Musíme si promluvit o Kevinovi

Musíme si promluvit o Kevinovi Originální název: We Need to Talk About Kevin

Ikar - 2007
ISBN: 978-80-249-0980-6

Ikar (2007) 978-80-249-0980-6 496

Román Musíme si promluvit o Kevinovi je koncipovaný jako série brutálně upřímných dopisů, které hlavní hrdinka Eva píše svému odcizenému manželu Franklinovi. Snaží se v nich najít odpověď na otázku, proč jejich syn tři dny před svými šestnáctými narozeninami zastřelil sedm spolužáků a učitelku. Eva se v dopisech nevyhnutelně vrací do Kevinovy a tím i své minulosti a zabývá se složitými rodinnými a rodičovskými vztahy. Když se úspěšná podnikatelka Eva provdala za mnohem konvenčnějšího Franklina, nebyla si vůbec jistá, zda chce mít dítě, a Kevin, jako by to tušil. Odmalička se k ní choval otevřeně nepřátelsky. Působil dojmem dítěte, které je necitlivé k ostatním a čas od času vysloveně zlovolné. Otec synovy nedostatky umíněně přehlížel a jeho problematické chování nepřímo kladl za vinu Evě. Příchod mladší sestry Celie, která byla v mnoha ohledech Kevinovým opakem, situaci vůbec nevylepšil, a příběh s děsivou nevyhnutelností směřoval ke dni masakru. Mistrně napsaný hororový příběh zasadí čtenáři v závěru ještě jednu nečekanou ránu

-------------------------------------------------------------------------------- (Založil/a: Elki)

