Ponorka

Ponorka Originální název: Das Boot
Poprvé vydáno celosvětově: 1973

Naše vojsko - 1991

Naše vojsko (1991) 490

Děj románu se odehrává na přelomu let 1941 a 1942, kdy prudce stoupá letecká aktivita spojenců a kdy se Britům podařilo rozluštit německý kód pro spojení ponorek s velením. V té době je též z Hitlerova rozkazu část ponorek převelena z Atlantiku do Středozemního moře ve snaze bránit námořní komunikace zásobující Afrika korps. Průnik ponorek Gibraltarskou úžinou se stal pro mnohé osudným. Ponorce, na které se plavil autor knihy, se přes těžké poškození podařilo vrátit na základnu...
Ponorka se řadí ke světově proslulým dílům o druhé světové válce. (Založil/a: 9sil)

Lothar-Günther Buchheim Lothar-Günther Buchheim
*06.02.1918 - †2007

spitfirehaga
  23. 2. 2015, 20:31
Děj knihy je trochu zdlouhavý. To ovšem vůbec není na škodu. Jistá rozvleklost naopak přispívá k celkové atmosféře nudy na týdny trvající plavbě. Atmosféra je totiž to hlavní, co kniha nabízí - ze stránek se na vás doslova valí všudypřítomná slaná voda, plíseň, chlad a v neposlední řadě i nepředstavitelné zápachy. Všechny tyto aspekty života na ponorce jsou v knize naturalisticky a bez příkras popsány spolu s celkovým klaustrofobickým dojmem. Mimo to kniha obsahuje i množství zajímavostí ze života německých námořníků za druhé světové války, spoustu podrobných technických informací o ponorkách nebo námořním boji. Je to takový druhoválečný Moby Dick, popisující všechny aspekty života námořníků "na druhé straně".
marecek42
  6. 9. 2015, 18:39
Válečnou literaturu opravdu nemusím, ale Ponorka je jedna z mých nejoblíbenějších knih.
Nenápadně mistrovské dílo, zdlouhavé asi jako život na ponorce (režisérská verze úžasného filmu trvá 3:45 :)
Nejde ani tak o příběh, který je mimochodem postavený ze zkušeností autora se službou na několika německých ponorkách, ale o atmosféru a postupnou destrukci všeho a všech...