4 1909

Odeon (2011) 978-80-207-1363-6 262
Alpress (2005) 80-7362-046-4 210
Ivo Železný (1992) 80-7116-069-5 210 Stories by Oscar Wilde
Státní nakladatelství krásné literatury a umění (1958) 307

Klasický psychologický román, fantastický příběh aristokrata, jemuž kouzelná moc umění propůjčila věčnou krásu a mládí. Dorian Gray zůstává stále dvacetiletý, jeho podoba na plátně stárne a ohyzdní podle toho, kolik dívčích srdcí zlomil a kolik mladíků uvedl do zkázy. (Založil/a: MrVogler)

Introvert
  15. 2. 2014, 18:28
Už jen ten nápad s měnícím se obrazem! Tato kniha je, mám ten dojem, hodně výmluvným svědectvím Wildeovy složité duše. Hodně je v ní řečeno, ale ještě více skryto...
Anael
  31. 8. 2012, 20:47
Jedna z mých nejoblíbenějších knih, na které nedám dopustit. Mám ráda Wildeův styl psaní. Příběh s portrétem, který se mění namísto člověka a odráží jeho duši, je prostě dokonalý.
Kůstka
  18. 3. 2013, 16:26
Sice opravdu dobře vymyšlený příběh a zajímavé téma, ale způsobem, kterým je to napsáno, tak ten se mi moc nezamlouval. Uprostřed knihy byla jedna kapitola s 20 stranami, která byla vážně šílená a úplně zbytečná, popisování toho, co všechno sbíral, aby se zabavil.. Brr, musela jsem to přeskočit. Některé věty lorda Henryho byly skvělé a pravdivé, prostě ze života, ale i tak jsem se těšila, až budu mít dočteno.
Tiwala
  2. 10. 2012, 21:57
Někdo je knihou přímo nadšen, já nikoliv. Přišlo mi to nudné, zdlouhavé a stálo mě to hodně přemáhání knihu dočíst. Možná proto, že jsem ji četla, když mi bylo asi 13. Nevím jaký by byl rozdíl teď
barbiegrrrl
  3. 1. 2014, 16:38
Poprvé jsem Obraz Doriana Graye četla na střední a už tenkrát se mi moc líbil. Druhé přečtení mě jen utvrdilo v přesvědčení, že je to úžasné dílo. Lord Henry je výborná postava a vůbec se nedivím, že dokázal tak působit na ostatní lidi, tím spíše na sebestředného a poměrně hloupého Doriana. Tohle dílo obsahuje tolik zajímavých myšlenek, že je čtenář každou chvíli nucen něco z těch trefně pronesených pravd si zapsat. Přesto musím souhlasit s Kůstkou, že jedenáctou kapitolou se člověk musí tak trochu prokousávat, zvláště díky neustálému přesouvání do vysvětlivek. I tak je to výborná kniha!

"Knihy, kterým svět říká nemorální, to jsou knihy, jež světu předvádějí jeho vlastní hanebnost."
Peetuliska
  25. 2. 2014, 19:55
Nejvíc se mi asi líbil krásný cynik Lord Henry a rozhovory s Doryanem. Společně se zabývají rozhovory na téma vášeň, morálka... Zda nechat uzdu své vášni nebo zachovat rozum. Mladý Dorian ve vášni řekne, že by chtěl, aby obraz stárl a on byl stále mladý, to se stane a na obrazu se odhaluje Dorianovo nitro.
Blondi
  9. 1. 2013, 15:37
Tak tímhle to všechno začalo...po přečtení knížky jsem naprosto propadla Wildeovu stylu psaní a mám doma snad všechny jeho knihy. Dokonalé, propracované a ojedinělé dílo, ke kterému se vrátím minimálně ještě 100x.=) Vždy tam najdu nějakou novou myšlenku, která mě absolutně uchvátí....doporučuji přečíst. I přes to, že je to spíše depresivní čtení, se díky Oscarovu nadhledu a humoru i pobavíte - většinou na úkor žen=)
Prcek1992
  17. 6. 2012, 19:13
"Ale i ten nejstatečnější mezi námi má sám ze sebe strach."

