Originální název: Illias

ISBN: 978-80-200-1839-7

Academia (2010) 978-80-200-1839-7 588
Rezek (2007) 978-80-86027-25-8 600
Odeon (1980) 01-083-80 513

O autorovi (či o autorech, pokud jich bylo víc) Odysseie a Iliady nic nevíme, a přesto zůstává jméno Homér ve světové literatuře jedním z nejznámějších a příběhy jeho dvou eposů inspirovaly a stále inspirují nespočetnou řadu literátů a umělců. Ilias líčí dramatickou epizodu ze závěru trojské války. Poté co uražený Achilleus odmítá účastnit se dalších bojů, zdá se, že Řekové, kteří již desátý rok obléhají hradby mocné Troje, utrpí porážku. Když ale padne Achilleův přítel Patroklos, nejslavnější hrdina antické mytologie se vrací do boje a v souboji na život a na smrt zabije Hektora, nejmocnějšího trojského bojovníka. O pádu Tróje je rozhodnuto. (Založil/a: Elrond)

Homér Homér
*850 př nl

Ariko
  11. 9. 2014, 22:16
Illias je jednou z největších klasických děl v historii evropské civilizace. Zároveň je i zdrojem mnohé inspirace pro další autory. Mě osobně se Illias nečetla moc lehce - asi je to spíš více čtení pro válečnější povahy. Odyssea je více fantasy :)
Scathach
  30. 1. 2015, 20:13
Ilias jsem přidala do svého seznamu CHSP v září 2014, kdy jsme dostali od naší češtinářky povinnou četbu. Stále jsem se rozhodovala, zda mám tohle dílo číst či ne, ale nakonec zvítězilo rozhodnutí dát si jej do čtečky.
Iliada je velmi staré dílo, které je napsané s trochu složitější stavbou vět a zastaralými slovy. Některé pasáže vás můžou nudit, viz. výčet složení řeckého vojska, ale na konci máte pocit, jako byste tam byli. Jakoby se právě vedle vás slavný Achilleus rozmachoval oštěpem a zabořil jej do těla svém nepříteli. Myslím, že pro čtenáře milující starověkou historii je to knížka, která by neměla chybět v jejich seznamu přečtených.
Byly chvíle, kdy jsem byla strašně naštvaná na Achillea, ale pak to zase strhl na svoji stranu Hektor. A ani teď, po dočtení, nejsem schopná říct, o kom si myslím, že byl v právu. Řekové nebo Trójané?
Princ Eugen
  29. 9. 2012, 21:56
Více než 100 přečtení a žádný koment? Že by se snad nebylo k čemu vyjadřovat, nebo již není co říct?
Řecko zrodilo Západní civilizaci, a Ilias a Odyssea jsou tak široce známé knihy, že je zkrátka třeba je znát. Protože "Odysseus, to není jen literární postava, je to posedlost. Posedlost neustále se vydávat na cestu. Posedlost, kterou někteří znají a jiní ne. Jestliže se zmocnila i tebe, věz, že v přístavu již kotví loď, která na tebe čeká. Nestarej se o zavazadla. Neptej se, kolik stojí lístek. Neptej se na cíl cesty. Důležité je vyrazit."