Pravěk a jiné časy

Host - 2007
ISBN: 978-80-7294-225-1

Host (2007) 978-80-7294-225-1 189
Host (1999) 80-86055-83-3 198

Věcí Boha je tvořit, věcí lidí je pojmenovávat - říká autorka. Její románová vesnice Pravěk leží v centru celého světa, mezi řekami Černou a Bílou, které se spojují v Řeku jedinou. Hlídají ji čtyři archandělé: Rafael, Gabriel, Michael a Uriel. Příběh je vlastně realistický s fantastickými prvky a odehrává se ve dvacátém století - od začátku první světové války do osmdesátých let. V 84 kapitolách poznáváme jednotlivé „časy" hrdinů románu: statkáře Popielského, který po celou dobu hraje tajemnou hru o Osmi Světech, malé Míši a jejího mlýnku na kávu, Klásky obcující se Zlým Mužem žijícím v lese, její dcery Routy, faráře, který bojuje s povodněmi a s nezkrotnou Řekou, příběhy Matky Boží Jeszkotlovské, německého vojáka Kurta, Žida Eliho zastřeleného Němci, ruského důstojníka Ivana Mukty, ochrnuté Jenovéfy, bláznivé Florentýnky a Izidora posedlého korespondencí; čas sadu a podhoubí, čas zemřelých, a nakonec také čas mimočasového Boha, který stárne spolu s hrdiny. (Založil/a: Liška)

Tyet
  10. 2. 2014, 17:51
Pěkně to se mnou zamávalo, tolik beznaděje se najde v málokterý knížce. Některým myšlenkám se úplně vzpírám a jsem moc ráda, že nemám stejné, že s nimi nesouhlasím. Což může být třeba smyslem té knížky, kdoví. Každopádně doporučuju.
Nicolle
  30. 8. 2011, 16:53
Zajímavá kniha, autorka výborně využívá jednoduchý čistý jazyk a náboženské motivy. Je to kniha hluboce lidská, s mnoha problémy (znásilnění, postižení), které doprovází naše životy a my si říkáme, že to potkalo zrovna nás, ale ono to tak bylo a bude vždy. Líbí se mi, jak je vidět vývoj 20. století a změny na každé generaci.
Velmi trefný mi připadá název vesnice - Pravěk, protože ono to tak opravdu působí, lidé jsou prostí a život se zdá být tak "jednoduchý", ale v pozadí si člověk uvědomuje dobu a průběh 20. století.

Bůh vidí, čas běží, smrt se blíží, věčnost čeká.