Kdo někdy nezatoužil žít a nestárnout? Dorianu Grayovi se to splnilo, byť za cenu zatracení. Úžasně nereálný příběh, ke kterému se vždy ráda vrátím. Ačkoli je pravdou, že na první přečtení mne kdovíjak neuchvátil. Inu, člověk občas potřebuje čas, aby některá díla vstřebal a našel v nich zalíbení.
Lecter
  21. 4. 2015, 13:58
Příběh se mi líbil,zajímavá myšlenka,to netřeba opakovat,dlouze komentovat.Nejvíc zajímavý pro mne od prvních stránek zůstává samozřejmě Henry,přemýšlím kdo je.Kdo doopravdy je.
rt12
  19. 10. 2014, 13:07
Při momentálním stěhování mi padla tato knížka po letech do rukou a nemohla jsem jinak, než se opět pokochat tímhle nejpovedenějším dílem Oscara Wilda. Skvělá kniha o rozpolcenosti člověka. Nápad s odrazem skutečného stavu mysli v obraze je vskutku originální. Všem doporučuji.
achilles
  5. 4. 2014, 16:38
Velice dobře čtivá psychologie člověka. Zároveň skvělé bonmoty lorda Henryho, který mě přirostl k srdci. Opravdu nádherné čtení.
VerenaLord
  7. 2. 2013, 1:55
Úchvatný příběh, krásná psychologie příběhu i postav. Drsný a přesto neskutečně podmanivý příběh o touze věčného mládí a krásy.
teola
  13. 1. 2012, 17:41
Zvláštní kniha. Nejdřív jsem si nebyla jistá, zda se mi vůbec líbí, ale začínám ji mít ráda, opravdu ráda. Tolik zajímavých myšlenek, aktuálnost a výstižnost co se týče lidské povahy, to jen tak někde nenajdete. Dokážu však pochopit i ty, které toto dílo nezaujalo. Ona je to knížka opravdu podivná. Záleží jen na vás, jestli si ji pustíte k tělu.
LeaLea
  3. 5. 2014, 15:20
Vyhýbala jsem se filmovým zpracováním, esejím, úvahám na téma Doriana Graye, jen abych si nezkazila prvotní dojmy z Wildeova díla. A zklamaná nejsem. Začátky byly složitější, musela jsem se z donucení začíst. Ale pak se všechno rozjelo jako šílená pouťová atrakce a vyplivlo mě až na poslední stránce. Skutečně postavička k pohledání, ten lord Henry. Jak málo stačí k svedení naivního mladíka z cesty. S tou příšernou kapitolou s nekonečným popisem Dorianových sbírek ale souhlasím. Neskutečné, až jsem se musela smát! Tak nebo tak, já se ke knize budu muset ještě několikrát vrátit. Ten úvod byl skoro smrtící.
Abigor
  17. 1. 2013, 17:06
Zajímavá to věc. Začátek mě nudil, romantické popisy mně odrazovaly, ovšem čím dál jsem četl, tím víc se rozvíjel příběh a vyřčené myšlenky mě pobuřovaly čím dál, tím víc. Lord Henry je cynik (v tomto případě nikoliv nadsázka, ale diagnóza), Dorian byl blbeček, později hnusák, Basil byl slabý snílek. Zajímavá cháska. Příběh má spád, to je fajn. Popis tehdejší šlechty mě dokonale zhnusil, ten obraz lenosti, znuděnosti a bezstarostnosti mě bude pronásledovat ještě dlouho. Můj názor je, že by tuhle knihu neměl číst nikdo, kdo je snadno ovlivnitelnej, páč by ho mohl lord Henry zkazit stejně, jako Doriana Graye a to by přece nikdo z nás nechtěl, že? Všichni ostatní se mohou těšit na dobrý příběh, celkem příjemný sloh a dnes už téměř klasický konec.
marta-b
  31. 3. 2010, 1:01
Mně se knížka taky líbila a číst ji nebylo zklamáním, spíš naopak. Byla to první věc od Wildea, co jsem četla a zaujalo mě to. To se ale až tak moc nedá říst o Zločinu lorda Artura Savila ...
PeťkaW.
