Mýtus o věčném návratu

ISBN: 978-80-7298-388-9

Oikoymenh (2009) 978-80-7298-388-9 132
Oikoymenh (1993) 80-7298-037-8 104
Institut pro středoevropskou kulturu a politiku (1993) 80-85241-51-X 102

V této knize si Eliade klade otázky po smyslu historické existence člověka. Jak sám uvádí v předmluvě, vhodným podtitulem knihy by mohl být „Úvod do filosofie dějin“. Není to však spekulativní analýza pojmu dějin, ale zkoumání základních představ o světě v tzv. archaických společnostech, které sice žijí své dějiny, ale snaží se od nich odhlížet, dokonce je popírat.

Archaický člověk, který je pro Eliadeho šifrou pro náboženského člověka vůbec, věří, že profánní svět konkrétních lidských dějin je úpadkovým způsobem existence. Skutečný a smysluplný je pouze mytický čas absolutního počátku, kdy všechno bylo „nové“. Pouze účastí na posvátném světě bohů a héroů, který zde byl „v onom čase“ (in illo tempore), člověk skutečně jest, a pouze opakováním počátečních vzorů jejich jednání nabývá smyslu i jeho jednání. Dějinný pobyt člověka se stává snesitelným jen periodickým obnovováním světa, tedy „věčným návratem“ k prvotním paradigmatům, archetypům, a jejich reaktualizací. (Založil/a: skjaninka)

Myrddin33
  24. 9. 2013, 19:40
Musím říci, že mě kniha nebo přesněji esej velmi zaujal. Je to první práce, kterou jsem od Eliadeho četl a musím říci, že mě ohromil jeho rozsáhlý okruh znalostí. Nemohu říci, že bych se všemi jeho závěry úplně souhlasil, protože mi přijdou lehce diskutabilní. Ale i přes to, že s ním úplně ve všem nemohu souhlasit, tak jsem si čtení práce velice užil a rozhodně mě to podnítilo zaprvé ke studiu jeho dalších prací a hlavně k přemýšlením nad pojetím a podstatou dějin.
cobykdyby
  4. 8. 2016, 20:38
Takže asi takhle: snad si to dobře pamatuji, ale byla tam zmínka o židovském objevu vývoje (lineárního času), což je základem naší kultury. Tedy již ne opakování věčného vzoru (cyklický čas), ale vývoj od někudy kamsi. Tak uvidíme...