#beletrie  #drama
Lionel Shriver Lionel Shriver
*18.05.1957

Fabienne
  31. 5. 2012, 16:34
Loudala jsem se za tebou. "Hele, co znamená to stěhování na předměstí? Kdy tě to napadlo?"
"Když - cituju - tenhle hajzlík začal chodit. Výtah je vražedná past."
"Výtah můžeme oddělit!"
"Potřebuje dvůr." Pokrytecky jsi hodil mokrou plenku koše. "Kde může trénovat baseball, napustit si bazének."
Najednou jsem zjistila úděsný fakt, že mluvíme o tvém dětství - idealizaci tvého dětství - ze kterého se může vyklubat, stejně jako z tvých fantazijních Spojených států, nebezpečná zbraň. Neexistuje beznadějnější bitva, než zápas s ideálem.
"Ale byla bys ráda, kdyby ho potrestali?" naléhal tvůj otec. Všimni si, že to neznělo rozhněvaně, neměl na to energii.
Bohužel jsem se nezasmála. Vyrazila jsem pouze sklíčené HA! Ale stejně bylo nepatřičné.
"Omlouvám se," vysvětlila jsem,"ale přeju jim hodně štěstí. Potrestat Kevina se snažím už skoro šestnáct let. Nezáleželo mu na ničem, co jsem mu zabavila. Copak má asi trestní řád státu New York v zásobě pro mladistvé? Pošlou ho do jeho pokoje? To jsem zkoušela. Nic moc ho nebavilo ani v jeho pokoji ani mimo něj; tak v čem byl rozdíl?
A těžko ho donutí, aby se styděl. Zahanbit můžete člověka, který má svědomí. Potrestat můžete lidi, kteří mají naděje, jež lze zhatit, nebo mají vztahy, co lze zpřetrhat, kterým záleží na tom, co si o nich myslíte. Skutečně můžete potrestat jedině lidi, co
jsou aspoň trochu dobří."
----------------------------------------
Uf, tak jsem to konečně přečetla. Asi na třikrát, s různě dlouhými přestávkami. Celkový vývoj příběhu jsem předvídala a jsem ráda, že to mám za sebou. Nijak zvlášť mě to nebavilo (proto asi ty přestávky v četbě), což mi ale nebrání v tom, abych autorčin styl ohodnotila 4 *. Co mě zaujalo, byla otevřená kritika amerického způsobu života a Američanů jako takových.
P. S. O knize se píše jako o hororovém příběhu - ty by vysvětlovalo, proč mě to tak málo zaujalo. Horor je jediný literární žánr, který vůbec nečtu.
MolkoZuzka
  23. 7. 2014, 15:43
Jedna z knih po které se nemohu "nadechnout". Myšlenky se mi stále točí kolem této knihy. Neuvěřitelné ctvive napsané. Syrové a reálné. Pokud v této knize hledáte odpovědi, proč se dějí masové vrazdy na školách, tak ji nenajdete. Je to výpověď matky, jejíž syn spáchal něco, nad čím lidé diskutují a hledají odpovědi. Kde se stala ta chyba?
Ange014
  19. 2. 2013, 20:19
Příběh pozorujeme očima matky, proto jasnou odpověď na otázku, proč Kevin udělal to, co udělal, nedostaneme. Sama Eva se totiž nemůže rozhodnout, jestli to bylo tím, že ,,Kevina nikdy neměla moc ráda” nebo tím, že on se už prostě takový narodil. Dostaneme nenáviděníhodné charaktery (matka, otec i syn). A přesto jsem každého z nich v určitých bodech litovala, což je na téhle knize asi to nejcennější. Závěrečné odhalení se dá předvídat, což ovšem mé emoce nijak nezmírnilo. A poslední stránky (,,Je mi to líto …” ,,Miluji svého syna …”) jsou tím, co zařadilo knížku mezi ty úplně nejlepší, co jsem kdy četla.
Elki
  16. 12. 2010, 15:31
Jedna z nejlepších knih, které jsem kdy četla, škoda, že ostatní autorčiny knihy zatím nikdo nepřeložil :( její styl je jeden z mála těch, které vás vcucnou a nepustí. Dokážete pochopit chování i myšlení kterékoli z hlavních postav a musíte všechny milovat i nenávidět zároveň...filmového zpracování jsem se bála, ale kupodivu mě docela mile překvapilo (na knihu samozřejmě nemá :)
Jana Edita
  27. 4. 2016, 19:49
Kniha, na kterou nebude snadné zapomenout.
Kniha drsná a bolavá a bohužel - navzdory mnoha scénám přitaženým za vlasy - až příliš aktuální.
Neli.studentka
  25. 4. 2013, 10:43
Tato kniha mě doslova ochromila! Nebyla jsem schopná ji odložit a dlouhou dobu jsem nad ní přemýšlela. Je to... no, přečtěte si!
cikyt
  22. 9. 2014, 21:41
Kniha byla skvělá. Bavilo mě to, chytilo mě to a nechtělo pustit. To směřování ke konci a k tomu nevyhnutelnému mělo přesně to tempo, které mi sedělo. Popisy se mi líbily. Ale konec mě zklamal. Čtyři hvězdičky jen pro ten konec, který mi přišel, že ke Kevinovi prostě neseděl.
Emmilli
  22. 7. 2014, 12:22
Nebudu knihu hodnotit jako tu nejlepší kterou jsem kdy četla, ale rozhodně se mezi ně počítá. Zpočátku jsem se nemohla začíst, prakticky první třetina knihy mě nijak neuchvátila ale pak nastal zlom kdy jsem se nemohla od příběhu prakticky odtrhnout. Chápala jsem Evu, naopak odsuzovala Franklina za jeho chování a neskutečně litovala Celii. Jako matka jsem se naprosto vžila do příběhu a s hrůzou čekala jak to vlastně všechno dopadne. Závěr byl pro mě šok který jsem nečekala. Knížka mi ležela šest let v knihovně než jsem po na sáhla a jsem ráda že tomu tak je protože v mladším věku bych si ji asi tak neužila.
EvikZazik
  1. 10. 2016, 11:09
Úžasná kniha.. nejenom zajímavý styl a neuvěřitelná slovní zásoba autorky mě zaujala, ale také příběh samotný. Šokující s každou novou stránkou.
princezna89
  21. 5. 2012, 15:49
Kniha byla výborná, jen mi občas, zejména na začátku, vadilo detailní popisování autorky (např. okolí, nálady, pocity atd.)...naprosto doporučuji přečíst (film je "trochu" mimo)
Pucinka007
  31. 10. 2013, 22:38
Sháním tuto knihu, nevíte kde se dá ještě sehnat? Popřípadě pokud má někdo přečteno, koupím ;-) Knihu jsem již četla asi před 4 roky, byla skvělá, chtěla bych si ji přečíst znovu. Prosím napište na mail Pucinka007@seznam.cz
karolj
  19. 8. 2013, 19:40
Osobitá kniha, která nutí přemýšlet. Fascinující souhra všech nitek příběhu, které se pozvolna spojují a proplétají a nechávají čtenáře předvídat, tušit, dohadovat se. Přesto příběh vyústí očekávaně neočekávaně. Zajímalo by mě, kolik z názorů a myšlenek Evy jsou autorce vlastní, protože si nedovedu vysvětlit, proč je tak snadné se vžít do něčeho tak...vzdáleného.
divjak
  16. 2. 2013, 10:47
Knihu som si kúpila v levných knihách na dovolenku pri mori. Najprv som bola tiež znudená dlhými opismi a nedochádzali mi súvislosti, ale ako dej gradoval tak sa z knihy stala silná droga. Rozuzlenie bolo neuveriteľné. Autorka vie výborne navodiť emócie s jednotlivými postavami aj s jej chovaním - najprv jej spôsob odsudzujete a potom ju chápete najviac ako to ide. Brilantné. Sfilmovanie ako vždy trošku ublížilo, ale mohlo to byť aj horšie. Teraz mám knižku značne rozpadnutú morskou solou v knihovne :)
Liza1111
  24. 6. 2012, 14:06
Příšerný překlad... Och na každé druhé stránce, překladatelka si sama nepamatuje, která jména jsou mužská a která ženská a zapomíná přechylovat, některé výrazy překládá zavádějícím způsobem, některé obecně známé reálie evidentně vůbec nezná.

monana03
  27. 4. 2011, 14:10
Celou knihu jsem strašně prožívala, chápala a nechápala Evu, nenáviděla Kevina, obdivovala Franklina a litovala Celii... A závěr? Rána přímo mezi oči!!!!! Vynikající kniha.
Veru
  4. 1. 2011, 21:00
Jedna z mála knih, která ve mně vzbudila opravdu emoce! V záchvatech rozčílení, lítosti a já nevím čeho ještě jsem ji vůbec nemohla odložit! Skvělá knížka!