Ostrovy, majáky a mosty aneb Podivuhodná dobrodružství suchozemce v Baltském moři

Primus - 2002
ISBN: 80-86207-40-4

Primus (2002) 80-86207-40-4 354

Tato kniha zpěváka a fejetonisty Jana Buriana má základ v komplexu suchozemce. "Stopy v písku u nás přetrvávají příliš dlouho, takže nedostáváme dostatečně často zprávy o pomíjivosti věcí", píše v úvodu knihy Ostrovy, majáky a mosty, v níž objevuje podivuhodně blízký svět sedmi ostrovů ležících v Baltském moři. Není to kniha o dobrodružství skutečném, tedy o zápase člověka s přírodou, živly a svými vlastními schopnostmi, ale o dobrodružství poznání, o dobrodružství prostého kontaktu s neznámými lidmi. Burianův cestopis plní onu nejklasičtější úlohu žánru: přispět - řečeno s Karlem Čapkem - k vyčíslení nesčíslné krásy světa.
Kniha přináší u každého ostrova kulturně historické údaje, popřípadě citace z dřívějších cestopisů jiných cestovatelů. Popisuje autorovy zážitky z cesty z roku 1999. Publikace je provázena mapkami a černobílými fotografiemi v textu a doplněna třemi rejstříky - ostrovů, majáků a mostů. (Založil/a: marekd)

niknikita
  20. 8. 2015, 12:26
Baví mne, jak Jan Burian píše a musím ocenit kolik historie do svých knih přidává. Nevěděla jsem skoro nic o ostrovech v Baltském moři, ale když jsem si přečetla o drsném a nevšedním životě na nich, tak si myslím, že by se mi líbilo je navštívit. A to nemám ráda vítr...
marekd
  17. 12. 2010, 8:20
Netradiční cestopis, není to jen pouhý popis navštívených míst, ale autor se zaměřuje na lidi, na to jak žijí a žili v navštívených místech, všímá si věcí, které při rychlé návštěvě mnohdy minete bez povšimnutí. Hodně jsem čerpal a čerpám informace z této knížky při mých cestách na stejná místa, o kterých sev knížce píše.