  3. 7. 2011, 12:07
Jedno z nejlepších děl, jaké jsem kdy četla. Wildeův styl psaní je úžasně čtivý, poutavý a obrazotvorný. Jeho vyprávěcí umění jen těžko někdo překoná. V díle se nezapřou jeho názory, osobnost a pohled na svět. Skvěle vykreslené postavy, propracované prostředí a neobyčejně originální zápletka z knihy tvoří něco neskutečného. Přečetla jsem jí jedním dechem.
Archangel_P
  25. 5. 2015, 19:22
Až na jednu kapitolu, která pro mě byla víceméně nezáživná, neboť vyprávěla asi na dvaceti stranách stroze o všech devadesáti sběratelských vášních Doriana, mě čtení bavilo. Poučných a občas i hlubokomyslných citátů bylo na každé stránce asi pět, takže jsem každý četl třikrát, abych ho správně pochopil a něco si z něho vzal.
Konec byl tak předvídatelný, až se stal nepředvídatelným. Každopádně toho, že jsem knihu přečetl rozhodně nelituji, ale znovu bych se do ní už nepouštěl, za mě 75 %.
S.monika
  7. 2. 2014, 0:03
Moje naprostá srdcovka!! Knihu čtu několikrát do roka, myslím, že není knihy, kterou bych měla raději .. a upřímně, kdo nezná příběh pana Graye, krásný příběh, který odkrývá lidskou povahu a duši.
Lucy Sisk
  20. 6. 2012, 15:07
Wilde předvádí dokonalý obraz lidské marnivosti, které se nikdy nemůže setkat s dobrým koncem. Líbí se mi jemné líčení postav a psychologického vývoje u Doriana. Je vidět, že mladí lidé se dají docela dobře ovlivnit a Dorian se nechal ovlivnit od lorda Henryho a také od Basila.
Ivet
  30. 3. 2010, 20:41
Na doporučení jsem si knížku přečetla a nelitovala jsem. Později jsem neodolala nutkání si ji pořídit. Mám vydání od Alpressu a žádné nedostatky nepozoruji.
Ajka13
  7. 11. 2012, 20:30
Kniha předčila má očekávání, až na trošku zdlouhavější popisy a úvahy (kterých zase tolik není) se kniha skvěle četla a příběh samotný je prostě úžasný. Přeměna naivního mladíčka ve zhýralého týpka je až děsivá. Trošku negativně překvapivý byl strohý konec, jako by jej autor psal trochu ve spěchu. Ale z poslední kapitoly jsem měla husinu, zvlášť když jsem si vzpomněla na filmové zpracování.
annihilation
  30. 3. 2012, 11:22
Poutavý příběh krásného Doriana Graye, který zůstává mladým, kvůli vyslovené prosbě, že by dal duši za to, aby místo něj stárl jeho portrét, jistě okouzlí další a další generace. Vykreslená povaha postav, poutavý a nápaditý styl psaní a hlavně nesmírně chytré myšlenky vás vtáhnou do příběhu a nechají vás unášet Dorianovo proměnou a všemi těmi špatnými činy, které se promítnou jen v jeho obraze. Hnus lidské povahy, manipulace, sobectví, ale i spousta krásy, hloubky myšlenek a pokus o napravení.

„Za vším, co je na světě neobyčejné, vězí něco tragického.“
cmuchal
  19. 4. 2015, 9:39
Po dočtení Obrazu Doriana Graye musím konstatovat, že je tato kniha nesmírně přeceňována a nadhodnocována, zklamala mne! Uznávám invenci autora a celkem jednoduchý jazyk. Jak zmínila již uživatelka Kůstka, vadila mi též kapitola, ve které sděloval svůj zájem orůzmé věci, co nosili králové a princové tací a tací → proč to tam proboha musel psát? Nejvíce se mi líbil začátek knihy z pohledu malíře, kterého bych si zamiloval, kdyby se nenechal zaslepit krásou Doriana, nedělal ze sebe díky němu blbce a nedělal, co mu na očích vidí! Henryho "moudra" jsem bral ironicky, jinak to ani nejde!
Po zdárném přečtení první poloviny mi přišel zbytek divným způsobem uspěchaný, zmatený, nelíbivý. Jako kdyby knihu Oscar chtěl rychle dopsat.
