Registrovat
Přihlášení
nebo
Ztracené heslo?
Na úvodní stránku Na úvodní stránku
Československá bibliografická databáze
Registrovat

Odyssea

85%
4 128
Hodnotit lze až po přihlášení
Zavřít Chcete knihu okomentovat, hodnotit či ji uložit do svého knižního seznamu? Začnete zde

Odyssea
 Všechny obaly
Odyssea
 Všechny obaly
Odyssea
 Všechny obaly
Autor:
Originální název: Odyssea

Nejnovější vydání: (Všechna vydání)
Naše vojsko - 2016
ISBN: 978-80-206-1617-3
Počet stránek: 80
Sdílet
  Facebook   Twitter   Zobrazit adresu   Poslat e-mailem
Kde kniha žije?
v oblíbených 22x v oblíbených
v přečtených 293x v přečtených
v knihovně 50x v knihovně
k přečtení 72x k přečtení
právě čte 0x právě čte
si přeje 2x si přeje
Skrýt  

Všechny obaly

Skrýt  

Všechna vydání knihy

Nakladatelství (rok) ISBN Počet stránek Poznámka
Naše vojsko (2016) 978-80-206-1617-3 80
Odeon (1984) 355

Odysseus, ithacký král, si na cestě domů z Trojské války rozhněvá boha moří Poseidona a ten se rozhodne znemožnit mu návrat. Odysseus zažívá na své cestě různá dobrodružství a útrapy - bojuje se zuřivou saní Skyllou, jen o vlásek se dostane ze spárů vodního víru, který vytváří mořská obluda Charybdis, přelstí kouzelnici Kirké a dokonce i navštíví podsvětí. Nakonec díky pomoci své patronky bohyně Athény po 10 letech bloudění šťastně dorazí domů, ale svůj dům nachází v obležení nápadníků jeho ženy Pénelopy, která mu i přes dlouhé odloučení zůstala věrná. Odysseus se jí dá poznat při zvláštní zkoušce, kterou si královna vymyslí aby odradila dotěrné muže. Pouze on jediný totiž dokáže napnout svůj starý luk. Spolu se svým synem Télemachem, jenž ho již dlouho hledal (na své cestě navštívil i krále Meneláa, manžela krásné Heleny) nápadníky pozabíjí a ujímá se vlády. Epos je rozdělen do 24 zpěvů; děj není seřazen chronologicky, většinu svého putování popisuje Odysseus zpětně při různých vyprávěních svým hostitelům. (Založil/a: Elrond)

(více)  

Štítky

více  
 Homér Homér
*850 př nl

Další díla
Zobrazit další díla autora  

KomentářeNové komentáře můžete vkládat po přihlášení | Nemáte zde účet? - Rychlá registrace

Angie91
100% 100% 100% 100% 100%
  4. 7. 2014, 11:49
Krásný klasický antický příběh. Zpočátku jsem sice měla problém si všechny souvislosti spojit dohromady, především pro nezapamatovatelnost všech antických příběhů (Elektra, Antigona, aj.) a bohů, ale to bylo ihned upozaděno dějem. Ovšem pro netrpělivé a verše-nesnášející vřele doporučuji půjčit si Homéra z dětské knihovny. Děj je stejný, pouze je vynechán nepřirozený slovosled a krkolomné verše.
Santini05
100% 100% 100% 100% 100%
  5. 11. 2016, 0:36
Naprostý skvost světové literatury, nejen té antické. Již od základní školy mě uchvacovala antická kultura, překrásná architektura a příběhy plné mocných bohů na Olympu a polobohů na zemi. Odyssea byla mou první knihou z antické knihovny. I když jsem si tehdy na začátku střední školy, v 15 či 16 letech, nevybral zrovna snadnou knihu, tak mě uchvátila jako žádná před ní. Pokud narazíte na nějaké starší vydání a knihu si zamilujete, musíte si ji zamilovat rovnou dvakrát. Jednak pro klasický antický děj v čele s chrabrým rekem, jež je neustále zkoušen osudem a nakonec vše přečká, zlo ztrestá a vše se k lepšímu obrátí. Zadruhé pro překrásný jazyk, jakým je příběh prezentován, nad ním musí plesat srdce každého milovníka a obdivovatele krásy českého jazyka. Zkrátka umění autora a překladatelská genitalia Otmara Vaňorého se zde projevili v plné kráse.