Paměti aneb autobiografie, třináct olomouckých let

Paměti aneb autobiografie, třináct olomouckých let Originální název: Paměti aneb autobiografie, třináct olomouckých let

Univerzita Palackého - 2010

Univerzita Palackého (2010) 166

Výbor z pamětí klasické filoložky docentky Julie Novákové (1909-1991). Připravil jej a odbornou studií opatřil Tomáš Motlíček. Paměti aneb Autobiografie je výbor vzpomínek zachycující autorčin vztah k olomoucké univerzitě, který editor označil podtitulem Třináct olomouckých let (1948-1961). Autorka svou olomouckou životní etapu uvádí slovy: 'Olomouc - to je pro mne hotová tlačenice dojmů a zkušeností, zármutků i radostí, vítězství i porážek. Těžko najít v tom klubku nit, které se chopit, mám-li o tom všem psát. Ale stálo to všecko za to.' Text vedle portrétů autorčiných kolegů i studentů, líčí radosti a strasti vědkyně i dusnou atmosféru 50. let minulého století. Knížka je originálním svědectvím o Olomouci a její univerzitě. (Založil/a: skjaninka)