Claire27
  11. 6. 2016, 0:17
To je tak skvělá knížka. Není divu. Wilde je neuvěřitelná osobnost a všechny jeho díla mají své kouzlo a v případě Obrazu Doriana Graye určitý nádech tajemna. Jedná se o originální dílo, které by každý milovník Wildea měl mít ve své knihovně.
Ghoulman
  19. 4. 2016, 15:44
Mám takové podezření, že se z části jedná o umělcův autoportrét. Bazil i Henry jako dvě tváře Oscara Wilda. Tvůrce neskutečně rozporuplného, který dokázal svým cynismem a dekadencí šokovat celou tehdejší Anglii, ale který vytvořil tak křehká a nádherná díla jako pohádku o slavíkovi, či Šťastného prince. Jeho jemnost a talent symbolizuje útlocitný génius Bazil, jeho "zkaženost" pak záporná postava Henryho. Co se týče myšlenkové bohatosti knihy, tak už Augustín definoval lidskou podstatu nikoliv v boji dobra se zlem, nýbrž jako boj dvou "lásek". Souboj charitas (lásky) proti cupiditas (sebelásce). Wilde tento rozpor zvěčnil v krásném, smutném i moudrém příběhu, který člověka nutí se zamýšlet nad sobeckostí a sebeobětováním.
Fešná Bleška
  6. 9. 2014, 9:07
Tak s tímhle se Wilde opravdu vytáhl. Nevím co jiného na to říct. Tahle kniha je excelentní psychologická analýza prakticky všech okouzlujících lidí. V našem případě je ten okouzlující člověk právě Dorian Gray, člověk vlastnící podobiznu svého vlastního svědomí, která ho dožene k šílenství, vraždě a následně i sebevraždě. Wildeovu stylu psaní nelze nic vytknout, není ani zbytečně zdlouhavý, ani příliš stručný a hrubý. Takže smekám a považuji tuto knihu za nutnost, kterou by měl přečíst snad každý
Hledající
  2. 7. 2011, 13:20
Ještě z období dospívání si pamatuji výjev vystrašeného Doriana Graye před svým vlastním děsivým obrazem ( tuším že v souboru "Cantervillské strašidlo a jiné prózy"), ale vlastní příběh jsem tehdy nečetl. Až nyní asi po 20 letech jsem na knihu "Obraz Doriana Graye" znovu narazil, a protože jsem trochu tušil oč tam jde a to téma mě stále přitahovalo, tak jsem si ji koupil. A nezklamala mě..hlavní postavy jsou charakterově velice dobře vykreslené, jejich chování a vlivy na sebe navzájem i okolí jsou uvěřitelné(nechci moc prozrazovat děj..), dokonce i v cynismu jedné z postav se dá najít něco opravdového i když smutného z dnešní doby. Ve střední části jsou určité pasáže, které mohou být "nudnější", ale v poslední cca 1/3 se opět vše dostává do spádu, a když si čtenář zvykne na způsob psaní poplatný literatuře té doby a vyjadřování vlastní osobě autora, kniha je opravdu nevšedním zážitkem se závěrem kam až člověk je schopen dojít. Celkově krásné, ale děsivé a varující...
analphabet
  25. 3. 2014, 11:57
Zajímavá kniha, ale nevím jak jí ohodnotit. Složitý ale hezký jazyk, nudné pasáže bez děje, dokonale vystižena lidská morálka a hlavně skvělé originální téma a prostředí. Čtení pro mě bylo utrpení, ale někdy si to určitě přečtu znovu.
huttershofen
  22. 1. 2013, 17:11
Knížku jsem četl asi v osmnácti a natolik mne tehdy uchvátila, že vlastně může za to, že jsem začal skutečně číst. Takže k ní nemám asi úplně nestranný postoj a dávám plný počet.
Radka Pařízková
  29. 11. 2015, 19:57
Nádherná, jemná, okouzlující kniha, která si mě okamžitě získala. Upoutala mou pozornost tak, že přestal běžet čas. Je tak nádherně napsaná až mě to dojímá. Žádné zbytečnosti, žádné zbytečné zdlouhavé, nudné popisy. Jen podívejte, co vidím, všechno vám to ukážu a plus i smítko navíc. O přesladká dekadence, ty víš, jak tě miluju. Oscara Wilda vidím jak hlavně v lordovi Henrym tak v Dorianovi Grayovi a i v Basilovi. Do každé postavy dal kousek sebe a svého temna. A proto není divu, že tato kniha je tak dokonalá.
