Osamělý poutník

Argo - 2004
ISBN: 80-7203-546-0

Argo (2004) 80-7203-546-0 184
Votobia (1993) 80-85619-68-7 203

Povídkový soubor Osamělý poutník je jakýmsi koncentrovaným výtažkem z Jacka Kerouaca. Svůj život na cestě po Spojených státech, Mexiku, Maroku i po Evropě zaznamenává v kratších a sevřenějších, "ukázněnějších" příbězích. Najdeme v nich zážitky z mexické koridy, sledované pod vlivem opia, ze samoty v zasněžených horách, z Paříže, kde je tak snadné se zamilovat, z nočního New Yorku i sluncem rozpáleného Tangeru. (Založil/a: Mirko King)

ForFreedom
  5. 6. 2011, 21:27
Poněkud méně zdařilejší, tuctovější povídková próza s tradičně nekonečně rozsáhlým textem popisů, spontánností, extrémních výbuchů slov v melancholicko-zamilovaném pohledu věčně Osamělého Poutníka Kerouaka na svět, na život, na společnost... Pokud novele On the road chyběly jeho skutečné pocity, pak tady to je lehce rozstříhaná On the road s Pravým Kerouakem, s jeho pravým já, On the road ve které se našel, lepší verze Osamělé On the road...
annihilation
  4. 5. 2012, 9:41
Osamělý poutník je kniha povídek, respektive příběhů, které Jack Kerouac zažil a podává je svou typickou formou. Upřímně, nevím, jestli knihu doporučit nebo ne – nejsem si totiž jistá, jestli se mi přímo líbila. Občas, když čtu Kerouaca, absolutně mě znudí a znechutí svým přístupem k životu a mám sto chutí knihu zahodit někam hodně daleko. Ale vzápětí napíše něco tak krásného, že si mě svou poetičností znovu získá. A právě asi celá tahle labilita a zmatek, který tvoří jeho nekonečná souvětí, mě nutí číst další a další řádky.

"Na ulici je zase vše dokonalé, svět je stále prostoupen růžemi štěstí, ale nikdo z nás to neví. Štěstí spočívá v tom, když si uvědomíme, že všechno je to velký podivný sen."
JarKun
  20. 7. 2014, 15:43
Ke Kerouacovi jsem se vrátil po velmi dlouhé době. Jako student jsem hltal jak knihu Na cestě, tak i Dharmoví tuláci, kterou jsem četl jako první. Stejně tak mě dostala Mag. Osamělý poutník je jednoznačně nejslabší. Kdo ví, jestli vůbec byla určena pro veřejnost. Spíš mi to připadá jak narychlo psaný deník, někde s tužkou na nádraží, než naskočí na další vlak. V rychlosti shrne, co měl ke snídani a obědu, kde co viděl v okolí, kdo prochází kolem a vzhůru zase na další štreku. Můžu se snažit sebevíc, ale bavit mě to nemůže ... O to víc mě potěšily dvě z povídek - Sám na vrcholu hory a Americký tulák na ústupu. Tady jsem se zase našel a moc mě to bavilo.
tricky
  21. 3. 2012, 20:37
To ForFreedom - Nedokážu to napsat přesněji, než ty.
Už si přesně nepamatuju, ale bylo to nějak: Můžu být v tomhle světě až po uši, ale ani kousíček z něj nechci!
Tohle je Kerouac!