Originální název: The Dharma Bums

ISBN: 978-80-257-0061-7

Argo (2008) 978-80-257-0061-7 248
Maťa (2002) 80-7287-033-5 298
Winston Smith (1992) 80-900912-1-0 296

V polovině 50. let podnikl Kerouac s básníkem Garym Snyderem výstup na kalifornskou horu Matthernorn. Krom setkání s přírodou, jež ho později inspirovalo k pobytu na hoře Desolation Peak, o kterém píše v Andělech zoufalství, se tato cesta stala i setkáním s buddhismem, jež mu Snyder zprostředkoval. Protikladem této "duchovní roviny" je líčení divokého městského života. V němž se objevuje další z Kerouacových přátel, Alen Ginsberg, a na veřejném vystoupení čte svoje Kvílení. (Založil/a: Mirko King)

ForFreedom
  19. 9. 2010, 12:22
Kerouac, to je pro mě kapitolala sama o sobě, autor jehož myšlenky dosáhly v mém životě velkého významu, autor, který mě vzal někam - snad o trochu jinam, možná dál, ukázal mi jiné možnosti, cíle...
Dharmoví tuláci jsou slabším pokračováním Na cestě, nejsou tak záživní, někdy trochu rozvláční, neustálé duchovní monology či dialogy po čase nudí, občas je problém je nějak pojmout... ovšem je to pořád Kerouac na cestě, na své cestě vstříc svobodě, volnosti, nezávazným láskám, na cestě vstřív alkoholu, nevšednímu životu... A kniha s otazníkem, protože tak harmonický život snad ani na Kerouacově rodném americkém lánu existovat nemůže...
horkosladka.symfonie
  3. 3. 2016, 13:31
Tohle je kniha mého mládí. Kniha, která mě nejvíc ovlivnila, dovedla mě k buddhismu a celkově mě inspirovala k přehodnocení svých hodnot. Láska k přírodě, tuláctví, svobodě, filosofování a přátelství. Prostě krása.
RockWagram
  25. 7. 2014, 17:53
Já moc nechápu slávu románu ''Na cestě'', protože podle mě Kerouac napsal mnohem lepší knihy. Na cestě byla prostě první. Dharmoví tuláci patří pořád do těch jeho mladých zmatených let. Já mám radši ty jeho starší zmatená léta, ale i ta kto byl zážitek.
MatesS
  9. 11. 2012, 12:33
Marnost rozhodnýho i nerozhodnýho bohéma v asketický kouli globusu zanešenýho štěstím i neštěstím...
Ann-K.
  8. 4. 2016, 11:22
Tato kniha ve mně rozpoutala naprostou vnitřní revoluci. Dharmoví tuláci mi promluvili přímo do duše... Kniha o hledání pravdy a nalezení sám sebe. Nejdříve jsem od Kerouacka četla román Na cestě (který jsem nedokázala dočíst). Obě dvě knihy jsou nesporně inspirativní, ale ke mně si našli cestu právě Dharmoví tuláci. Možná to souvisí s tím, že je tam hodně pasáží o zen-budhismu, čínských básnících a Japonsku. Hlavní postavy mi byly také mnohem sympatičtější než Sal a Dean. Možná jejich životním stylem a přemýšlením. No a Japhyho domek (chatka)...taky si takový asi pořídím :)
veronikamerika
  9. 7. 2013, 13:07
Byla to prvni knizka od Kerouaca , kterou jsem precetla. Bylo mi tak dvacet a svet popsany v knize mi byl vzdaleny...ale ja cetla a pak vzala dalci knihu od stejneho autora.Urcite se k ni a Kerouacovi vratim.
DeanZ
  27. 11. 2015, 2:33
Fantastický úvod po výstup na horu, to je zážitok, ktorý dvíha zo stoličky. Ja si ešte raz na nej pochutnám a poriadne budem vnímať zvyšnú časť.
Magor
  9. 7. 2013, 13:00
Tohle je pátá Kerouacova kniha kterou jsem přečetl a donutila mě, abych sem napsal komentář, protože v životě jsem neměl takový nutkání změnit celej svůj život jako po přečtení těchto 250 stránek. Osoba Garyho Snydera tak, jak je popsána v knize je neuvěřitelně inspirativní, chrlí ze sebe nádherné myšlenky v každé větě. A ty popisy přírody, v jiných knihách mi to obvykle vadí, ale tady jsem se z toho tetelil blahem, z každé věty jsem měl nutkání sbalit batoh a vyrazit na cestu. Vrcholem celé knihy je dle mého názoru výstup na horu s Garym a vyšinutým básníkem Johnem Montgomerym. Kdo by věřil, že výstup na horu může být popsán zábavně i pro někoho, kdo takový výstup sám několikrát absolvoval (mě). Nelze než doporučit
Mr. Sova
  5. 9. 2010, 19:03
Hlavní hrdina žije ideální život.. Přesně tak by se dnes žít mělo.. Říkám žít.. Žádné zaměstnání, které člověku přinese jen strasti a peníze, které nás stejně omezují. Určitě by si každý přál uniknout tomu všemu, odebrat se do lesů, aby žil v souladu s přírodou a sebou samým.. Knížku jsem hltala od začátku do konce.. Ray má úžasnou filozofii. Kerouac opět nezklamal.
fixaman
  12. 8. 2010, 13:22
Dharmoví tuláci byli knihou, která mě naprosto pohltila, ovlivnila a při jejím čtení jako by mě přenesla do jiného světa, ze kterého jsem nechtěl zpět, kam jsem chtěl patřit a jaký jsem chtěl žít víc než život svůj.. Tohle už jsem s žádnou jinou knihou nikdy nezažil.. Fantastické dílo.. A krásné vzpomínky na 18. rok života ;-)