorování, to je totiž třešničkou na jedinečném ohromujícím dortu. Jak řekl Stephen King: „…nejspíš nejlépe nakreslený komiks, který byl kde vydán v masovém nákladu.“