Pojednání o dějinách náboženství

Pojednání o dějinách náboženství
Originální název: Traité d'histoire des religions

Argo - 2004
ISBN: 80-7203-589-4

Argo (2004) 80-7203-589-4 454

Jedna z nejvýznamnějších prací známého rumunského badatele, pojednává o základních pojmech historie náboženství. Autor se v této knize zabývá povahou posvátna, různými typy božstev, stěžejními náboženskými symboly a jevy, posvátným prostorem i časem a morfologií a funkcí mýtů. (Založil/a: skjaninka)

Hledající
  12. 8. 2016, 22:13
Člověk přestal být zvířetem a stal se tím, čím je, díky tomu, že se postavil na nohy, zdvihl hlavu a pohlédl vzhůru, pak sklouzl pohledem na své ruce, začal se rozhlížet okolo, přemýšlet a ptát se. Kdo jsem? Kde jsem se tu vzal? A kam jdu? Kdo či co můj život ovlivňuje? Mohu já zasahovat do svého žití nyní, mám ve svých rukách budoucnost? Svůj život viděl pod vlivem hvězd, Slunce, Měsíce, země a nebes, uvědomoval si koloběh ročních období, důležitost plodnosti pro další generace i obživu. Aniž si to uvědomil, vytvořil duchy, ideu bohů a posléze Boha, snažil se o kontakt s nimi, podle svých představ je uctíval. Bál se smrti a toho, co přijde potom, děsil se nicoty, chaosu. O tom všem (a mnohem podrobněji) se autor rozepisuje na stránkách před vašima očima, ale jednoduché čtení to není. Informací je spousta, je potřeba si je dávat do kontextu, potrápí se vaše paměť, z jednoho se odvíjí a vyplývá druhé, vše podléhá své vlastní evoluci. Formuje se nejen myšlení člověka jako takové, ale i jeho představa transcendentna.
gorakh
  14. 8. 2011, 12:19
Pro laika dost dobré, z vědeckého hlediska silně problematické (ostatně jako celý Eliade). Přesto plnej počet, páč mi to hodně dalo (asi jako všechny jeho knihy)!!