Tři novely

Tři novely

Naše vojsko - 1965

Naše vojsko (1965) 395

Obsahuje: Devět dní; Píď země; ... neb mrtvi jsouce hanby nedojdeme
Novely ve svazku zařazené spojuje válečná tematika. (Založil/a: monk26)

#novela

Děčínský
  2. 6. 2016, 20:41
Devět dní napsal autor slohem jako by popisoval události zachyceny ve filmu. Jako účastník Velké vlastenecké války však musel nutně události znát, přestože se dal do jejich líčení až 12 let po válce. Jedná se o období devíti dnů, které prožila jedna dělostřelecká brigáda RA v obklíčení. Nejedná se pochopitelně o odborný popis válečné operace, ale o její umělecké ztvárnění. Mám pocit, že tyto události byly filmově ztvárněny, ale tak stroze, že působili až trapně.
V novele Píď země je vypravěčem poručík velitel oddílu v bojích na řece Dněstru. Baklanov sám byl podobným velitelem. Je zajímavé, že velitelé svým vojákům tykali a vojáci zachovávali služební přístup (jinak je známo, že velitelé na frontě jsou až podlézaví k mužstvu aby je nikdo nezlikvidoval). Důstojníci se však, až na nepatrné výjimky, chovali k vojínům slušně.
Ve třetí uvedené novele se dostane dělostřelecký útvar, vinou několikeré změny plánu nepřítele, do těžké situace- musí zabránit průlomu. Autor mnohdy předkládá čtenáři děje kdy RA prohrává, tedy ne jen nějaké bombastické líčení úspěchů. Vítězství byla vykoupena velkými ztrátami. Vypadá to většinou věrohodně!