Samael
  28. 3. 2015, 16:23
Začátek knihy byl tak nudný,že jsem jí odložil a přečetl si tři jiné než jsem se k ní vrátil.Jedna hvězda za příběh a druhá za závěr knížky.
Karliiina
  22. 9. 2014, 17:46
Zajímavá a mysteriózní kniha. První kniha, která mne tak zaujala, že jsem nemohla věřit, že je konec. Odraz duše člověka, který se tak změnil uvnitř, ale jeho tělesná schránka se neměnila vůbec.
Bred
  11. 10. 2012, 15:37
Už dlouho jsem si chtěl Odraz Doriana Graye přečíst, a byl jsem poněkud šokován. Je to odraz doby, znudění boháči mrhají prázdné životy, nicméně tak udávají tempo společnosti a chodu státu... Nic tak není nemožné, a přičiněním jednoho takového se z příjemného nezkaženého mladíka stává zrůda, zpodobněná na obraze, provádějící strašné činny ve skutečném světě.
Anett
  10. 7. 2012, 2:45
Jedna z mála knih, od které jsem se nedokázala odtrhnout. Bavila mě od začátku až do konce. Wilde skvěle popsal, jak se dá "mládí" v podobě Doriana ovlivnit pár pesimistickými výroky od lorda Henryho (i když nad jeho výroky jsem se občas pozastavovala i já a přemýšlela nad nimi)...
23.44
  26. 3. 2012, 20:57
Řada pasáží mě nebavila, bonmoty a laciné úvahy naskládané za sebou, navíc napsané zastaralým jazykem a slohem. Kritizuje morálku bohatých vrstev, kde je krása a potěšení jakéhokoliv druhu povýšeno nad cokoliv až formou kultu. Nicméně hlavní myšlenka je geniální a závěr díla je plné napětí a eskaluje až do posledního odstavce.
silvaren
  13. 12. 2011, 17:58
Knížka má úžasnou pointu, ale to je asi tak všechno. Hlavní hrdina je nesympatický a čtenář nemá možnost ztotožnit se s nikým jiným.
Topka
  14. 11. 2014, 20:22
Oscar mě nepřestane udivovat. Téma a samotný nápad je bez chyby. Mě osobně vadily cizí výrazy, které mě od příběhu odtrhávaly. Některé pasáže jsou nudné ale jsou v ní i chvíle, pro které bych po knížce sáhla podruhé.
eliza
  1. 1. 2014, 23:34
Výborný příběh, vytříbený styl Oscara Wilda, temná stránka člověka....jak by asi vypadal můj obraz??....Obraz Doriana Graye rozhodně patří k mým oblíbeným knihám.
Martin
  14. 9. 2013, 14:26
Velmi dobře napsaná kniha, která se nejen snadno čte, ale obsahuje i hlubší myšlenku, která se s blížícím koncem stále více odhaluje. Neoslnila mě ani tak postava samotného Doriana Graye, jako spíše osobnost jeho přítele Henryho - zarytého skeptika majícího velmi bohatý všeobecný přehled - který v knize mnohokrát prezentuje své názory. Známý konec Dorianova života stahuje tento román až na hranici fantasy příběhů.
Veveruna*
  7. 2. 2013, 18:59
Styl vyprávění, myšlenky lorda Henryho ovlivňující život chudáka nevinného Doriana, paráda. Možná jsem měla příliš velká očekávání, nicméně chybělo mi trochu víc napětí, které jsem v tomto tajuplném díle bohužel postrádala.
