Originální název: Veletrh splněných přání

Mladá fronta - 1964

Mladá fronta (1964) 71

Páralova první novela, Veletrh splněných přání, vyšla poprvé v roce 1964 s podtitulem „Příběh pokleslé aktivity“ a stala se první částí „černé pentalogie“, nazvané také Pět způsobů ukájení, ve které se Páral inspiroval slavnou Balzacovou Lidskou komedií. Hlavním hrdinou příběhu je Milan Renč, který pracuje jako vedoucí chemické laboratoře. Je to příjemný mladý muž, inteligentní, dobrý pracovník. Jediné, co ho ale provokuje, je každodenní mechanická práce v laboratoři, nezajímá ho a nevěří v její smysl. Když spolu s autorem sledujeme krok za krokem jeho denní i týdenní cyklus, týkající se pracovního i soukromého života, uvědomíme si hrůzu toho, co naoko vypadá jako spořádaný úspěšný život. (Založil/a: idego)

Peetuliska
  28. 11. 2014, 10:22
Popis každodennosti a všechnosti dnů Milana Renče. Zde není na prvním místě příběh, který je v podstatě analýzou chození do práce, pojídáním sladkého a dialogy převážně se ženami, ale forma, jakou je to psané. Pro mě celkově to bylo nemastné neslané.
knihomotýl
  16. 10. 2014, 17:42
Páralova prvotina. Ze začátku mi byla forma nesympatická, později se to sice zlepšilo, ale stále to drhlo. Milan byl fajn postava, ale neustále přítomné zobrazování stereotypu mě po několika stránkách mírně rozčilovalo. Příběh jakž takž ušel, ale pochopila jsem, o co se jedná, až po třetím přečtením věty - některé se klidně táhly na celou stránku (perlou jsou strany 68-69 - to celé je jedna věta). Za největší klad této knihy považuji dialogy, které jsou humorné, cynické a úderné. Konkrétně rozhovory Milan-Flo se mi líbily nejvíce. A stojí za přečtení? Není to žádný šlágr, ale určitě to není od věci. Rozšiřování obzorů je dobrá věc, navíc můžete porovnat s Páralovy ostatními díly.