Mag & Satori v Paříži

Originální název: Satori in Paris

Argo - 2004
ISBN: 80-7203-545-2

Argo (2004) 80-7203-545-2 170

Nový projekt nakladatelství Argo přináší reprezentativní výbor z díla Jacka Kerouaca. Volnou řadu jeho próz zahajuje svazek spojující dnes již klasické překlady dvou kratších textů.
Mag vyšel v přetlumočení Olgy Špilarové poprvé v roce 1984. Překladatelka se tehdy ujala nesnadného úkolu: převést do češtiny specifický záznam černošského dialektu, kterým navíc promlouvá desetiletý chlapec. Mag je v Kerouacově díle svým způsobem výjimečný text, jak jazykovou stylizací, tak faktem, že vypravěčem příběhu není zřetelně identifikované autorovo alter ego jako ve většině jeho nejznámějších knih. Na druhou stranu do kontextu díla velmi dobře zapadá, díky citlivosti a dychtivosti, s jakou dětský vypravěč vnímá a vstřebává svět a zážitky, které nabízí. Překladatelka jazyk příběhu přetlumočila citlivě, působivě i nadčasově: její překlad vychází již potřetí, s minimem úprav.
Satori v Paríži je oproti Magovi vyhroceným příkladem Kerouacovy snahy odvrhnout všechny stylizace a eliminovat hranice mezi životem a literaturou. Text je záznamem skutečné Kerouacovy cesty do Evropy, do Paříže a Bretaně, kde pátral po historii svých dávných předků. Vypravěčům obou textů je společná vnímavost ke všem událostem cesty, snaha ve všech nalézt krásu a hlubší smysl - dokonce osvícení, ono nesdělitelné satori zenbuddhistické filosofie, které může posvětit libovolný okamžik. Satori v Paříži poprvé vyšlo časopisecky už v roce 1967 v překladu Jana Válka, prvního překladatele Jacka Kerouaca do češtiny.
Na průkopnické počiny Olgy Špilarové a Jana Válka navazuje argovský projekt, který zachycuje různé polohy Kerouacova díla a vytváří relativně ucelený portrét tohoto pozoruhodného autora, vyznavače svobodného žití i psaní, nadšeného pozorovatele a kronikáře zázračných a intenzivních zážitků nalézaných v zdánlivě každodenní skutečnosti i na cestách-únicích ze všednosti. (Založil/a: Mirko King)

Dadzi
  4. 9. 2011, 18:58
Ačkoliv má tato kniha poměrně nízké hodnocení, mě velice zaujala! Od Jacka jsem toho přečetl většinu a stejně jako zbytek, mě zaujala i tato kniha...

Mag
Velice poutavý příběh, ve kterém jsem snad v každém obraze viděl Jacka samotného. Jak v jeho bratrovi Slimovi, tak v malém Magovi, který je tím čistým lidským ideálem, po kterém Jack tak touží. Slim je otlučený životem, pobuda a tulák, který se ale z života umí radovat a miluje ho! Obě postavy zároveň vytváří zajímavý kontrast v pohledu na skutečnost...

Satori v Paříži
Dobrá novela, přibližující pár Jackových dní v Paříži a Bretani. V podstatě se člověk nedoví nic převratného... holky, koňak a tak dále. Satori však nedokáže Jack vůbec popsat a zůstává na hraně jistého nepopsatelného zahádného existenčního stavu, což knize dává silný motiv a tak čtenář pátrá a patrá... jde už jenom o to, jestli najde! Ja našel... a proto nemůžu vůbec souhlasit s hodnocením ostatních!
domingo
  6. 3. 2010, 14:46
Hodnoceno Satori v Paříži.
Je obrovská škoda, že Kerouac svůj potenciál geniálního básníka nikdy nevyužil naplno; Satori v Paříži, nezajímavá cestopisná novelka, to rozhodně nevytrhne. Obstojí jako historicky věrný obraz tehdejší beatnické komunity, ale jako prozaické dílo už moc ne. (3/5)