Elki
  22. 1. 2013, 16:53
Krásná kniha, dobře se četla. Neuvěřitelná proměna člověčí duše, pěkně pojatý závěr. Za co ubírám jsou naprosto zbytečné popisy kamenů a za ten skok mezi Dorianovou nevinností a jeho aktuální zkažeností, raději bych, kdyby to trochu navázalo, postupně. Lord Henry je mým oblíbencem, jeho pesimistický pohled na svět je sympatický :)
Makulenka
  23. 7. 2016, 14:14
Stale aktualni dilo a genialni bonmoty lorda Henryho! Snad co 2 stryn jsem si neco musela vypsat...Tak dlouho mi knizka unikala, ale jsem nadsena, ze jsem se k ni nakonec dostala. Ano, v puli je asi 20str., ktere pri dalsim cteni nejspise vynecham a konec byl prekvapive rychly a uspechany, presto se knizka zaradi k tem, ke kterym se urcite vratim!
Broza
  1. 2. 2014, 22:01
Tohle je prostě ono. Přivedla mě k němu povinná četba na základní škole a je to kniha, kterou mám přečtenou nejvíckrát. Téma nemá chybu, člověk, který se mění jen na obraze a přitom v reálném světě zůstává pořád "krásným"? Nepopsatelné.
Terůů
  7. 10. 2013, 8:51
Vůbec se mi nelíbí styl psaní, asi to není pro každého. Příliš zdlouhavé, chvílemi nudné... Pochopila jsem to tak, že nikdo svému svědomí neunikne a že jen trest nás vysvobodí.
D.-e.-e.-
  10. 11. 2012, 20:22
Příběh velmi dobrý, konec dechberoucí. Psáno ovšem jistou zvláštní, trochu těžkou formou. Díky ní a úvahám lorda Henryho, jsem si knihu musela číst nahlas, abych zabránila usínání.
Ruffy
  22. 1. 2012, 15:07
Velmi krásně napsaná kniha. Příběh je strhující a napínavý, což také potvrzuje fakt, že byl několikrát zfilmován. Film jsem viděla a absolutně nevystihl pravou podstatu této knihy. A konec je nejlepší asi na celé knize. Velmi se mi líbila a já zase mohu jen poděkovat Wildovi za toto neskutečně silné dílo.
Vojtik69
  8. 11. 2010, 12:13
První stránky mě naprosto nadchly. Pak mé nadšení dost opadlo a a knihu jsem dočetl jen v sebedonucení. Ale asi týden po dočtení, s odstupem času, se mi kniha začala zase líbit. Zvláštní...
twiGGy88
  26. 5. 2015, 11:20
Více než samotný obraz duše Doriana Graye mě vyděsil obraz tehdejší společnosti a už to samo o sobě mi čtení hodně otrávilo. Knihá má bezesporu nápad a má co sdělit. Jako celek mě však nijak neuchvátila. Má hodně slabých a nudných míst, kde se děj vysloveně vleče. Naprostým neštěstím je pak kapitola popisující Dorianovy sběratelské vášně. Pro někoho strhující, pro mě jednoznačné zklamaní, není to můj šálek čaje.
Tamaruška
  6. 2. 2015, 20:50
"To, že jsme potlačili přirozenost divochů, má svou tragickou dohru v našem vlastním sebezapírání, které maří naše životy. Jsme trestáni za svá odříkání. Každý pud, který se v sobě snažíme udusit, zůstává vězet v našem vědomí a otravuje nás. A tělo stejně jednou zhřeší a vypořádá se s tím hříchem, neboť čin je druh očištění. Potom nezbude nic než vzpomínka na rozkoš nebo přepych lítosti. Jediný způsob, jak se zbavit pokušení, je vzdát se mu. Odolejte mu a vaše duše onemocní dychtěním po tom, co si sama zakázala, toužením po tom, co prohlásily za obludné a nezákonné její obludné zákony..." Monology lorda Henryho Wottona si musí zamilovat zkrátka každý. A příběh o mladičkém a naivním Dorianovi, který se zamiluje do svého obrazu, je nesmrtelný.
Když jsem knihu přečetla prvně, nadšeně jsem říkala kamarádce, jaká je škoda, že je tam psané, že je Dorian modrooký blonďák, že já bych si ho představovala jako Bena Barnese. A ejhle! Oni to zfilmovali s Benem v hlavní roli! Radovala jsem se jak malá... a Colin Firth coby lord Henry se tam hodil naprosto dokonale! (i když kromě tohoto skvělého hereckého obsazení se bohužel film až tak knize nepodobal...)

1 2 3